Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, w którym szczególnie warto pamiętać o bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanych przez NFZ.

Wyniki realizacji Programu są niestety bardzo niepokojące. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji Pań objętej badaniami. W marcu wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 %.

Zachęcamy wszystkie Panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań o nie zwlekanie z ich realizacją. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji Pań w miejscowości:

Zławieś Wielka – 20 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 na parkingu przy Urzędzie Gminy, ul. Handlowa 7

Wielka Nieszawka – 26 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Urzędzie Gminy, ul. Toruńska 12

Toruń – 19 października 2020 w godzinach od 9.30 do 18.10 i 20 października 2020 w godzinach od 8.30 do 18.00 przy Centrum Medycznym LUX MED, ul. T. Kościuszki 71

W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:

• nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy

• lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Informujemy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.

W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy Panie, co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą Paniom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji Pań są także środki do dezynfekcji rąk.

Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

drukuj (Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi)

 • DPS Dobrzejewice WIZUALIZACJA II

DPS w Dobrzejewicach zyska nowe oblicze

23 września 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisana została umowa pomiędzy Powiatem Toruńskim a firmą LUPUSS sp. z o.o. z Warszawy na modernizację Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Dobrzejewicach.

Wykonawca wyremontuje i pomaluje elewację DPS, balkony, balustrady i ogrodzenie. Modernizacja obejmie także chodniki i drogi wewnętrzne w obrębie obiektu. Teren wokół budynku zostanie uporządkowany m.in. poprzez usunięcie uschniętych oraz chorych drzew i krzewów.

 • Zmiana warty w DPS Dobrzejewice

Zmiana warty w DPS Dobrzejewice

W środę 5 sierpnia Wicestarosta Toruński Michał Ramlau w imieniu Zarządu złożył na ręce Ewy Łaszewskiej podziękowania za pełnienie przez minione cztery miesiące obowiązków dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach. Od dziś placówką pokieruje zwycięzca konkursu na tę posadę – Alfred Józefiak.

 • 2020 07 30 100 urodziny w DPS w Wielkiej Nieszawce_Joanna...

"Dwieście lat!" zaśpiewali w DPS w Wielkiej Nieszawce

30 lipca 2020 roku pani Joanna Ziółkowska, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce, świętowała swoje setne urodziny. Dołączyła tym samym do grona rówieśników uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.

Z gratulacjami i życzeniami dobrego zdrowia u Jubilatki pojawił się także wicestarosta toruński Michał Ramlau. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczył seniorce radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jacek Gajewski. Na uroczystość przybył również wójt Gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki.

 • 2020-07-29 Dyrektor DPS Dobrzejewice_Kasprowicz_emerytura...

Pożegnanie po latach

W środę 29 lipca przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Toruńskiego oraz pracowników Starostwa pożegnali odchodzącego na emeryturę wieloletniego pracownika i dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach, pana Mieczysława Kasprowicza.

- Dziękując za współpracę chcę zapewnić, że będzie Pan u nas zawsze mile widzianym gościem. Wierzę, że czas do tej pory przeznaczany na wykonywanie licznych służbowych obowiązków, teraz z przyjemnością poświęci Pan rodzinie i swoim zainteresowaniom. - powiedział Starosta Toruński Marek Olszewski wręczając dyrektorowi Kasprowiczowi okolicznościowy list, kwiaty i pamiątkowy upominek.

 • plakat_www

Przebadaj się!

Tętniak Aorty Brzusznej (TAB) to poważna choroba, zwłaszcza jeśli jest nierozpoznana odpowiednio wcześnie. Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych zachęca do bezpłatnego poddania się badaniu USG, które wykrywa niebezpieczeństwo odpowiednio wcześnie, by zareagować.

To bezpieczne i bezbolesne badanie polega na przesuwaniu małej głowicy po brzuchu osoby badanej i trwa zaledwie około 10 minut. Wystarczy umówić się na wizytę - wśród placówek realizujących program jest także Szpital Powiatowy w Chełmży.

 • ...

Bezpłatna kolonoskopia

Jeszcze blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje dziewiętnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.

 • rodzina1

30 maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Rodzicielstwo zastępcze to niezwykle ważna forma opieki, dająca dzieciom szansę na prawdziwy dom. To szansa dla dziecka na funkcjonowanie w warunkach domowych. W sytuacji kiedy jego rodzina biologiczna z różnych powodów nie może wypełniać swoich obowiązków, należy stworzyć dziecku najlepsze warunki, najbardziej zbliżone do jego codziennego funkcjonowania. Dziecko nie jest niczemu winne, a każde potrzebuje miłości, akceptacji oraz bezpieczeństwa. Chce rodziców, którzy bezwarunkowo te potrzeby zaspokoją.

