Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • logo-poznaj-polskę-www

Uczniowie powiatowych szkół poznają Polskę

Nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” wspiera organizację wycieczek edukacyjnych dla uczniów. Dzięki dofinasowaniu do 80% kosztów wycieczki uczniowie mogą zwiedzić ciekawe oraz ważne miejsca w historii Polski.

W sumie szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Toruński uzyskają na organizację wycieczek dla uczniów 27 688 zł. Pozostałą część kosztów pokryje powiat toruński.

 • dzien edukacji narodowej 2021_23

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Powiatowa uroczystość odbyła się dzień wcześniej w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Chełmży.

Na zaproszenie Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego na uroczystość przybyli: Maria Mazurkiewicz – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Paweł Polikowski - Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego wraz z radnymi, przedstawiciele oświatowych związków zawodowych, dyrektorzy, kadra kierownicza oraz nauczyciele powiatowych szkół i placówek.

 • Dodaj nagłówek (2)

Dzień Edukacji Narodowej

W tym świątecznym dniu wszystkim nauczycielom życzymy aktywnych,
chętnych do pracy uczniów, a także wyrozumiałych i właściwie pojmujących Wasz wysiłek rodziców.
Niech trudna misja nauczyciela, pedagoga, wychowawcy przynosi spodziewane efekty i daje satysfakcję,
a zaangażowanie obecnych uczniów
i życzliwa pamięć wychowanków sprzed lat sprawią,
że praca będzie dla Was nieustającą pasją i wyzwaniem.

 • 2021-09-04 Narodowe Czytanie_Moralność Pani Dulskiej_ZSP w...

Narodowe Czytanie 2021 – pani Dulska w Chełmży

W sobotę 4 września już po raz dziesiąty wspólnie przypominaliśmy sobie jedno z dzieł polskiej literatury. Bohaterką Narodowego Czytania była tym razem Gabriela Zapolska i jej dramat „Moralność pani Dulskiej”. Jak co roku patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Tegoroczną lekturę czytaliśmy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży.

 • 2021-08-31 Pożegnanie starego dyrektora Szkoły Muzycznej i...

Pożegnanie dyrektora Janiszewskiego

Piotr Janiszewski wieloletni dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Chełmży kończy swoją kadencję. Podziękowania za ponad 20 lat kierowania placówką złożyli mu Starosta Toruński Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau.

 • Wizualizacja 2

Hala sportowa w Gronowie coraz bliżej!

Bydgoskie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” – Przemysłówka sp. z o.o. wybuduje halę sportową w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Kolejna powiatowa inwestycja w tej placówce będzie pełnowymiarowym obiektem z profesjonalnym zapleczem technicznym.

5 sierpnia 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisano umowę z wykonawcą. W ciągu 12 miesięcy w Gronowie ma powstać nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej 2 679 m kwadratowych.

 • budynek starostwa

Rusza powiatowy konkurs na wykonanie statuetki

Starostwo Powiatowe w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnym powiatowym konkursie.

Zadanie konkursowe polega na opracowaniu projektu i wykonaniu statuetki pn. „Nagroda Starosty Toruńskiego im. Adama Schedlin-Czarlińskiego”, która będzie wręczana jako nagroda uczestnikom konkursów, osobom, instytucjom, organizacjom pozarządowym, firmom, które osiągnęły sukcesy w kulturze, edukacji, nauce, sporcie, gospodarce lub w zakresie aktywności społecznej i swoją działalnością wniosły szczególny wkład w promocję powiatu toruńskiego ziemskiego w kraju lub za granicą.

 • Mówisz-masz_www

Zrób kurs językowy z unijnym dofinansowaniem!

Trwa nabór do projektu "Mówisz - masz", dzięki któremu można nauczyć się języka obcego z unijnym dofinansowaniem. Już 3500 osób po jego ukończeniu otrzymało certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego, niemieckiego lub francuskiego.
 
Z projektu mogą skorzystać osoby dorosłe, mieszkające oraz pracujące/uczące się w naszym województwie.
Projekt "Mówisz - masz" umożliwia dorosłym podniesienie kompetencji zawodowych oferując szkolenia i kursy języków obcych. Kończą się one certyfikatem potwierdzającym zdobycie przez uczestników określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego).
 • 2021-06-29 Wyróżnienia Starosty za osiągnięcia sportowe...

Najlepsi sportowcy w powiecie wyróżnieni!

Po raz 16. na uroczystej Gali wręczenia Wyróżnień Starosty Toruńskiego za osiągnięcia sportowe spotkali się najlepsi sportowcy z powiatu toruńskiego.

Galę rozpoczął występ tancerzy - Kornelii Moszczyńskiej i Maksymiliana Waszaka, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wykonując tańce latynoamerykańskie: rumbę i jive'a.

