Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Maraton Szachowy Powiatu Toruńskiego

Szach-mat z budżetu obywatelskiego

Szachy – królewska gra i maraton – wyzwanie dla długodystansowców. Kombinacja tych dwóch dyscyplin zdominowała w minioną sobotę Czernikowo gdzie odbył się Maraton Szachowy Powiatu Toruńskiego. Frekwencja zaskoczyła organizatorów. W Maratonie udział wzięło 60 szachistów w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy zawodnik miał 5, a najstarszy 55 lat.

 • Logo zumby w Sławkowie

Tanecznym krokiem ruszyli po zdrowie

Zakończył się finansowany z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego projekt pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch – z każdej rodziny ćwiczymy po dwóch”.

 • Herb powiatu toruńskiego

Maraton Szachowy już w najbliższą sobotę

Już w ten piątek Maraton Szachowy Powiatu Toruńskiego! Miłośnicy tej królewskiej gry spotkają się w Czernikowie. Maraton jest jednodniową imprezą rozpoczynająca się w godzinach popołudniowych i trwająca do późnych godzin wieczornych. Składa się dwóch części: pierwsza to turniej szachowy dla juniorów "Open Junior" druga zaś to Czernikowska Noc Szachowa dla zawodników powyżej 18 roku życia.
 • Wolontariuszki Fundacji Trybik

TRYBIK w powiatowym budżecie obywatelskim

To było bardzo pracowite półrocze dla Fundacji. Objazdowa Pracownia Twórców uświetniała uroczystości powiatu toruńskiego oraz uroczystości na terenie gmin Lubicz i Obrowo.

Przy stoiskach Fundacji zawsze było kolorowo i kreatywnie. Objazdową Pracownię Twórców chętnie odwiedzały dzieci, młodzież i dorośli, którzy korzystali z bogatej oferty rękodzielniczej, artystycznej i plastycznej, dostosowanej do różnych grup wiekowych. Poza licznymi zabawami i konkursami przy TRYBIKowym stoisku można było posiąść nowe umiejętności takie jak: haft krzyżykowy, wyszywanie zakładki do książki, czy też samodzielne wykonanie lampionów i biżuterii.

 • Herb powiatu toruńskiego

Maraton szachowy zamiast marszów nordic walking

W związku z rezygnacją - przez Lidera projektu - z realizacji zadania "Szlakiem Bywki - 4 pory roku z kijkami" Zarząd Powiatu Toruńskiego podjął decyzję, iż w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego zrealizowane zostanie kolejne zadanie z listy zadań w puli powiatowej. Niniejszym informujemy, iż jeszcze w grudniu odbędzie się "Maraton Szachowy Powiatu Toruńskiego".
 • Informacja o koncercie

Kolejne spotkanie z orkiestrą

Już dziś (16.10) zapraszamy na kolejne i zarazem ostatnie już spotkanie z Orkiestrą Dętą ze Złejwsi Wielkiej finansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • Stojak na rowery

Mała infrastruktura przy ścieżce rowerowej

Powiatowe drogi rowerowe to bezpieczne miejsce dla miłośników „dwóch kółek”. Teraz dzięki aktywności mieszkańców powiatu zadbano także o bezpieczny postój. W miejscowości Sławkowo, w pobliżu miejsca, gdzie ścieżka rowerowa prowadząca z Torunia rozwidla się na dwie odnogi, z których jedna prowadzi nad jezioro w Zalesiu, a druga do Kamionek, zamontowano sześciostanowiskowy stojak na rowery.

 • Silno - otwarcie placu zabaw

Plac zabaw w Silnie wzbogacony o nowe wyposażenie

6 października 2018 r. odbyło się otwarcie nowej części placu zabaw w Silnie, sfinansowanej w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego. Otwarcia dokonały dzieci w towarzystwie Członka Zarządu Powiatu Toruńskiego, Mirosława Nawrotka oraz członków Stowarzyszenia "Nasze Silno".

 • Wymysłowo - otwarcie placu zabaw

Otwarcie placu zabaw w Wymysłowie

W ostatnią sobotę września mieszkańcy Wymysłowa hucznie otworzyli plac zabaw, który powstał w ich sołectwie dzięki środkom pozyskanym z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Otwarcia placu zabaw dokonał Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała oraz liderka zadania – Zofia Iglewska-Finc.