 • Wizualizacja projektu

Windą do Poradni

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży w okresie letnio-jesiennym zostanie zbudowana winda wraz z dostosowaniem dojścia i terenu zewnętrznego dla osób niepełnosprawnych. Planowane roboty budowlane są zasługą wielomiesięcznych starań powiatu toruńskiego o pozyskanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 • Slider-IMG-znamie-znam-je

Znamię? Znam je! Tydzień Świadomości Czerniaka

W dniach 24-30 maja 2020 roku już po raz drugi w Polsce organizowany jest „Tydzień Świadomości Czerniaka”. To dobry moment, by podjąć kilka prostych i skutecznych działań profilaktycznych.

Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów prowadzi kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”, której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W akcję aktywnie włączył się m.in. Zespół Szkół, CKU w Gronowie, który przekazał uczniom złote zasady profilaktyki czerniaka.

 • DPS w Browinie po termomodernizacji

Sytuacja w powiatowych domach pomocy społecznej

Od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o epidemii w Polsce, w dps-ach wdrożono szczególne procedury bezpieczeństwa. Odwołano możliwość odwiedzin, zaopatrzono placówki w środki ochrony bezpośredniej. W kwietniu dps-y zawarły umowy z Laboratorium Medycznym Vitalabo na badania profilaktyczne pracowników. 

Podczas jednego z takich badań uzyskano 1 wynik dodatni u pracownika DPS w Browinie. Osoba zakażona od razu została przetransportowana do izolatorium, a jej rodzina jest w kwarantannie. Żaden z mieszkańców nie ma objawów choroby. Sanepid wdrożył w placówce odpowiednie procedury. Dom jest zaopatrzony w zapas środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji. 

 • Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności

Zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu utrzymuje ciągłość funkcjonowania, jednakże do czasu odwołania stanu epidemii wywołanej COVID-19 wprowadza zmiany organizacyjne.

 

 • Pracownicy DPS Pigża z przyłbicami ze Starostwa

Powiatowe wsparcie dla DPS-ów

Od momentu pojawienia się w Polsce problemów związanych z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Zarząd Powiatu z wielką uwagą monitoruje sytuację w domach pomocy społecznej. Podejmowane są działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i personelowi placówek. W celu zapobiegania zagrożeniom zostały bezwzględnie wdrożone procedury i rekomendacje wydane przed odpowiednie służby i organy państwa.

 • PPP w Chełmży

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży doczeka się windy

W ubiegły piątek, 29 listopada, Starostwo Powiatowe w Toruniu  złożyło wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prac dostosowujących budynek, w którym mieści się poradnia oraz Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego, do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz mających problemy z poruszaniem się.

 • 2019-11-22 Dzień Pracownika Socjalnego (55)

Dzień Pracownika Socjalnego

W piątkowy poranek, na zaproszenie Zarządu Powiatu, do Starostwa Powiatowego w Toruniu przybyli dyrektorzy i kierownicy wszystkich powiatowych placówek i jednostek pomocy społecznej na uroczyste śniadanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

 • 2019-11-05 Nie jesteśmy anonimowi - Warszewice (2)

Podsumowanie projektu „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”

Wczoraj (05.11.2019 r.) w Warszewicach odbyło się ostatnie już spotkanie integracyjne podsumowujące realizację projektu „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”. Burmistrza Chełmży Marek Kuffel, radni powiatowi, dyrektorzy domów pomocy społecznej i oczywiście uczestnicy projektu.

 • 2019-10-21 PCPR (2)

Wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej tematem wizyty studyjnej w PCPR

21 października 2019 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu zorganizowało wizytę studyjną dla pracowników instytucji z obszaru wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej z województwa kujawsko-pomorskiego.
Podczas wizyty zaprezentowane zostały dobre praktyki w zakresie usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej szczególnie realizowanych na szeroką skalę w dwóch edycjach projektu pn. „Rodzina w Centrum” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

 • 2019-10-22 Projekt DPS Nie jesteśmy anonimowi_Zamek...

Zamkowe tajemnice i lokalne legendy w powiatowym projekcie

Gęsta mgła, która zasnuła powiat we wtorkowy poranek 22 października, nie przeszkodziła uczestnikom projektu „Nie jesteśmy anonimowi – ...” w przybyciu na kolejne projektowe spotkanie – tym razem do gotyckiego zamku w Zamku Bierzgłowskim.

 • Projekt Nie jesteśmy anonimowi

Kolejna odsłona projektu w DPS w Browinie

U mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Browinie jak zwykle dużo się dzieje. Początek nowego tygodnia to początek prac nad kolejnym projektem. 7 października 2019 r. mieszkańcy Domu rozpoczęli prace nad nowym zadaniem w ramach projektu „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”.

 • Browinki na przeglądzie dorobku twórczego seniorów

„Browinki” na XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Twórczego Seniorów

6 października 2019 r. zespół „Browinki” uczestniczył w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Twórczego Seniorów w Wąbrzeskim Domu Kultury. Występy zespołu „Browinki” zdobyły wielkie uznanie organizatorów jak i publiczności. Zaprezentowane zostały dwie piosenki pt. „Zabierz mnie stąd” oraz „Góralska zabawa”, za które zespół otrzymał puchar oraz dyplom.

