Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Chełmża - jedno z najstarszych miast Ziemi Chełmińskiej

Dzieje tej pierwszej stolicy biskupstwa chełmińskiego obfitują w dramatyczne, ale i wzniosłe wydarzenia. Ślady po nich, do dziś żywe, można znaleźć w Konkatedrze Świętej Trójcy, jednym z najpotężniejszych kościołów gotyckich na ziemiach polskich.

Położenie, układ urbanistyczny, zabytki i cieszące miłośników wody walory leżącego u stóp Chełmży jeziora są jedną z kart atutowych miejscowości. Funkcjonujące na terenie miasta urzędy i instytucje, banki, poczta, sieć telekomunikacyjna, jednostki służby zdrowia, policji, straży pożarnej oraz sieć handlu i usług tworzą lokalne centrum dla okolicznych miejscowości.

W przemyśle uwidaczniają się branże – budowlana, meblarska, stolarska, produkcji okien, akcesoriów meblarskich, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz przetwórstwa rolno-spożywczego. Największym i najstarszym zakładem jest Cukrownia Chełmża S.A., niegdyś jeden z największych zakładów tego typu w Europie.

Nad prawie 300-hektarowym Jeziorem Chełmżyńskim miasto dysponuje bazą turystyczną. Przez Chełmżę prowadzą dwa szlaki turystyczne, a w centrum można zwiedzić XII-wieczne kościoły, przysiąść na malowniczym Rynku lub wybrać się na spacer po nowo wybudowanym pomoście łączącym brzegi jeziora. Dobrze funkcjonująca sieć komunikacyjna pozwala na szybki dojazd do pobliskiego Torunia. Bezpieczne, asfaltowe drogi rowerowe łączą Chełmżę zarówno z Grodem Kopernika, oraz niedalekim Jeziorem Kamionkowskim.

URZĄD MIASTA
Burmistrz Jerzy Czerwiński
ul. Hallera 2, 87 – 140 Chełmża
tel.: + 48 56 675 22 91, fax: +48 56 675 21 22
e–mail: um@chelmza.pl

www.chelmza.pl

  • Chełmża - Urząd Miasta
  • Widoki Chełmży z Konkatedry fot. Marcin Seroczyński
  • Cukrownia w Chełmży
  • Wieża ciśnień w Chełmży
  • Jezioro Chełmżyńskie fot. Marcin Seroczyński
  • Rynek w Chełmży fot. Marcin Seroczyński
  • Chełmża - Kościół Św. Mikołaja fot. Marcin Seroczyński
  • Pomost nad Jeziorem Chełmżyńskim fot. Łukasz Borkowski
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.