 • Zaproszenie - „Chrońmy Dziedzictwo Narodowe – wieczornica Niepodległościowa”

„Chrońmy Dziedzictwo Narodowe – wieczornica Niepodległościowa”

Dziedzictwo narodowe stanowi nie tylko dorobek poprzednich pokoleń, ale również świadczy o korzeniach naszego społeczeństwa oraz potwierdza w sensie materialnym i duchowym tożsamość narodu. Ważne jest, by treści patriotyczne stawały się drogowskazem do kultywowania idei patriotyzmu i wzbogacania wiedzy o dorobku kultury Polski. 

 • Pierwsza Czernikowska Dziesiątka

Pierwsza Czernikowska 10 -tka

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Powiatu Toruńskiego biegi zawitały do Czernikowa!
Pierwsza Czernikowska 10-tka za nami. Szkołę Podstawową w Osówce odwiedziło ponad 600 osób, w tym 400 biegaczy. Część z nich to dzieci i młodzież z Czernikowskich szkół, część to dorośli - amatorzy biegania.
 • zumba

Zajęcia z Zumby w Sławkowie

Pierwsze zajęcia odbyły się w piątek 14 września br. w Szkole Podstawowej w Sławkowie. Na kolejne organizatorzy zapraszają także do SP w Sławkowie 1 raz w tygodniu, przez 3 miesiące, o godz. 19:30. Zajęcia są bezpłatne.

 • III Rajd Rowerowy (4)

Rowerowe pożegnanie lata

Po raz trzeci, i w tym roku już ostatni raz przed Urzędem Gminy Zławieś Wielka spotkali się miłośnicy dwóch kołek. Frekwencja dopisała, na starcie zameldowało się ponad 100 miłośników rowerowych wycieczek. Po przekroczeniu mety, zostały wręczone zasłużone nagrody za udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Nie zabrakło także ciekawych konkursów oraz smacznych  i zdrowych przekąsek.

 • Plenerowa siłownia w Brąchnowie (2)

Jedyna siłownia w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego już jest!

W Brąchnowie, dzięki aktywności mieszkańców powiatu toruńskiego, funkcjonuje już miejsce bezpiecznego i czynnego wypoczynku oraz spotkań młodzieży, rodziców z dziećmi i seniorów. Kolejna plenerowa siłownia, współfinansowana ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, zachęcać będzie do budowania tężyzny fizycznej i relaksu na sportowo, a bliskość drogi rowerowej sprawi, że będzie ona przedłużeniem i ubogaceniem szlaku turystycznego dla miłośników dwóch kółek.

 • Zielona osada

"Relaks w zielonej oazie"

Jest to projekt, który został zrealizowany na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży. Jego otwarcie odbyło się 3 września 2018 r.

 • Plakat dotyczący rajdu

III Rajd Rowerowy

Trzeci, a zarazem ostatni już "Rodzinny Rajd Rowerowy", realizowany w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego z puli lokalnej gminy Zławieś Wielka,  już w ten weekend!

Startujemy 09 września, o godz. 10:00, sprzed  Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej.

Przejazd ulicami Gminy Zławieś Wielka w kierunku Stanisławki, dalej ścieżkami leśnymi w kierunku Czarnowa. Całość imprezy zostanie zakończona poczęstunkiem nad Wisłą w Czarnowie w miejscu przeprawy promowej.

 

 

 

 

 • Miejsce rekreacji

Nowe miejsce wypoczynku w Chełmży

W sobotę 25 sierpnia na plaży przy Stadionie Legii w Chełmży nastąpiło uroczyste otwarcie miejsca wypoczynku zrealizowanego w ramach projektu „Mała infrastruktura turystyczno-rekreacyjna nad Jeziorem w Chełmży”.

Zadanie zostało sfinansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i miasta Chełmży co jest doskonałym przykładem na to, iż połączenie środków z obu źródeł pozwala zrealizować marzenia naszych mieszkańców. A wymarzyli sobie m.in. 3 altany z miejscami siedzącymi dla co najmniej 50 osób, 3 betonowe grille i miejsce na ognisko.