 • Jubileusz DPS Browina

70 lat minęło! Historia DPS w Browinie na filmie

Zapraszamy w podróż sentymentalną ;) 70 lat minęło - historia i działalność Domu Pomocy Społecznej w Browinie na przestrzeni lat 1949-2019.

 • Jubileusz DPS Browina

Jubileusz Domu Pomocy Społecznej w Browinie

Dom Pomocy Społecznej w Browinie utworzony został w 1949 roku i jest najstarszym DPS-em prowadzonym przez powiat toruński. Dzisiaj uroczyście świętuje swoje 70-lecie.

 • Żegnaj lato na rok - biesiada w Pigży

„Żegnaj lato na rok” biesiada w DPS w Pigży

Mieszkańcy powiatowych domów pomocy społecznej lubią bardzo aktywnie spędzać czas. Dowodem na to jest ostatnia impreza pt. „Żegnaj lato na rok”. Odbyła się ona 19 września w Domu Pomocy Społecznej w Pigży. W gościnę wybrali się również mieszkańcy DPS w Browinie.

 • Projekt Nie jesteśmy anonimowi - tym razem na Barbarce

"Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was" tym razem na Barbarce

6 września br. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie w ramach projektu "Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was" brali udział w warsztatach plastyczno-muzycznych, które odbywały się w plenerze na terenie Osady Leśnej Barbarka.

 • Projekt Nie jesteśmy anonimowi

Nie są anonimowi - jeżdżą, uczą się i zwiedzają

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie w ramach projektu "Nie jesteśmy anonimowi - żyjemy wśród was" biorą udział w wielu ciekawych zajęciach i wyjazdach.

 • Rusza budowa ZOL

Rusza rozbudowa ZOL w Browinie

Demografia jest nieubłagana - w naszym regionie przybywa seniorów. Rośnie także liczba osób starszych, wymagających stałej, specjalistycznej opieki długoterminowej. Tymczasem miejsc, w których można ją uzyskać brakuje. Dlatego już dziś Szpital Powiatowy w Chełmży rusza z rozbudową Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie.

 • Projekt Nie jesteśmy anonimowi

Druga odsłona powiatowego projektu pn. „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”

Za nami druga odsłona powiatowego projektu pn. „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was”, której organizatorem był Dom Pomocy Społecznej w Pigży. Tym razem uczestnicy projektu oraz goście spotkali się „w cieniu Bierzgłowskiego Koźlaka” w Gminie Łubianka. Uroczystość podzielona była na część biesiadną, która odbyła się na terenie rekreacyjnym wsi Bierzgłowo przy dziennym domu pobytu dzięki gościnności wójta Jerzego Zająkały, sołtysa oraz kierownictwa placówki.

 • P1010067

Zjazd Rodzin w Domu Pomocy Społecznej

W ostatnią sobotę, 8 czerwca 2019 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Browinie odbył się coroczny Zjazd Rodzin. Imprezę otworzyła Dyrektor Domu Anna Woźniak-Margol oraz Starosta Toruński Marek Olszewski witając wszystkich zebranych i życząc im udanej zabawy oraz miłego spędzenia czasu z najbliższymi.

 • Uniwersytet III Wieku

„Z poezją, muzyką i tańcem świat piękniejszy”

W ramach projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu grupa z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowała program słowno-muzyczno-taneczny pt. „Z poezją, muzyką i tańcem świat piękniejszy”. Program zaprezentowano 27 i 29 maja b.r. pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej w Browinie, Pigży i Dobrzejewicach.

 • Projekt Nie jesteśmy anonimowi

Nie chcą być anonimowi – będą poznawać ludzi i świat

Nowy powiatowy projekt „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was” jest kontynuacją dotychczasowych działań skierowanych do osób z zaburzeniami psychicznymi, które są mieszkańcami domów pomocy społecznej (DPS) lub korzystają z usług środowiskowych domów samopomocy (ŚDS).

 • Aktywny Samorząd

PCPR ogłasza nabór wniosków do pilotażowego programu „Aktywny Samorząd”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu rozpoczęło nabór wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd”. Dofinansowanie można przeznaczyć na likwidację barier transportowych, likwidację barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, likwidację barier w poruszaniu się, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej oraz pomoc w uzyskaniu wykształcenia poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub szkole wyższej.

 • Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

„Browinki” na Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych

Zespół wokalno-instrumentalny „Browinki”, w skład którego wchodzą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie nie próżnuje. 12 kwietnia 2019 r. muzycy uczestniczyli w VI Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Wąbrzeski Mikrofon 2019”. W tym roku w Przeglądzie udział wzięło ok. 200 osób niepełnosprawnych z całego regionu.

 • Browina na kiermaszu wielkanocnym

DPS w Browinie na kiermaszu wielkanocnym

Jak co roku w okresie przedświątecznym mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Browinie uczestniczyli w XXVIII Wystawie Rękodzieła Artystycznego Osób Niepełnosprawnych pn. "My też potrafimy". Kiermasz i wystawa rękodzieła zlokalizowane zostały w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.