 • Konkurs

Powiatowy konkurs interpretacji wierszy „Banialuki do zabawy i nauki” rozstrzygnięty!

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu toruńskiego, organizuje cykliczny konkurs interpretacji wierszy skierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ograniczenia związane z pandemią wymusiły przeprowadzenie konkursu w formie on-line. Uczestnicy nagrali krótkie filmiki z interpretacją wybranego wiersza i przesłali je do najbliższej biblioteki gminnej. Najciekawsze nagrania z etapu gminnego zakwalifikowały się do powiatowego finału.

 • Powiatowy Dzień Bibliotekarza

Bibliotekarze świętowali

Pracownicy bibliotek działających na terenie powiatu toruńskiego spotkali się w Daglezjowym Dworze w Sąsiecznie, aby wspólnie celebrować swoje święto. Chociaż Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja, to ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, dopiero 16 czerwca możliwe było zorganizowanie takiego wydarzenia.

 • Wizyta w Parku Olenderskim 11

Śladami olendrów

Starostwo Powiatowe w Toruniu włączając się w tegoroczny Dzień Muzeów zorganizowało quiz na temat historii osadnictwa olenderskiego w powiecie toruńskim. W piątkowe popołudnie (11.06) zwycięzcy tej internetowej zabawy odebrali nagrody i zwiedzili Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.
Listy gratulacyjne oraz książkę dr. Michała Targowskiego pt. ,,Olendrzy z Wielkiej Nieszawki i okolic” wręczył nagrodzonym członek Zarządu Powiatu Toruńskiego Kazimierz Kaczmarek – jeden z inicjatorów powstania Parku.
 • Wręczanie nagród ,,Powiatowa kartka wielkanocna''

Nagrody rozdane!

Dzisiaj (13 maja br.) w budynku Starostwa Powiatowego w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie ,,Powiatowa kartka wielkanocna”.
Konkurs realizowany był w okresie wielkanocnym, ale obostrzenia sanitarne nie dawały wówczas możliwości zorganizowania uroczystości wieńczącej akcję. Nareszcie nadszedł czas, aby to uczynić i tym samym wręczyć nagrody i złożyć podziękowania młodym zwycięzcom.
 • 2007-05-25 ZS, CKU Gronowo (9)

Trwa IX Powiatowy Konkurs Recytatorski: Poetycka podróż z Wisławą Szymborską i Agnieszką Osiecką

Już po raz dziewiąty odbywa się organizowany przez Zespół Szkół, CKU w Gronowie Powiatowy Konkurs Recytatorski. Poetycka podróż .. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Toruński Marek Olszewski. W tym roku, ze względu na pandemię, młodzi recytatorzy prezentują w formie online twórczość dwóch wybitnych polskich poetek – Wisławy Szymborskiej i Agnieszki Osieckiej.

 • IMG_0825

Informacja o pracy Zespołu ds. Programu Rozwoju Powiatu Toruńskiego 2021+

W czwartek 15 kwietnia odbyło się spotkanie kończące prace Zespołu do określenia celów, priorytetów i systemu realizacji Programu Rozwoju Powiatu Toruńskiego na lata 2021-2030.

Starosta Toruński Marek Olszewski, powołał Zespół w listopadzie 2020 r. W jego skład weszli m.in. członkowie Zarządu Powiatu oraz radni powiatu. Pracom zespołu przewodniczył Starosta Toruński.

 • 67750

"Powiatowa Kartka Wielkanocna" - konkurs rozstrzygnięty

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym pn. ,,Powiatowa Kartka Wielkanocna”. Dzieci wykazały się niezwykłą wrażliwością artystyczną i kreatywnością i stworzyły prace z wykorzystaniem różnorodnych technik i wzorów. Większość prac naszych uczestników nawiązywała do tradycyjnych zwyczajów i obrzędów wielkanocnych.

 • Hala Gronowo_koncepcja

Zmiany w powiatowych szkołach

Tegoroczny sezon zimowy nie sprzyjał inwestycjom. Jednak na deskach kreślarskich w biurach projektowych powstawały koncepcje, plany i projekty, których realizacja ruszy wraz z nadejściem wiosny – zapowiada Starosta Toruński Marek Olszewski.

Do najważniejszych obszarów funkcjonowania powiatu należą edukacja i pomoc społeczna i na tych właśnie sferach skupią się tegoroczne inwestycje. Dzisiaj prezentujemy zmiany dotyczące powiatowych szkół.

 • 2021 03 15 Wicemiss Polonia Klaudia Wonatowska w ZSP w...

I Wicemiss Polonia z wizytą w ZS w Chełmży

W niedzielę 14 marca zdobywczyni tytułu I Wicemiss Polonia chełmżanka Klaudia Wonatowska przyjechała w rodzinne strony i odwiedziła Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży, którego jest absolwentką. Oczekiwali tam na nią Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski oraz opiekunka szkolnego teatru Monika Danielska, by złożyć Miss gratulacje w imieniu władz powiatu oraz kierownictwa szkoły.