 • Zdjęcie z koncertu

Wyjątkowe koncerty nad wodą

Wyjątkowa letnia trasa koncertowa Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży finansowana z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w ramach projektu „Jezioro możliwości” dobiegła końca. Dlaczego wyjątkowa? Bowiem miejsce koncertów jak na orkiestrę dętą ze 150 –letnią tradycją było nietypowe. Plaża na Jeziorem Chełmżyńskim i Kamionkowskim oraz tereny zielone nad akwenem w Parku 700-lecia w Czernikowie to miejsca gdzie w minionym tygodniu rozbrzmiewały polskie i światowe przeboje w wykonaniu orkiestry.

 • zdjęcia z placu budowy altan

Wielkie otwarcie „małej infrastruktury” w Chełmży

Już w tę sobotę, o godz. 15:00 uroczyste otwarcie „Małej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej nad Jeziorem Chełmży”. Realizacja powyższego zadania została sfinansowana z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i miasta Chełmży.

W ramach zadania postawiono m.in. 3 altany z miejscami siedzącymi dla co najmniej 50 osób, 3 betonowe grille a także przygotowano miejsce na ognisko.

 • zdjęcie z warsztatów

Pracowici jak pszczoły

Dwudniowe warsztaty z rekonstrukcji tradycyjnego bartnictwa, zorganizowane przez Fundację „Leśna Drogę” z Gutowa, zakończyły się wykonaniem nie jak planowano trzech, ale aż ośmiu barci! W warsztatach udział wzięło prawie 100 uczestników. Widowiskowe dzianie barci odbywało się pod opieką instruktorów z Bractwa Bartnego z Augustowa oraz wolontariuszy Fundacji, którzy tajniki i umiejętności z zakresu pszczelarskiego rzemiosła zgłębiali w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi. Podczas drugiego dnia warsztatów chętni mogli spróbować swoich sił asystując przy wciąganiu kłód bartnych w korony drzew.

 • -

15 września br. - Pierwsza Czernikowska 10 - tka

Już niebawem mieszkańcy gminy Czernikowo będą mieli możliwość sprawdzenia swojej kondycji podczas planowanej imprezy o charakterze sportowo-edukacyjnym. Głównym elementem całego zadania i jednocześnie w założeniu początkiem imprezy cyklicznej, będzie organizacja biegu na 10 i 5 kilometrów wokół jeziora Zacisze.

 • plakat dotyczący koncertu

Trąby, flety, saksofony i perkusja nad wodą

Tego jeszcze w naszym powiecie nie było. Startuje projekt – realizowany w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego - "Jezioro możliwości - koncerty Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej nad akwenami powiatu toruńskiego". Dla słuchaczy będzie to wyjątkowa możliwość posłuchania muzyki w pięknych okolicznościach przyrody, a dla muzyków – okazja, by wypróbować nowe instrumenty zakupione przy wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mimo, że orkiestra w tym roku świętuje swoje 150-lecie, to wciąż młoda duchem, pełna energii i otwarta na nowe wyzwania rusza z koncertami nad wody powiatu. Pierwszy już 23 sierpnia - czwartek, o godz. 18.00, na plaży nad Jeziorem Chełmżyńskim. Dzień później, o tej samej porze - na mostku w Parku 700-lecia w Czernikowie, a w niedzielę o 17:00 na plaży w Kamionkach Małych.

 • zdjęcie ze szkolenia

Ostatnie wolne miejsca!

Trwają zapisy na warsztaty organizowane w projekcie finansowanym z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego pn. "Rekonstrukcja tradycyjnego bartnictwa" realizowanego przez Fundację "Leśna Droga" z Gutowa. 17 i 18 sierpnia członkowie Bractwa Bartnego z Augustowa oraz wolontariusze Fundacji, którzy tajniki i umiejętności z zakresu bartnictwa zgłębiali w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi, podzielą się swoją wiedza. Pierwszego dnia uczestnicy wykonają kłody bartne metodą tradycyjną oraz poznają sekrety pszczół w ekosystemach leśnych. Drugiego dnia odbędzie się montaż wykonanych barci przy użyciu leziwa.

 • 1 (2)

Takiej wiedzy nigdy nie za wiele – Kurs „Pierwszej pomocy przedmedycznej”

W sobotę, 30 czerwca br. w Małej Nieszawce w Sali ELEMA odbyło się całodniowe szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla mieszkańców Gminy Wielka Nieszawka, które finansowane było z budżetu obywatelskiego Powiatu Toruńskiego. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła wypełniona po brzegi sala.
 • IV Święto Truskawki

Najsłodszy dzień w roku - IV Święto Truskawki w Bielczynach

Świetna zabawa, ciekawe konkursy a przede wszystkim mnóstwo truskawek – tak, to Bielczyny i IV już Święto Truskawki.

