Tym razem mowa o projekcie pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19”. O grant ubiegały się Domy Pomocy Społecznej w Browinie, Pigży i Wielkiej Nieszawce.
Dobiegła końca budowa windy wraz z zewnętrzną infrastrukturą w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży. Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z członkiem Zarządu Kazimierzem Kaczmarkiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Toruńskiego Pawłem Polikowskim oficjalnie odebrali dzisiaj ukończoną inwestycję. Nieprzypadkowo wydarzenie to zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony - od 1988 roku - jako Światowy Dzień AIDS. Jest to czas bardzo szczególny, nie tylko przypominający ludziom o wciąż nie zwalczonej epidemii i szerzeniu wiedzy na jej temat, ale także okres, w którym myślimy o bliskich dotkniętych chorobą. Problem HIV i AIDS na świecie jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego.
W piątkowy poranek z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, Starostwo zaprosiło dyrektorów i kierowników powiatowych placówek i jednostek pomocy społecznej. Z rąk Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego, Wicestarosty Michała Ramlaua i Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego Pawła Polikowskiego odebrali listy z podziękowaniem za pełne poświęcenia i skuteczne działania w czasie epidemii – która stanowi szczególne zagrożenie dla mieszkańców – i życzeniami dalszych sukcesów, pomyślności oraz wytrwałości.
Uwaga‼️ Od soboty, 28 listopada następują zmiany w obowiązujących do tej pory obostrzeniach‼️
Podjęto decyzję o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska.
Wczoraj, 16 listopada, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu rozpoczął dystrybucję sprzętu zakupionego w ramach projektu pn. „Kooperacja – efektywna i skuteczna”. Otrzymaliśmy: 10 urządzeń do oczyszczania powietrza, 9 urządzeń do dezynfekcji poprzez natrysk oraz 16 lamp bakteriobójczych.
W poniedziałek 9 listopada Starosta Toruński Marek Olszewski oraz Wicestarosta Michał Ramlau, w towarzystwie Prezesa Leszka Plucińskiego, przedstawiciela wykonawcy oraz inspektora nadzoru, odwiedzili plac budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie.
Powstaje tam drugi budynek, w którym już wkrótce stanie kolejnych 30 łóżek dla pacjentów wymagających całodobowej opieki medycznej.
Chcesz pomóc seniorowi? Masz czas i możliwość zrobienia zakupów osobie potrzebującej, umówić wizytę lekarską czy wyprowadzić psa na spacer? A może Ty jesteś seniorem i potrzebujesz wsparcia w codziennych czynnościach? To na Ciebie czeka Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.
Więcej informacji TUTAJ.
Formalności sfinalizowane - otrzymaliśmy środki w formie grantów na wsparcie w walce z epidemią COVID-19 !
Powiat toruński przystąpił do projektu pod nazwą „Pomagamy skutecznie”, wnioskując o maksymalną kwotę – aż 1 669 426,50 zł (w tym dofinansowanie z UE: 1 406 992,65 zł), którego celem jest podjęcie działań minimalizujących w jak największym stopniu skutki COVID-19 oraz ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa w domach pomocy społecznej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Profilaktyka chorób zakaźnych to dobra praktyka CSR i przykład efektywnej współpracy międzysektorowej.
Szeroka dyskusja na ten temat odbyła się 21 października podczas debaty online pt. „Odpowiedzialność za zdrowie. Profilaktyka chorób zakaźnych jako dobra praktyka CSR w miejscu pracy i element zrównoważonego rozwoju regionu”, zorganizowanej w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka. Obecni podczas debaty eksperci ds. zdrowia, przedstawiciele pracodawców i praktycy samorządowi udowadniali, że projekty prozdrowotne stanowią doskonały kierunek działań CSR i warto je wdrażać szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19.
10 października to szczególna data – w tym czasie na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw wobec osób zmagających się z nimi.
Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20 proc. ludności. Najpowszechniejsza jest depresja – cierpi na nią 100 milionów osób na całym świecie i co dziesiąty Polak.
Zarząd Województwa przyjął dokument „Sieć Centrów Zdrowia Psychicznego w Województwie Kujawsko-Pomorskim” jako kluczowy element Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2020-2022.
Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi szybkiej i kompleksowej opieki psychologiczno-psychiatrycznej oraz zmniejszenie nierówności w dostępie do różnych form środowiskowej psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w tym rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego oraz placówek psychiatrycznej opieki zdrowotnej.
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, w którym szczególnie warto pamiętać o bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanych przez NFZ.
23 września 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisana została umowa pomiędzy Powiatem Toruńskim a firmą LUPUSS sp. z o.o. z Warszawy na modernizację Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Dobrzejewicach.
Wykonawca wyremontuje i pomaluje elewację DPS, balkony, balustrady i ogrodzenie. Modernizacja obejmie także chodniki i drogi wewnętrzne w obrębie obiektu. Teren wokół budynku zostanie uporządkowany m.in. poprzez usunięcie uschniętych oraz chorych drzew i krzewów.
