9 osobowa komisja konkursowa, której zadaniem była ocena oraz wybór laureatów konkursu „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego 2022” zakończyła właśnie prace. W jej składzie zasiadali m.in. laureatka poprzedniej edycji konkursu, przedstawiciele: Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Powiatowej Izby Rolniczej, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, samorządu gminnego, Zarządu oraz Rady Powiatu Toruńskiego.
Było kolorowo…
A to za sprawą ponad 100 reprezentantek kół gospodyń wiejskich z całego powiatu toruńskiego, które w strojach charakterystycznych dla swojego koła podążały nad Kamionkowskie Jezioro na – IX już – Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich. Mnogość barw gościła także na 25 stoiskach wystawienniczych, które tego dnia zadziwiały nie tylko pięknym wystrojem, ale i przepysznymi smakołykami.
Było dostojnie…
A to za sprawą gości, którzy tego dnia przybyli do Kamionek Małych, by wspólnie z mieszkańcami powiatu spędzić to – jakże smaczne – popołudnie. Gospodarzami spotkania byli Marek Olszewski – Starosta Toruński i Piotr Kowal – Wójt Gminy Łysomice. Władze samorządowe reprezentowali także Paweł Polikowski – Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego i Robert Kożuchowski – Przewodniczący Rady Gminy Łysomice oraz radni obu samorządów.
Było podniośle, dostojnie i uroczyście, wzruszająco, radośnie i głośno, a także z morałem i humorem. Ale nie mogło być inaczej! W jednym miejscu bowiem spotkały się najbardziej aktywne środowiska z powiatu toruńskiego, a wszystko to za sprawą Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych i Grup Nieformalnych, które odbyło się w Hotelu „Przystanek” w Toruniu, w środę 14 grudnia.
Program spotkania był bardzo bogaty. W pierwszej jego części, Starosta Toruński Marek Olszewski i Paweł Polikowski Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego wręczyli odznaki tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do wzbogacenia szeroko rozumianego dorobku powiatu i przysłużyli się jego mieszkańcom.
Przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, a także przedstawicielki kół gospodyń wiejskich zapraszamy do udziału w Powiatowym Forum Organizacji Pozarządowych i Grup Nieformalnych. Forum odbędzie się w środę, 14 grudnia 2022 r. w Toruniu, w Hotelu "Przystanek Toruń", ul. Chłopickiego 4. Początek o godz. 13.00.
Informujemy, iż Zarząd Powiatu Toruńskiego na posiedzeniu w dniu 21 września br. dokonał rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert nr 2/2022 na zlecenie realizacji zadania publicznego, związanego z realizacją zadań powiatu w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, polegającego na prowadzeniu placówki opiekuńczo – wychowawczej typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków.
Dookoła las, drewniana, otulona bluszczem chata pośrodku, w tle śpiew ptaków, przebijające się przez konary ciepłe promyki słońca padające na stół, ognisko, kociołek z gorącą zupą – piękna, złota polska jesień w gminie Zławieś Wielka… Nie, to nie opis oferty agroturystycznej, a okoliczności w jakich pracowała w sobotnie popołudnie Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego, która na zaproszenie Fundacji „Leśna Droga” gościła w Gutowie.
Idealna sceneria na romans…
a właściwie na ekranizację „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które były tegoroczną lekturą 11. edycji „Narodowego czytania”. Powiat Toruński po raz 3. włączył się tę akcję. Tym razem do współpracy zaprosił przedstawicieli trzeciego sektora, czyli Koło Gospodyń Wiejskich „Nowoczesne Gospochy” z Cierpic.
Słoneczna pogoda w ubiegły weekend sprzyjała imprezom plenerowym. Jedna z nich odbyła się w piątek, 23 września, w leśniczówce w Osieku nad Wisłą. W ramach akcji „Sadzimy tlen”, współfinansowanej przez Powiat Toruński, Stowarzyszenie Vis Vitalis zorganizowało spotkanie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą.
Tegoroczny Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Toruńskiego odbywał się w ramach Powiatowego Festiwalu Smaku. Wydarzenie zorganizowano w ramach ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa regionów” zorganizowano w Gminnym Parku Kultury w Łubiance w sobotę 23 lipca 2022 roku.