 • 2021 03 04 Podpisanie listu intencyjnego_Centrum...

W powiecie toruńskim powstanie „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza”

W czwartek (4.03) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się spotkanie, w czasie którego przedstawiciele Powiatu Toruńskiego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gminy Lubicz oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisali List Intencyjny, w którym deklarują zamiar współpracy w celu utworzenia „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza” w Lubiczu Górnym, jako ośrodka ochrony i popularyzacji wielokulturowości i dziedzictwa pogranicza.

 • ifx403eb93da9190cdb_logo

ZS, CKU w Gronowie "Spełnia zawodowe marzenia"

Zespół Szkół, CKU w Gronowie informuje o rozpoczęciu naboru wniosków na kursy realizowane w ramach projektu „Spełnimy Twoje zawodowe marzenia 2”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwszy etap rekrutacji trwa do 28 lutego 2021 r.

 • IMG_0420

Podziel się historią

Ruszyły prace redakcyjne nad V tomem Słownika biograficznego powiatu toruńskiego. Tym razem tematem opracowania będą życiorysy mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta na Barbarce jesienią 1939 r. Za nami pierwsze posiedzenia zespołu redakcyjnego, spotkania z autorami biogramów, kwerendy i konsultacje – wszystko oczywiście on-line.

 • Bez tytułu

Ogłoszenie Starosty Toruńskiego

Starosta Toruński ogłasza konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi w sprawie projektu Programu Rozwoju Powiatu Toruńskiego na lata 2021-2030.
 • Bez tytułu

Ważna informacja dla powiatowych stypendystów!

Drodzy Stypendyści!

Zakończyliśmy wysyłkę PIT-11 za stypendium otrzymane w 2020 r. czyli dla stypendystów z roku szkolnego 2019/2020 oraz 2020/2021. Bardzo prosimy o odbieranie listów. Stypendium jest zwolnione z podatku do kwoty 3800,00 zł rocznie, ale podlega obowiązkowi wystawienia PIT-11.

 • powstanie-styczniowe

158 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe

158 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe – największy i najdłużej trwający polski zryw niepodległościowy w epoce przedrozbiorowej.

Zarzewiem powstania styczniowego stały się krwawo stłumione demonstracje patriotyczno-religijne w Warszawie, które wywarły duży wpływ na nastroje społeczne w innych zaborach. Przełomowym wydarzeniem była patriotyczna manifestacja zorganizowana 8 kwietnia 1861 roku na Placu Zamkowym w Warszawie, krwawo stłumiona przez rosyjskie wojsko, które strzelając do bezbronnych uczestników protestu zabiło co najmniej 200 osób i raniło 500.

 • 2020-12-22 Odebranie budynku Poradni...

Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach ma nową siedzibę

22 grudnia w Dobrzejewicach oficjalnie odebrano nowy budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

W listopadzie 2019 r. rozpoczęły się prace nad projektem Poradni. 23 marca 2020 r. podpisana została umowa na budowę filii a wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji, firma Bud-Eko R.S. Szymańscy z Torunia szybko wkroczyła na plac budowy. Przypomnijmy, że nowa siedziba Poradni powstała na działce znajdującej się za Domem Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach. Budynek o nowoczesnej architekturze zaprojektowała pracownia Pro-Kor Krzysztof Lisewski z Torunia.

 • 2020-12-18 Konkurs plastyczny - wręczenie nagród (60)

Nagrodzeni w XII Powiatowym Konkursie Plastycznym odebrali nagrody!

Dzisiaj, 18 grudnia 2020 r. do Starostwa Powiatowego w Toruniu przybyli laureaci wraz z opiekunami. Z zachowaniem zasad sanitarnych odbyło się wręczenie dyplomów i nagród. W związku z tym ,że nie mogliśmy zaprosić wszystkich jednocześnie, uczniowie wraz z opiekunami przybywali niewielkimi grupami w odstępach czasowych.

 • E. Ofiara 2

Powiatowy konkurs „Nie lękajcie się!” rozstrzygnięty!

Dla uhonorowania pamięci Jana Pawła II Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu toruńskiego, zorganizowała konkurs literacki na wspomnienia związane z Papieżem.

 • logo programu

Kolejne laptopy w powiatowych szkołach!

W grudniu powiatowe szkoły sfinalizują zakupy w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020 - 2024 – „Aktywna tablica” w roku 2020. Zadanie jest współfinansowane z budżetu państwa. Powiat Toruński otrzymał od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego dotację na realizację programu dla następujących szkół:

 • Robert Czachowski

"W drodze do korzeni mojej małej ojczyzny" – finał powiatowego konkursu plastycznego 2020

Już po raz dwunasty odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych z powiatu toruńskiego ,,Mieszkam w ciekawym miejscu”. W tym roku zachęcaliśmy młodych plastyków do podróży do korzeni naszej małej ojczyzny.

