Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Stawy Przysieckie  fot. Rafał Kołodziej
[obiekt mapy]

Stawy Przysieckie

Powstałe w wyniku eksploatacji torfu Stawy Pzysieckie są niepowtarzalnym i zdecydowanie wartym odwiedzenia miejscem. Pełnią one funkcje zbiorników retencyjnych oraz zabezpieczają okoliczne lasy przed pożarem. Ich współczesna historia sięga czasów II wojny światowej, kiedy to Niemcy eksploatując torf dla celów gospodarczych spowodowali powstanie zagłębień, które stopniowo wypełniając się wodą stworzyły niepowtarzalny krajobraz.

Łączna powierzchnia stawów to około 15 hektarów, zaś średnia głębokość dochodzi tu do nawet 1,5 metra. Miłośnicy botaniki również nie będą zawiedzeni, odnaleźć tu można szeroką gamę roślinności wodnej, od rosnącej przy brzegu rzęsy aż po zakorzenionego w dnie rogatka drzewnego. W okresie letnim niepospolitą ciekawostkę stanowi malinowe zabarwienie dna, które połączone z zielenią glonów na powierzchni tworzy niesamowity efekt. Miejsce zdecydowanie godne polecenia wszystkim – pragnącym zarówno lekkiego spaceru jak i przejażdżki rowerowej, czy dłuższej wędrówki. Należy wspomnieć, że w otoczeniu stawów występuje duży kompleks wydm śródlądowych, które porasta charakterystyczna dla nich roślinność, głownie bór sosnowy. Takie zróżnicowanie okolic i niespotykane widoki zachęcają do wypoczynku na łonie natury.

drukuj (Stawy Przysieckie)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.