Wręczenie nagród w konkursie „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego”, prelekcje dotyczące m.in. praw konsumenta i promowania lokalnej żywności, koncert zespołu „Trzy Korony 2000” oraz wspólna zabawa integracyjna wypełniły program tegorocznego Zjazdu Sołtysów Powiatu Toruńskiego, który zorganizowano we środę 6 lipca 2022 roku w Hotelu Ambasada w Krobi. Znane i cieszące się dużą popularnością wydarzenie zorganizowano w nieco zmienionej formule.
9-osobowa komisja konkursowa, której zadaniem była ocena oraz wybór laureatów konkursu „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego 2021” obradowała w czwartek 23.06 w Starostwie Powiatowym w Toruniu. W komisji zasiadali: laureatka poprzedniej edycji konkursu, przedstawiciele: Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Powiatowej Izby Rolniczej, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, samorządu gminnego i powiatowego oraz reprezentant Zarządu i Rady Powiatu Toruńskiego.
Nawet 250 tys. złotych dofinansowania może otrzymać organizacja pozarządowa na realizację projektów skierowanych do osób starszych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej startuje z nową edycją programu „Aktywni+”. Na wsparcie projektów dla seniorów rząd przeznaczy w tym roku 40 mln złotych.
Wczoraj po raz pierwszy spotkali się członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Rady, która utworzona została na wniosek organizacji pozarządowych, a rolą której jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb powiatu. Jednakże to od zaangażowania członków Rady zależy, czy kompetencje i zasięg jej działania będzie poszerzony.
W ostatni weekend, 19 września w Krobi odbyła się II edycja Dnia Zdrowia i Aktywności Fizycznej zorganizowany w Krobi wspólnie ze Stowarzyszeniem "Świadomie po Zdrowie" i Powiatem Toruńskim. Oferta wydarzenia była bardzo bogata, skierowana zarówno do dzieci jak i zgromadzonych rodziców.
Po rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną sołtysi, sołtyski, panie z kół gospodyń wiejskich z wszystkich stron powiatu toruńskiego zjechali w niezwykle urokliwe miejsce tuż nad jeziorem Grodno, do Mirakowa. Okazją był powiatowy Zjazd Sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkania te stały się już tradycją, sołtysi spotkali się już po raz 13. zaś panie z KGW po raz 7. Jak na uroczysty zjazd przystało panie przybyły w strojach charakterystycznych dla swojego koła, niejednokrotnie upiększonych własnoręcznie wykonaną biżuterią.
Co roku z budżetu Powiatu Toruńskiego przekazujemy dotacje fundacjom i stowarzyszeniom na realizację publicznych zadań między innymi z zakresu edukacji ekologicznej. Jedno z nich polegało na zorganizowaniu warsztatów kształtujących wśród dzieci postawy proekologiczne.
Zajęcia zaplanowane w programie Fundacji TRYBIK podzielono na dwie części: warsztatową i ekologiczno-ruchową. Podczas warsztatów dzieci wykonały piękne rzeczy z przedmiotów uważanych za odpady. W drugiej wysłuchały opowieści o mieszkańcach lasu, a potem brały udział w zabawach ruchowych.
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął II wersję projektu Wieloletniego programu współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na lata 2021-2025. Teraz czas na konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej rozpoczęło realizację projektu pt.: Mobilna E-Pracownia 60+, czyli cyfrowa aktywizacja i integracja społeczna osób starszych, w ramach którego osoby starsze mogą uczestniczyć w programie rozwoju wiedzy i umiejętności w zakresie korzystania z internetu, mobilnych aplikacji, posługiwania się tabletem, laptopem, smartfonem; w zajęciach z psychologiem, w life coachingu oraz warsztatach obejmujących zajęcia rozwoju zainteresowań, hobby.
Udział jest bezpłatny.
Trwa nabór do kolejnych grup zajęciowych.
Sołtys to wyjątkowa postać w życiu społeczności lokalnej. Potrafi słuchać mieszkańców, motywować ich do działania, jest najbliżej ich trosk i problemów, dba o rozwój swojej małej ojczyzny. Na czele wsi położonych na terenie powiatu toruńskiego stoi 131 sołtysów. Konkurs „Sołtys Roku Powiatu Toruńskiego” to doskonała okazja do zaprezentowania wyjątkowych gospodarzy naszych miejscowości.
Jest to już 9. edycja konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Konkursu, do którego może zostać zgłoszony sołtys pełniący tę funkcję przez co najmniej jedną pełną kadencję i piastujący to stanowisko w momencie zgłoszenia. Sołtysi wyróżnieni w poprzednich edycjach konkursu (ale nie laureaci) mogą kandydować ponownie.