 • IMG_0276-2

EU-geniusz wychodzi z labiryntu

Cześć, to ja, EU-geniusz. Od 2018 roku mieszkałem w swoim naukowym labiryncie. Udało mi się znaleźć drogę do wyjścia. Co Wam powiem, łatwa to droga nie była. Ale wyjście okazało się zarazem wejściem wprost do świata 3D. Ale o tym wspomnę później. Teraz opowiem Wam kogo po drodze spotkałem, z kim współpracowałem, czego się nauczyłem i ile dobrego w 41 szkołach uczestniczących w moim projekcie zostawiłem.

 • 2007-05-25 ZS, CKU Gronowo (9)

Tytuł Laureata Konkursu dla ZS, CKU w Gronowie

Serdeczne gratulacje dla Zespołu Szkół, CKU w Gronowie, który został laureatem w konkursie dla szkół zawodowych najefektywniej działających na rzecz rynku pracy pod hasłem - „Potrzeby rynku pracy naszą misją". 
Celem konkursu było wyłonienie i promocja, spośród uczestników konkursu, tych szkół, które najpełniej realizują zadania związane z przygotowaniem uczniów do funkcjonowania na współczesnym, w szczególności regionalnym, rynku pracy.
 • 2020-12-03 Otwarcie windy_PPP_PUP_Chełmża (1)

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży z nową windą

Dobiegła końca budowa windy wraz z zewnętrzną infrastrukturą w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży. Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z członkiem Zarządu Kazimierzem Kaczmarkiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Toruńskiego Pawłem Polikowskim oficjalnie odebrali dzisiaj ukończoną inwestycję. Nieprzypadkowo wydarzenie to zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

 • Wręczenie nagrody

Tablet dla Adama Ploetza z Chełmży

Przez ostatnich 9 tygodni, w każdą sobotę, dokładnie w południe, na profilu facebookowym powiatu toruńskiego publikowaliśmy obrazkową zagadkę. Grafika przedstawiała zabytkowy obiekt ukryty pod puzzlową układanką. Osłonięte były tylko trzy losowe „klocki”, ukazując fragmenty fotografii. Zadaniem uczestników konkursu „Nasze dziedzictwo – poznawanie przed odkrywanie” było odgadnięcie jaki zabytek przedstawia zdjęcie i gdzie się on znajduje. Jako organizatorzy konkursu każdorazowo mieliśmy przygotowane dwie podpowiedzi, odkrywające kolejne elementy obrazka, w razie gdyby zagadka okazała się zbyt trudna. Jednak okazało się, że żadna podpowiedź nie była potrzebna, bo uczestnicy konkursu prawidłowo odpowiadali na pytanie już za pierwszym razem!
 • 02

"Mieszkam w ciekawym miejscu..." czekamy na konkursowe prace!

Trwa coroczny powiatowy konkurs plastyczny. To już XII edycja, która w tym roku odbywa się pod nazwą „Mieszkam w ciekawym miejscu – w drodze do korzeni mojej małej ojczyzny”.

 • Źródło

Dziecięca schola z Osieka obchodzi swoje 10-lecie

Dziecięco-młodzieżowa schola „Źródło” (początkowo „Osieckie słowiki”) została założona w 2010r. Schola  obecnie liczy ok. 50 osób ( dzieci i młodzież).  Z radością śpiewa co niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 10. w kościele NSPJ w Osieku nad Wisłą.

 • _DSC8932

W Chełmży powstaje nowa sala gimnastyczna

W Chełmży ruszyła budowa nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 i ZS im. Unii Europejskiej. Inwestycja realizowana jest partnerstwie miasta Chełmża i Powiatu Toruńskiego. Wcześniej samorządy zawarły odpowiednie porozumienie.

 • IMG_9755-2

Udział powiatu toruńskiego w akcji Narodowe Czytanie doceniony przez Parę Prezydencką

Dzisiaj do Starostwa Powiatowego w Toruniu dotarły podziękowania od Pary Prezydenckiej za udział we wspólnym Narodowym Czytaniu "Balladyny" Juliusza Słowackiego oraz egzemplarz książki wraz z dedykacją. Podziękowania przekazujemy wszystkim mieszkańcom powiatu toruńskiego zaangażowanym w tegoroczną akcję.  

 • 2020-10-14 Narodowy Dzień Edukacji (8)

Nauczyciele powiatowych szkół wyróżnieni

Dzisiaj, w Dniu Edukacji Narodowej, w Starostwie Powiatowym w Toruniu uroczyście wręczono nagrody Starosty Toruńskiego nauczycielom z powiatowych szkół.

