Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Sanktuarium Błogosławionej Juty w Bielczynach

Sanktuarium Bł. Juty w Bielczynach

Sanktuarium bł. Juty w Bielczynach nad Jeziorem Głuchowskim znajduje się w kapliczce wzniesionej w 1985 r. (dwie wcześniejsze zostały zniszczone przez Szwedów w XVII w. oraz podczas okupacji hitlerowskiej). Miejsce to jest owiane licznymi legendami i chętnie odwiedzane przez pielgrzymów.

 • Kończewice - Kopiec Ziemi Polaków

Kopiec "Ziemia Polaków" w Kończewicach

Częściowo już wybudowany kopiec „Ziemia Polaków” zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 z drogą wylotową z Chełmży na Bydgoszcz nr 551. Ten szczególny obiekt ma zostać ustanowiony Miejscem Pamięci Narodowej oraz ma służyć edukacji młodzieży w duchu patriotycznym.

 • Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

Kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowany został z fundacji biskupów kujawskich po 1293 r.  Powstał on w miejscu pierwszego, prawdopodobnie drewnianego kościoła. Wybudowany z kamienia polnego z okolicznych pól.

 • Pałac w Brąchnówku

Pałac w Brąchnówku

W latach 1423 – 1424 został wymieniony majątek rycerski w prokuratorstwie bierzgłowskim.Dwór pochodzi z 2 poł. XIX w., który na przełomie XIX i XX w. należał do rodziny Czarlińskich, jednego z głównych udziałowców oraz przedstawiciela rady nadzorczej Cukrowni Chełmża.

 • Pałac w Nawrze

Pałac w Nawrze

Inicjatorem budowy pałacu w Nawrze był Ignacy Kruszyński. Wzniósł go m.in. dlatego, by w lepszych warunkach gromadzić swoje książki. W latach 1798-1805 powstał pałac według projektu Hilarego Szpilowskiego, typowa dla klasycyzmu warszawskiego siedziba wiejska, piętrowa, z lekko pośrodku wysuniętym portykiem kolumnowym jońskim.

 • Pałac w Sławkowie

Pałac w Sławkowie

Dawny majątek rycerski w wójtostwie lipienieckim, znany od końca XIV w. Dwór wzniesiony na początku XIX wieku dla Baschy von Kriesa. W szczycie ściany frontowej widnieje herb rodzinny von Kriesów. W otoczeniu znajduje się park krajobrazowy z tegoż okresu.

 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie

Obecnie największym zabytkiem wsi i niewątpliwą jej ozdobą jest kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIV w. Salową konstrukcję z wieżą od strony zachodniej zbudowano z cegieł oraz kamieni, zebranych z okolicznych pól.

 • Pałac w Pluskowęsach

Pałac w Pluskowęsach

W poł. XIV w. była to wieś czynszowa w komturstwie papowskim. W okresie XVIII w. majątek należał kolejno do: Kruszyńskich, Nostic-Jackowskich oraz Kalksteinów. Ci ostatni byli właścicielami Pluskowęs do wybuchu II wojny światowej.

 • Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP w Dźwierznie

Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP w Dźwierznie

W centrum Dźwierzna znajdziemy gotycki kościół wzniesiony około 1300 roku. W XVII w. przebudowano kruchtę i wnętrze kościoła, a w 1864 r. dobudowano wieżę. Kościół jest w większości kamienny – szczyty i wieża ceglane, jednonawowy, z prosto zamkniętym prezbiterium.

 • Plaża nad jeziorem w Zalesiu

Ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy w Zalesiu

Ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy położony jest nad jeziorem Chełmżyńskim, 20 km od Torunia. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji. W niedalekim sąsiedztwie ośrodka znajdują się: gimnazjum z nowoczesną salą sportową z zapleczem i boiskami, udostępniane zorganizowanym grupom turystów, stanowisko archeologiczne osady sprzed 2800 lat.

 • Dwór w Mirakowie

Dwór w Mirakowie

Wieś wymieniona w 1285 r. Dwór z przełomu XIX i XX w., zbudowany dla Apolinarego Działowskiego. Jest to budynek murowany, piętrowy, z centralnie umieszczonym ryzalitem, w którym znajduje się kolumnowy ganek.

 • Średniowieczne grodzisko w Grodnie

Średniowieczne grodzisko

Pierwsze wzmianki o miejscowości Grodno pochodzą z 1419 r., a jej nazwa bierze swój początek prawdopodobnie od „ogrodzonej”, czyli obwarowanej prehistorycznej osady położonej na owalnym półwyspie, po zachodniej stronie Jeziora Grodzieńskiego. Osada odkryta została w roku 1977 przez Z. Bagniewskiego.

 • Pomnik ku czci pomordowanych Żydówek

Pomnik ku czci pomordowanych Żydówek

Na półwyspie Jeziora Grodno znajduje się pomnik w hołdzie kobietom narodowości żydowskiej, ofiarom hitlerowskiego faszyzmu filii Obozu Koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-45.

 • Mirakowo Hodowla bażantów Polski Związek Łowiecki

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Łownej

W Ośrodku Hodowli Zwierzyny Łownej, należącym do Polskiego Związku Łowieckiego znajduje się unikatowa w skali regionu bażanciarnia – zamknięta hodowla, położona częściowo na terenie łowieckim.

Opisy dworów i pałaców konsultował i uzupełniał p. Henryk Miłoszewski - Prezes Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu im. M. Sydowa

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.