Mimo zachmurzonego nieba i przelotnych opadów mieszkańcy Bielczyn, a właściwie gminy Chełmża czy nawet powiatu, przedostatnią sobotę czerwca postanowili spędzić na truskawkowym festynie. Na miejscu można było skosztować pyszności z truskawką w roli głównej: truskawkowe ciasta, gofry z truskawkami i bitą śmietaną, galaretki, koktajle, nalewki czy pierogi.

 • Na zdjęciu organizator kursu

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej

Skorzystaj z wiedzy i umiejętności ratowników medycznych i zadbaj o bezpieczeństwo własne oraz innych, uczestnicząc w kursie I pomocy przedmedycznej. Zadanie finansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
 • Zdjęcie z warsztatów

Trwają zapisy na warsztaty

Fundacja „Leśna Droga” z Gutowa – realizuje w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego projekt pn. „Rekonstrukcja tradycyjnego bartnictwa”.

W ramach projektu w dniach 17-18 sierpnia br. odbędą się warsztaty prowadzone m.in. przez członków Bractwa Bartnego z Augustowa oraz wolontariuszy Fundacji, którzy tajniki i umiejętności z zakresu bartnictwa zgłębiali w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy wykonają kłody bartne metodą tradycyjną oraz poznają sekrety pszczół w ekosystemach leśnych. Drugiego dnia odbędzie się – przy użyciu leziwa - montaż wykonanych barci.
 • Rajd rowerowy

Przez łąki, pola i las….

I znowu cykliści pozytywnie zaskoczyli organizatorów II Rodzinnego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Stowarzyszenie „Aktywna Gmina”. Ponad setka miłośników dwóch kółek wystartowała z Górska, by przemierzając przez Czarne Błoto, Stawy Przesieckie oraz Stary Toruń zakończyć rajd ogniskiem przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Tradycyjnie nie zabrakło konkursów sprawnościowych z nagrodami oraz deklaracji udziału w kolejnym już III – finansowanym z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego -  rajdzie rowerowym. O szczegółach będziemy Państwa informować.

 • Święto Truskawki

Zapraszamy do Bielczyn na IV Święto Truskawki

Już w najbliższą sobotę, 23 czerwca zapraszamy na truskawkowe szaleństwo do Bielczyn. Od godziny 16.00 rozpocznie się IV Święto Truskawki, współfinansowane ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • -

Bawiliśmy się i uczyliśmy ze służbami mundurowymi

W ostatnią niedzielę maja służby mundurowe zawładnęły Kończewicami, a to dzięki pokazom i szkoleniu na pikniku rodzinnym pn. „Bawimy się i uczymy ze służbami mundurowymi”. Druhowie z OSP Kończewice, policjanci z Komisariatu Policji w Chełmży oraz Strażnicy Gminni z Chełmży zadbali o to, aby każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak, zobaczyć z bliska i od środka policyjny radiowóz oraz obejrzeć, jak udzielana jest pierwsza pomoc. Chętni mogli też spróbować swoich sił w quizie wiedzy o bezpieczeństwie.

 • Wianki świętojańskie

Pracowite miesiące Fundacji TRYBIK z budżetem obywatelskim

W maju Fundacja TRYBIK rozpoczęła realizację zadania finansowanego ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. "Objazdowa pracownia twórców" uświetniała uroczystości powiatu toruńskiego oraz uroczystości na terenie gminy Lubicz i gminy Obrowo.

8 maja w Starostwie Powiatowym finaliści konkursu „Wiedza o powiecie toruńskim” wprowadzeni zostali w  świat teatru KAMISHIBAI. Pod okiem Fundacji uczniowie wykonali ilustracje do "Krzyżackiej legendy" z "Bajek i legend powiatu toruńskiego" oraz przedstawili ilustrację do czytanego fragmentu tekstu.

20 maja Objazdowa Pracownia Twórców gościła na X Majowym Spotkaniu Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego. Przy TRYBIKOWYM stoisku można było nauczyć się haftu krzyżykowego oraz wyszyć sobie zakładkę do książki lub obrazek. Tę umiejętność udało się posiąść około 20 dzieci. Warsztaty wykonywania wiatraczków, czy też wykonanie lampionów i biżuterii były atrakcją dla młodszych dzieci. Inspirując się „Bajkami i legendami powiatu toruńskiego” można było stworzyć legendarną postać lub kartę do teatru kamishibai.