 • Życzenia dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej

W tym świątecznym dniu wszystkim nauczycielom życzymy aktywnych, chętnych do pracy uczniów, a także wyrozumiałych i właściwie pojmujących Wasz wysiłek rodziców.

Niech trudna misja nauczyciela, pedagoga, wychowawcy przynosi spodziewane efekty i daje satysfakcję, a zaangażowanie obecnych uczniów i życzliwa pamięć wychowanków sprzed lat sprawią, że praca będzie dla Was nieustającą pasją i wyzwaniem.

 • Osiecka Grupa Teatralno Wokalna

Jubileusz Osieckiej Grupy Teatralno Wokalnej

Osiecka Grupa Teatralna powstała w 2010r. z inicjatywy mieszkańców Osieka nad Wisłą: nauczycieli, rodziców i osób, którym bliska jest kultura. Współzałożycielem był również ś.p. Michał Kokot. Swoją działalność rozpoczęliśmy od prób teatralnych do jasełek reżyserowanych przez Katarzynę Wichrowską (obecnie Tofil).  Premiera odbyła się 06.01.2011r. w kościele parafialnym w Osieku nad Wisłą. Spektakl został przyjęty z entuzjazmem przez lokalną społeczność, co zachęciło zespół do dalszej działalności.

 • 2020-09-25 Przejście na emeryturę Dyrektor Meszyńskiej (14)

Pożegnanie po latach

Dzisiaj (25 września) Starosta Toruński Marek Olszewski w imieniu Zarządu Powiatu Toruńskiego złożył podziękowania za wieloletnią pracę odchodzącej na emeryturę Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmży pani Urszuli Meszyńskiej.

 • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...

W Chełmży o promocji kształcenia branżowego i technicznego

Dzisiaj w siedzibie chełmżyńskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Włókniarz”, z inicjatywy właściciela firmy Marcus Design w Chełmży odbyło się spotkanie robocze pt. Zintegrowany System Kwalifikacji jako narzędzie promocji kształcenia branżowego i technicznego w Polsce. System ten ma służyć poprawie komunikacji pomiędzy szeroko pojętym systemem edukacji oraz podmiotami rynku pracy. Wprowadza on m.in. nowe rozwiązania w tworzeniu i potwierdzaniu kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy oraz nadaje kwalifikacjom rozpoznawalny w innych krajach numer Polskiej Ramy Kwalifikacji, co pozwala na ich międzynarodowe uznawanie. Firma Marcus Design podjęła partnerską współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych, który ten system wdraża.

 • banner_narodowe_czytanie_2020

"Narodowe Czytanie" w powiecie toruńskim

Dzisiaj mamy dzień Narodowego Czytania. Jest to ogólnopolska akcja, w którą włączył się również powiat toruński. Zapraszamy do oglądania filmów z fragmentami ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego, przygotowanych i czytanych przez mieszkańców naszego powiatu.

 • 2019-09-13 Wręczenie Stypendiów Starosty - Szkoła Muzyczna...

Uwaga! Ważna informacja dla tegorocznych stypendystów

Wszystkich, którzy otrzymali informację o przyznaniu stypendium prosimy o pobranie, wypełnienie i przesłanie w terminie do 15 września br. lub dostarczenie do Starostwa Powiatowego do pokoju 207 oświadczenia osoby otrzymującej stypendium. PDF do pobrania poniżej.

 • 2020-08-31 Szkoła im. UE w Chełmży - wyposażenie pracowni...

Nauczą się fachu na nowoczesnym sprzęcie

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży rozpoczęli naukę w kolejnych nowych pracowniach praktycznej nauki zawodu – gastronomicznej oraz konfekcjonowania i przechowywania wyrobów cukierniczych. Przyszli kucharze i sprzedawcy wyrobów cukierniczych otrzymali do dyspozycji najlepszej jakości sprzęt, który jest wykorzystywany w światowej klasy restauracjach. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego nowe pracownie osobiście odebrał Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z Wicestarostą Michałem Ramlauem.

 • back-to-school-2629361_1920

Rozpoczynamy nowy rok szkolny

Szanowni Dyrektorzy, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty, Uczniowie i Rodzice!

Przyzwyczailiśmy się, że każdego roku z początkiem września uroczyście celebrujemy rozpoczęcie roku szkolnego, a sale lekcyjne wypełniają się nauczycielami, uczniami i rodzicami. Jednak 1 września tego roku nie będzie przypominać tych, do których przywykliśmy. Rok 2020 zapisze się w historii szkolnictwa i na kartach Waszych życiorysów jako okres trudnych doświadczeń i wyzwań związanych z pandemią koronawirusa. Praca w podyktowanych przez nią warunkach nie będzie łatwa ani dla nauczycieli, ani dla uczniów. To wielkie wyzwanie i ogromna odpowiedzialność dla Wszystkich, którym dobro uczniów i szkoły leży na sercu.