W środę 5 sierpnia Wicestarosta Toruński Michał Ramlau w imieniu Zarządu złożył na ręce Ewy Łaszewskiej podziękowania za pełnienie przez minione cztery miesiące obowiązków dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach. Od dziś placówką pokieruje zwycięzca konkursu na tę posadę – Alfred Józefiak.
30 lipca 2020 roku pani Joanna Ziółkowska, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce, świętowała swoje setne urodziny. Dołączyła tym samym do grona rówieśników uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.
Z gratulacjami i życzeniami dobrego zdrowia u Jubilatki pojawił się także wicestarosta toruński Michał Ramlau. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczył seniorce radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jacek Gajewski. Na uroczystość przybył również wójt Gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki.
W środę 29 lipca przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Toruńskiego oraz pracowników Starostwa pożegnali odchodzącego na emeryturę wieloletniego pracownika i dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach, pana Mieczysława Kasprowicza.
- Dziękując za współpracę chcę zapewnić, że będzie Pan u nas zawsze mile widzianym gościem. Wierzę, że czas do tej pory przeznaczany na wykonywanie licznych służbowych obowiązków, teraz z przyjemnością poświęci Pan rodzinie i swoim zainteresowaniom. - powiedział Starosta Toruński Marek Olszewski wręczając dyrektorowi Kasprowiczowi okolicznościowy list, kwiaty i pamiątkowy upominek.
Tętniak Aorty Brzusznej (TAB) to poważna choroba, zwłaszcza jeśli jest nierozpoznana odpowiednio wcześnie. Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych zachęca do bezpłatnego poddania się badaniu USG, które wykrywa niebezpieczeństwo odpowiednio wcześnie, by zareagować.
To bezpieczne i bezbolesne badanie polega na przesuwaniu małej głowicy po brzuchu osoby badanej i trwa zaledwie około 10 minut. Wystarczy umówić się na wizytę - wśród placówek realizujących program jest także Szpital Powiatowy w Chełmży.
Jeszcze blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje dziewiętnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.
Rodzicielstwo zastępcze to niezwykle ważna forma opieki, dająca dzieciom szansę na prawdziwy dom. To szansa dla dziecka na funkcjonowanie w warunkach domowych. W sytuacji kiedy jego rodzina biologiczna z różnych powodów nie może wypełniać swoich obowiązków, należy stworzyć dziecku najlepsze warunki, najbardziej zbliżone do jego codziennego funkcjonowania. Dziecko nie jest niczemu winne, a każde potrzebuje miłości, akceptacji oraz bezpieczeństwa. Chce rodziców, którzy bezwarunkowo te potrzeby zaspokoją.
W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży w okresie letnio-jesiennym zostanie zbudowana winda wraz z dostosowaniem dojścia i terenu zewnętrznego dla osób niepełnosprawnych. Planowane roboty budowlane są zasługą wielomiesięcznych starań powiatu toruńskiego o pozyskanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W dniach 24-30 maja 2020 roku już po raz drugi w Polsce organizowany jest „Tydzień Świadomości Czerniaka”. To dobry moment, by podjąć kilka prostych i skutecznych działań profilaktycznych.
Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów prowadzi kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”, której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W akcję aktywnie włączył się m.in. Zespół Szkół, CKU w Gronowie, który przekazał uczniom złote zasady profilaktyki czerniaka.
Od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o epidemii w Polsce, w dps-ach wdrożono szczególne procedury bezpieczeństwa. Odwołano możliwość odwiedzin, zaopatrzono placówki w środki ochrony bezpośredniej. W kwietniu dps-y zawarły umowy z Laboratorium Medycznym Vitalabo na badania profilaktyczne pracowników.
Podczas jednego z takich badań uzyskano 1 wynik dodatni u pracownika DPS w Browinie. Osoba zakażona od razu została przetransportowana do izolatorium, a jej rodzina jest w kwarantannie. Żaden z mieszkańców nie ma objawów choroby. Sanepid wdrożył w placówce odpowiednie procedury. Dom jest zaopatrzony w zapas środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu utrzymuje ciągłość funkcjonowania, jednakże do czasu odwołania stanu epidemii wywołanej COVID-19 wprowadza zmiany organizacyjne.
Od momentu pojawienia się w Polsce problemów związanych z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Zarząd Powiatu z wielką uwagą monitoruje sytuację w domach pomocy społecznej. Podejmowane są działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i personelowi placówek. W celu zapobiegania zagrożeniom zostały bezwzględnie wdrożone procedury i rekomendacje wydane przed odpowiednie służby i organy państwa.
W ubiegły piątek, 29 listopada, Starostwo Powiatowe w Toruniu złożyło wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prac dostosowujących budynek, w którym mieści się poradnia oraz Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego, do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz mających problemy z poruszaniem się.
W piątkowy poranek, na zaproszenie Zarządu Powiatu, do Starostwa Powiatowego w Toruniu przybyli dyrektorzy i kierownicy wszystkich powiatowych placówek i jednostek pomocy społecznej na uroczyste śniadanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.
Wczoraj (05.11.2019 r.) w Warszewicach odbyło się ostatnie już spotkanie integracyjne podsumowujące realizację projektu „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”. Burmistrza Chełmży Marek Kuffel, radni powiatowi, dyrektorzy domów pomocy społecznej i oczywiście uczestnicy projektu.