Jak co roku ogłaszono kolejną edycję konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe pn. "Rodzynki z pozarządówki". To czternasta edycja tego jakże ważnego dla NGO-sów z naszego regionu konkursu.
Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygotowanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje I edycję konkursu pod nazwą „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa".
Konkurs skierowany jest do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które w latach 2010-2020 realizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny.
Ze względu na nasilającą się trzecią falę epidemii COVID-19, przełożone zostaje ogłoszenie XIV edycji konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe pn. „Rodzynki z pozarządówki".
Święta Wielkanocne to czas niosący radość i nadzieję. Chcąc dzielić się tym z naszymi rodzinami, z naszymi bliskimi, przesyłamy sobie kartki wielkanocne. Jest to szczególnie ważne teraz, w okresie pandemii, stąd pomysł na konkurs "Powiatowa kartka wielkanocna".
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej – TSAS w ramach zadania realizowanego na zlecenie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego zatytułowanego: Pracownia NGO 2021 – działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju potencjału organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim zaprasza na spotkania edukacyjne dla NGO, grup nieformalnych – z województwa kujawsko-pomorskiego.
Nieważne, ile zarabiasz i jak wysoki jest Twój 1% podatku – każda kwota może pomóc wybranej fundacji lub stowarzyszeniu w realizowaniu celów statutowych. Organizacji Pożytku Publicznego jest w Polsce bardzo wiele – tych znanych z billboardów i telewizji oraz tych małych, lokalnych, które działają w Twoim sąsiedztwie. Pomóż im pomagać!
Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021 – programu Fundacji Batorego dla organizacji społecznych, grup nieformalnych i aktywistów z całej Polski, którzy działają dla swoich lokalnych środowisk. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniem na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos. Akcja Masz Głos pomaga im nawiązać współpracę z lokalną władzą i zaangażować do działania mieszkańców. Na bieżąco wspiera poradami ekspertów, organizuje wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami z różnych gmin.
Pandemiczne obostrzenia nakazywały samoizolację i nie pozwalały na spotkania w większym gronie, więc większość zaplanowanych na ten rok imprez integracyjnych została przełożona na moment, kiedy warunki będą sprzyjające. Dotyczyło to zarówno imprez finansowanych z budżetu obywatelskiego, jak i innych inicjatyw organizacji pozarządowych z dziedziny kultury, sportu, ekologii czy turystyki.
W związku z ogłoszeniem przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otwartych konkursów ofert na zadania publiczne realizowane w 2021 roku Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWK-P zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych do pracy w komisjach konkursowych oceniających oferty w otwartych konkursach ofert ogłaszanych w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Toruński Ośrodek "TŁOK" prowadzi bezpłatną pomoc w prowadzeniu księgowości. Księgowy ośrodka wytłumaczy zainteresowanym jak prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów oraz pokaże jak księgować.
By skorzystać z tej oferty należy zgłosić potrzebę pomocy do 20.01.2021 r. na adres rozwoj@tlok.pl
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej – TSAS, w ramach zadania realizowanego na zlecenie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a zatytułowanego: Pracownia NGO 2020 – działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju potencjału organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim zaprasza: organizacje, grupy nieformalne, KGW, osoby zainteresowane podjęciem działalności w 3 sektorze, np. powołaniem fundacji, założeniem oraz stowarzyszenia, etc, na kolejne, a zarazem ostatnie już w tym roku szkolenia, warsztaty, konsultacje,..:
Zapraszamy przedstawicieli/ki NGO z województwa kujawsko-pomorskiego do zgłaszania się na bezpłatne, dwudniowe warsztaty pn. „Udział NGO-sów w konsultacjach społecznych", które poprowadzi doświadczony trener Grzegorz Wiaderek z INPRIS. Warsztat realizujemy w ramach projektu „Organizacje stanowią prawo".
Wszystkim Wolontariuszom w dniu ich święta składam najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za dobre serce, gotowość, oddanie, chęć i wolę służenia innym w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności.
Niech wolontariat będzie źródłem Waszej satysfakcji, a wdzięczność i uśmiech tych, którym poświęcacie swój czas, niech motywuje Was do dalszego działania.