 • dyplomy dla stypendystów

Stypendia dla prymusów przyznane

Zarząd Powiatu Toruńskiego w dniu 26 sierpnia zatwierdził decyzję Komisji o przyznaniu 297 stypendiów dla uczniów, którzy mieli średnią z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 4,90.

 • 148-4832_IMG

Powiatowe szkoły wzbogacą się o nowe książki

Powiat Toruński otrzymał środki finansowe w formie dotacji celowej z budżetu państwa na zakup nowości wydawniczych (książek, niebędących podręcznikami) do bibliotek w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Program ten dotyczy wsparcia w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych.

 • www

Narodowe Czytanie 2020 w Powiecie Toruńskim

Starosta Toruński zaprasza do udziału w dziewiątej odsłonie akcji Narodowego Czytania. Wydarzenie organizowane jest przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Tegoroczna lektura to ,,Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

 • Stypendia

Stypendia z Powiatowego Funduszu Stypendialnego – informacja

Informujemy, że została zakończona wstępna weryfikacja 482 wniosków o stypendium szkolne. Rozpatrzenia wniosków dokona Komisja Stypendialna, która zbiera się 19 sierpnia. Decyzja Komisji musi zostać zatwierdzona przez Zarząd Powiatu. Po tym terminie zostaną wysłane zawiadomienia o decyzji Komisji.

 

 

 

 

 

drukuj (Stypendia z Powiatowego Funduszu Stypendialnego – informacja)

 • 2013 016

Powiatowy konkurs interpretacji wierszy „Wyssane z palca” podsumowany!

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu toruńskiego organizuje cykliczny konkurs interpretacji wierszy, kierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W tym roku ograniczenia związane z pandemią wymusiły zmianę formuły konkursu. Uczestnicy nagrali krótkie filmiki z interpretacją wybranego wiersza i przesłali je do najbliższej biblioteki gminnej. Najciekawsze nagrania z etapu gminnego zakwalifikowały się do powiatowego finału.

 • 66059

Powiatowe szkoły ponadpodstawowe czekają na Wasze podania

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży oraz ZS, CKU w Gronowie jeszcze do 10 lipca 2020 r. czekają na wnioski o przyjęcie do szkoły. Szczegółowe informacje oraz niezbędne formularze znajdziecie na stronach internetowych szkół: https://zsp-chelmza.pl/news.php i https://www.zsgronowo.edu.pl/index.php?page=dzienne.

 • fot. Daniel Pach, wakacje

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Z okazji zakończenia roku szkolnego życzymy bezpiecznych wakacji i udanego wypoczynku.

Ten rok szkolny upłynął pod znakiem nowych wyzwań, wymagających od wszystkich zmiany metod pracy, a także wdrożenia nowego sposobu nauczania i uczenia się. Przede wszystkim wymagał wyjątkowego zaangażowania kadry kierowniczej, pedagogicznej oraz rodziców i uczniów.

 • pracownia multimedialna_ZSP

Rekrutacja ruszyła - ZSP w Chełmży przyjmuje dokumenty

Opadły już egzaminacyjne emocje - czas zastanowić się nad przyszłością i wyborem szkoły ponadpodstawowej. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży już przyjmuje dokumenty i publikuje harmonogram oraz regulamin rekrutacji.

Na absolwentów podstawówek czekają:

 • Liceum Ogólnokształcące,
 • Technikum,
 • Branżowa Szkoła I stopnia.
 • ZSP w Chełmży

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży czeka na absolwentów podstawówek

Nowoczesna oferta kształcenia zawodowego, ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż, współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, nowoczesne pracownie i ich bogate wyposażenie oraz doskonała kadra nauczycieli powodują, że coraz więcej młodzieży wybiera nasze szkoły. Szkoła została wyróżniona w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2019”.

Liceum kultywuje ponad 100-letnią tradycję edukacji ogólnokształcącej. Dostosowujemy ofertę przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym do rzeczywistych potrzeb i planów edukacyjnych uczniów. Licealiści rozwijają swoje pasje i zainteresowania także dzięki kołom zainteresowań oraz żywej współpracy szkoły z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 • ZSP i ZSCKU

Drodzy ósmoklasiści!

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia za egzaminy! A kiedy opadną emocje zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą szkół średnich w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży.

Szczegóły rekrutacji na stronach internetowych:

ZS CKU w Gronowie

ZSP w Chełmży

 

 

drukuj (Drodzy ósmoklasiści!)

 • stypendia

Stypendium za rok szkolny 2019/2020

Zbliża się termin składania wniosków o stypendium z Powiatowego Funduszu Stypendialnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Stypendium może otrzymać uczeń po ukończeniu pierwszej klasy w.w. szkół będący mieszkańcem powiatu toruńskiego oraz bez względu na miejsce zamieszkania uczeń szkoły, dla której nasz powiat jest organem prowadzącym.