21 października 2019 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu zorganizowało wizytę studyjną dla pracowników instytucji z obszaru wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej z województwa kujawsko-pomorskiego.
Podczas wizyty zaprezentowane zostały dobre praktyki w zakresie usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej szczególnie realizowanych na szeroką skalę w dwóch edycjach projektu pn. „Rodzina w Centrum” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.
Gęsta mgła, która zasnuła powiat we wtorkowy poranek 22 października, nie przeszkodziła uczestnikom projektu „Nie jesteśmy anonimowi – ...” w przybyciu na kolejne projektowe spotkanie – tym razem do gotyckiego zamku w Zamku Bierzgłowskim.
U mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Browinie jak zwykle dużo się dzieje. Początek nowego tygodnia to początek prac nad kolejnym projektem. 7 października 2019 r. mieszkańcy Domu rozpoczęli prace nad nowym zadaniem w ramach projektu „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”.
6 października 2019 r. zespół „Browinki” uczestniczył w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Twórczego Seniorów w Wąbrzeskim Domu Kultury. Występy zespołu „Browinki” zdobyły wielkie uznanie organizatorów jak i publiczności. Zaprezentowane zostały dwie piosenki pt. „Zabierz mnie stąd” oraz „Góralska zabawa”, za które zespół otrzymał puchar oraz dyplom.
Zapraszamy w podróż sentymentalną ;) 70 lat minęło - historia i działalność Domu Pomocy Społecznej w Browinie na przestrzeni lat 1949-2019.
Dom Pomocy Społecznej w Browinie utworzony został w 1949 roku i jest najstarszym DPS-em prowadzonym przez powiat toruński. Dzisiaj uroczyście świętuje swoje 70-lecie.
Mieszkańcy powiatowych domów pomocy społecznej lubią bardzo aktywnie spędzać czas. Dowodem na to jest ostatnia impreza pt. „Żegnaj lato na rok”. Odbyła się ona 19 września w Domu Pomocy Społecznej w Pigży. W gościnę wybrali się również mieszkańcy DPS w Browinie.
6 września br. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie w ramach projektu "Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was" brali udział w warsztatach plastyczno-muzycznych, które odbywały się w plenerze na terenie Osady Leśnej Barbarka.
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie w ramach projektu "Nie jesteśmy anonimowi - żyjemy wśród was" biorą udział w wielu ciekawych zajęciach i wyjazdach.
Demografia jest nieubłagana - w naszym regionie przybywa seniorów. Rośnie także liczba osób starszych, wymagających stałej, specjalistycznej opieki długoterminowej. Tymczasem miejsc, w których można ją uzyskać brakuje. Dlatego już dziś Szpital Powiatowy w Chełmży rusza z rozbudową Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie.
Za nami druga odsłona powiatowego projektu pn. „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”, której organizatorem był Dom Pomocy Społecznej w Pigży. Tym razem uczestnicy projektu oraz goście spotkali się „w cieniu Bierzgłowskiego Koźlaka” w Gminie Łubianka. Uroczystość podzielona była na część biesiadną, która odbyła się na terenie rekreacyjnym wsi Bierzgłowo przy dziennym domu pobytu dzięki gościnności wójta Jerzego Zająkały, sołtysa oraz kierownictwa placówki.
W ostatnią sobotę, 8 czerwca 2019 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Browinie odbył się coroczny Zjazd Rodzin. Imprezę otworzyła Dyrektor Domu Anna Woźniak-Margol oraz Starosta Toruński Marek Olszewski witając wszystkich zebranych i życząc im udanej zabawy oraz miłego spędzenia czasu z najbliższymi.
W ramach projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu grupa z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowała program słowno-muzyczno-taneczny pt. „Z poezją, muzyką i tańcem świat piękniejszy”. Program zaprezentowano 27 i 29 maja b.r. pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej w Browinie, Pigży i Dobrzejewicach.
Nowy powiatowy projekt „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was” jest kontynuacją dotychczasowych działań skierowanych do osób z zaburzeniami psychicznymi, które są mieszkańcami domów pomocy społecznej (DPS) lub korzystają z usług środowiskowych domów samopomocy (ŚDS).
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu rozpoczęło nabór wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd”. Dofinansowanie można przeznaczyć na likwidację barier transportowych, likwidację barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, likwidację barier w poruszaniu się, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej oraz pomoc w uzyskaniu wykształcenia poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub szkole wyższej.
Zespół wokalno-instrumentalny „Browinki”, w skład którego wchodzą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie nie próżnuje. 12 kwietnia 2019 r. muzycy uczestniczyli w VI Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Wąbrzeski Mikrofon 2019”. W tym roku w Przeglądzie udział wzięło ok. 200 osób niepełnosprawnych z całego regionu.
Jak co roku w okresie przedświątecznym mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie uczestniczyli w XXVIII Wystawie Rękodzieła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych pn. "My też potrafimy". Kiermasz i wystawa rękodzieła zlokalizowane zostały w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.