Starosta Toruński
Marek Olszewski
Minister Spraw Zagranicznych ogłasza otwarty konkurs ofert na organizację „Forum Polsko-Czeskiego na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2021”. Konkurs realizowany jest w ramach zadania publicznego – Dyplomacja publiczna – Forum Polsko-Czeskie.
W wyniku naboru uzupełniającego na kandydata do Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wpłynęły trzy zgłoszenia:
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej na zlecenie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizuje zadanie pt. Pracownia NGO 2020. Po raz kolejny w tym roku zaprasza na szkolenia w formie zdalnej przygotowane dla 3 sektora – 24 listopada 2020 ( 17:oo-20:oo).
W związku ze złożoną przez jednego z członków rezygnacją z dalszej pracy w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ogłoszony został nabór uzupełniający, tym samym organizacje pozarządowe mogą zgłaszać kandydatów.
Pracownia NGO 2020 zaprasza do uczestniczenia w szkoleniu dla przedstawicieli ngo z województwa kujawsko-pomorskiego – przygotowanym przez księgową ngo Iwonę Iwicką. Tytuł: ABC księgowości w organizacji pozarządowej. Termin: 29 września 2020 r. w godz.: od 9:oo do 15:oo.
Jaka prawda płynie z legend przekonali się uczestnicy projektu pt. "Prawda płynąca z legend" realizowanego przez Fundację TRYBIK w ramach zadania publicznego powiatu toruńskiego.
Podczas warsztatów dzieci poznawały legendy powiatu toruńskiego z akcentem na miejscowości, w których mieszkają. W ten sposób zostały opracowane dwie legendy pochodzące ze zbioru pt. „Bajki i legendy powiatu toruńskiego, czyli podtoruńskie czary-mary”: „Legenda o Madeju z Szembekowa” i „O Krzywoustym z Brzozówki i Bazylim z Krobi”.
Legendy o trzeciej miejscowości nie było, więc została wymyślona przez Barbarę Mońko-Juraszek na potrzeby warsztatów. Nadano jej tytuł „Jak to z głogiem i Głogosią było ...” i wyjaśniała powstanie nazwy wsi Głogowo.
TRYBIKI wyszły na ulicę z torbami, kończąc tym samym realizowany przez Fundację TRYBIK projekt pt. „W trosce o Ziemię”, którego celem było upowszechnianie wiedzy i zachowań proekologicznych, wypracowanie postaw i zachowań, wpływających na poprawę środowiska naturalnego, ochrona naszej przyrody przed zagładą, jak i dbałość o czyste powietrze.
W warsztatach trwających od 24 lipca do 20 sierpnia 2020r. uczestniczyły dzieci i młodzież z gminy Lubicz i gminny Obrowo.
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TSAS informuje, że jest jeszcze kilka wolnych miejsc na warsztaty dotyczące zarządzania ryzykiem projektowym.
Warsztaty adresowane są dla przedstawicieli NGO z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego.
W związku z przystąpieniem do prac nad Wieloletnim programem Współpracy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2021-2025 Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłasza nabór do Zespołu przygotowującego projekt programu.
W związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce i wynikającymi z tego tytułu ograniczeniami w życiu społecznym zwracamy się do wszystkich organizacji pozarządowych, które w wyniku postępowania konkursowego otrzymały dotacje z powiatu toruńskiego na realizację zadań publicznych o rozważenie możliwości zmiany harmonogramów imprez, spotkań, turniejów grupowych, itp. zaplanowanych do realizacji w okresie obowiązującego na terenie naszego kraju stanu epidemii.
Skoro zerkacie Państwo do tej zakładki, to zapewne reprezentujecie te organizacje, którym udało się pozyskać środki finansowe na wsparcie realizowanych działań. Zanim jednak rozpoczniecie ich realizację, konieczne jest podpisanie z nami umowy. Aby to uczynić należy złożyć zaktualizowaną wersję oferty, w której to m.in. trzeba wypełnić harmonogram działań wraz z określeniem planowanego terminu realizacji. Z uwagi na wprowadzony stan epidemii w Polsce, w tym z obowiązującym zakazem organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych prosimy o rozważenie czasowego wstrzymania się od składania niniejszego dokumentu.
Jak co roku Urząd Marszałkowski ogłasza kolejną edycję konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe pn. "Rodzynki z pozarządówki". To trzynasta edycja tego jakże ważnego dla NGO-sów z naszego regionu konkursu.