 • Wizualizacja projektu

Windą do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży w okresie letnio-jesiennym zostanie zbudowana winda wraz z dostosowaniem dojścia i terenu zewnętrznego dla osób niepełnosprawnych. Planowane roboty budowlane są zasługą wielomiesięcznych starań powiatu toruńskiego o pozyskanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 • dyktanda_pl_konkurs_zaproszeniewww

Konkurs on-line dla specjalistów od ortografii!

Serwis edukacyjny dyktanda.pl zaprasza na pierwszą odsłonę konkursu „Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii". Jest on skierowany zarówno do lubiących tworzyć, jak i rozwiązywać dyktanda. Konkurs rozpoczyna się już 24 kwietnia i potrwa do 24 maja.  

 • 2020 04 16 Przekazanie komputerów do powiatowych szkół (10)

Sprzęt komputerowy dla uczniów powiatowych szkół

Za 70 tys. złotych w ramach programu „Zdalna Szkoła” powiat toruński kupił laptopy wraz z oprogramowaniem dla powiatowych szkół. Sprzęt pomoże uczniom i nauczycielom uczestniczyć w zdalnym nauczaniu.

Powiat toruński przystąpił do programu „Polska cyfrowa”, wnioskując o maksymalną możliwą kwotę w wysokości 70 tys. zł. Zakupiliśmy dzięki temu 22 laptopy, 1 tablet i oprogramowanie Microsoft Office 2019 dla każdego komputera, aby usprawnić system kształcenia na odległość.

 

 • WIZUALIZACJA kopia

Rusza budowa filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach

23 marca br. podpisana została umowa na budowę filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach. Przypomnijmy, że nowa siedziba Poradni powstanie na działce znajdującej się za Domem Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach. Budynek o odważnej i nowoczesnej architekturze zaprojektowała pracownia Pro-Kor Krzysztof Lisewski z Torunia.

 • e-szkoła

Rusza Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

16 marca, o godz. 12.00 rusza Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Najpierw z lekcjami dla maturzystów, od wtorku także zajęcia dla ósmoklasistów. To młodzież tych klas mogłaby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Transmisja online na www.kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl.

 • Erasmus

Uczestnicy programu Erasmus gościnnie w Starostwie

Dzisiaj Starostwo Powiatowe w Toruniu gościło uczestników projektu „Explaining Europe – Entwicklung von digitalen Lehr – und Lernmaterialien über Europa” realizowanego w ramach programu Erasmus + w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

 • słownik

4. tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”

25 listopada 2019 r., o godz. 17:00 w gościnnych wnętrzach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbyło się spotkanie promujące czwarty tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”. Wydawnictwo jest finansowane przez powiat toruński, a całość prac nad nim koordynuje Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Toruniu.

 • 2019-11-06 Konkurs o Pióro Starosty (68)

Konkurs Ortograficzny „O Pióro Starosty Toruńskiego” rozstrzygnięty!

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Toruniu i gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu toruńskiego organizuje co roku powiatowy konkurs ortograficzny „O Pióro Starosty Toruńskiego”. W tym roku odbyła się już 17 edycja tej imprezy. Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi młodzieży na język ojczysty i znaczenie umiejętności poprawnego zapisu mowy.

 • okładka

4. tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego” już wkrótce

25 listopada 2019 r., o godz. 17:00 w gościnnych wnętrzach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbędzie się spotkanie promujące kolejny tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego” wydanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu.

 • Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 11 października 2019 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Chełmży odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystości zbiegły się z oficjalnym otwarciem nowych pracowni zawodowych w zaadaptowanym na ten cel poddaszu budynku ZS Ponadpodstawowych w Chełmży.

 • Konferencja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży

Depresja i samookaleczenia u dzieci i młodzieży tematem konferencji w Grębocinie

W Szkole Podstawowej w Grębocinie odbyła się dzisiaj, objęta patronatem Starostwa Powiatowego w Toruniu, konferencja poświęcona depresji i samookaleczeniom u dzieci i młodzieży. Na konferencję zaproszeni zostali nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci ze szkół podstawowych, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych powiatu toruńskiego.

 • Inauguracja roku szkolnego w ZS w Chełmży

Wyjątkowa inauguracja roku szkolnego w ZS w Chełmży

Dla uczniów Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży tegoroczna inauguracja roku szkolnego była wyjątkowa. To w tej placówce w uroczystości wzięły udział władze powiatu toruńskiego na czele ze Starostą Toruńskim Markiem Olszewskim, Wicestarostą Michałem Ramlauem i Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Andrzejem Pabianem. Radę Powiatu reprezentował Rafał Lewandowski.

 • Zakończenie roku - zdjęcie grupowe

Za chwilę zakwitną kasztany…

… i z tego powodu 30 kwietnia 2019 r. pożegnaliśmy absolwentów III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Chełmży i VI semestru Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Chełmży, którzy tego dnia ukończyli szkołę i odebrali ostatnie w niej świadectwo.

 • "Z miłości do muzyki"

Wyjątkowy koncert w Szkole Muzycznej w Chełmży!

Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce dzisiaj w Sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Chełmży. Spotkały się w niej dwa chóry, by dać publiczności popis swoich umiejętności.  

 • Koncert plakat

Koncert chóru Astrolabium już jutro w Chełmży!

Serdecznie zapraszamy na wspólny występ chóru Aeolia z Francji i chóru Astrolabium z Torunia. W programie utwory takich kompozytorów jak: Bob Chilcott, Gabriel Faure, Eric Whitacre. Koncerty odbędą się: 25 kwietnia o godzinie 18:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu i 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Chełmży. Wstęp wolny!

 • Starosta i p. Kaczmarek przed Poradnią Psych-Ped w Chełmży

Wizja lokalna Zarządu Powiatu w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży

Odpowiadając na sygnały napływające od rodziców korzystających z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży, dotyczące komfortu poruszania się po budynku i jego dostępności dla rodziców z dziećmi w wózkach, Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z członkiem Zarządu Powiatu Kazimierzem Kaczmarkiem przeprowadzili w placówce wizję lokalną.

 • PPP w Chełmży

Powiatowe obiekty bez barier architektonicznych

Zarząd Powiatu uważnie wsłuchuje się w głosy mieszkańców. Jednym z nich była zgłoszona za pośrednictwem mediów społecznościowych sprawa wejścia do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży, które nie jest wolne od barier architektonicznych. Z usług Poradni często korzystają osoby z niepełnosprawnościami lub matki przywożące swoje dzieci na wózkach. Pokonanie schodów do budynku, a potem wejście na pierwsze piętro stanowią dla nich nie lada problem. Po wizji lokalnej w chełmżyńskiej Poradni, Zarząd zdecydował o przeglądzie wszystkich powiatowych obiektów użyteczności publicznej pod kątem ich dostępności dla osób z małymi dziećmi w wózkach, niepełnosprawnych czy starszych.

 • strajk

Strajk w szkołach prowadzonych przez powiat toruński

Do strajku pracowników oświaty w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat toruński, przystąpiły w poniedziałek rano 4 organizacje związkowe w ZS CKU w Gronowie, ZSP w Chełmży, ZS im UE w Chełmży oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

 • Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży

Ogłoszenie Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży

Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży ogłasza nabór na rok szkolny 2019/2020 dla dzieci i młodzieży wymagających specjalistycznego wsparcia.

 • wizualizacja wejścia do nowej części szkoły

W Zespole Szkół w Chełmży powstają nowe pracownie

„Wykonanie pracowni krawieckiej, pracowni cukiernictwa oraz montera robót zabudowy i robót wykończeniowych dla Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży”, to nazwa jednego z projektów realizowanych obecnie przez Powiat Toruński. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w obrębie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 • 20190212_090502

„Festiwal Zawodów” w Zespole Szkół, CKU w Gronowie

Pod tym hasłem 12 lutego w Zespole Szkół, CKU w Gronowie odbyły się warsztaty dla gimnazjalistów oraz uczniów klas ósmych szkoły podstawowej.

 • Etap III - powiatowy - finał Konkursu "Wiedza o Powiecie...

Etap III – powiatowy – finał Konkursu „Wiedza o Powiecie Toruńskim”

We wtorek 8 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Toruniu pojawiło się 27 najlepszych uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu powiatu toruńskiego wyłonionych w poprzednich dwóch etapach Konkursu „Wiedza o Powiecie Toruńskim, którego Organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Toruniu.
 • Etap II-gminny Konkursu "Wiedzao Powiecie Toruńskim"

Etap II – gminny Konkursu „Wiedza o Powiecie Toruńskim”

Etap II - gminny Konkursu „Wiedza o Powiecie Toruńskim już za nami. 12 kwietnia 2018 roku tym razem na terenie czterech gmin powiatu toruńskiego z pytaniami o wydarzenia i ważne zagadnienia dotyczące powiatu toruńskiego rywalizowało ze sobą 63 uczniów.
 • Powiat toruński

Skarby Powiatu Toruńskiego

Starostwo Powiatowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu powiatu do udziału w powiatowym konkursie o zabytkach i historii Powiatu Toruńskiego – Skarby Powiatu Toruńskiego 2018.

 • -

Co wiecie o powiecie?

W etapie I - szkolnym Konkursu Wiedzy o Powiecie Toruńskim, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Toruniu, wzięło udział 18 szkół z 9 gmin powiatu.
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.