 • Festyn średniowieczny

Średniowiecznie w Steklinie

Tylko 381 oddanych głosów mieszkańców powiatu toruńskiego w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wystarczyło na zdobycie 20 tys. zł. i spełnienie marzenia pasjonatów historii – zorganizowanie Średniowiecznego Festynu w Steklinie. 15 czerwca dawne grodzisko pokasztelańskie nad Jeziorem Steklińskim zamieniło się w średniowieczną wioskę tętniącą życiem jak tysiąc lat temu. Kilkadziesiąt stanowisk rzemieślniczych m.in.: kowala, tkaczki, bednarza, wikliniarza, płatnerza, szkutnika i wielu innych, warsztaty, na których można było nauczyć się obsługi m.in. koła garncarskiego, pisania piórem czy też wicia wianków a także pokazy walk rycerskich i wioska Wikingów – to wszystko pozwoliło na odtworzenie średniowiecznej codzienności. W czasie festynu nie zabrakło także średniowiecznych zabaw i licznych konkursów na strój, potrawy i pieśni średniowieczne, rysunek lub makietę grodu w Steklinie – Niedźwiedziu, czy też wieńce średniowieczne, których powstało ponad 100.

 • Uczestnicy rajdu rowerowego

LEKCJE NA DWÓCH KÓŁKACH

5 czerwca grupa 50 młodych rowerzystów, przy akompaniamencie śpiewu ptaków, wzięła udział w rajdzie rowerowym. Co chwila był krótki postój dzięki czemu uczestnicy mogli poznać florę i faunę lasu.

 • Plakat dotyczący rajdu

Na rowery …

Czy uda się przekroczyć liczbę 100 uczestników w II Rodzinnym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Stowarzyszenie „Aktywna Gmina”? Przekonamy się o tym już 10 czerwca. Tym razem do pokonania trasa o długości 16 kilometrów. Start w Górsku, przy Szkole Podstawowej o godz. 12:00, skąd uczestnicy kierować się będą do miejscowości Czarne Błoto. Kolejne miejscowości na trasie to Przysiek, Stary Toruń i powrót do Górska - tym razem do Centrum Edukacji Młodzieży.

Za zakończenie rajdu zaplanowano wspólne ognisko. Dla chętnych uczestników rajdu przewidziano konkursy sprawnościowe z nagrodami.

Zatem nie zwlekaj! Do zobaczenia w najbliższą sobotę w Górsku.

Rodzinne Rajdy Rowerowe finansowane są ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
 • Plakat dotyczący w festynie

W Steklinie powstanie wioska średniowieczna

Już 15 czerwca dawne grodzisko pokasztelańskie nad Jeziorem Steklińskim zamieni się w przepiękną wioskę średniowieczną. Uczestnicy imprezy wezmą udział w inscenizacji średniowiecznej związanej z grodziskiem, obyczajami, zwyczajami, zajęciami ludzi w średniowieczu i początku epoki nowożytnej, walkami rycerzy, pokazami ubioru i życia codziennego ludzi. Na tym jeszcze nie koniec. Wszyscy uczestnicy imprezy wezmą udział w edukacyjnym pokazie warsztatowym mającym na celu przybliżenie kultury prasłowiańskiej, średniowiecznej m.in. warsztatu kowala, tkaczki, garncarza, łyżkarza, szkutnika, bednarza i papiernika oraz wielu innych połączonymi z pokazami wojów średniowiecznych, rycerzy i szlachty.

 • Festyn w Turznie

Udana integracja małych i dużych

Integracja małych i dużych podczas Festynu Rodzinnego w Turznie stała się już tradycją. Festyn odbył się już po raz 6. Występy artystyczne, pokazy taneczne, zlot motocykli, pokaz tresury  psów, stoiska lokalnych twórców, konkurencje sportowe, konkursy oraz mnóstwo doskonałej zabawy na zjeżdżalniach, dmuchańcach i trampolinach to tylko nieliczne atrakcje które czekały uczestników sobotniego festynu.

Słońce i wysoka temperatura podgrzewały i tak już przyjazną atmosferę, którą z kolei można było ostudzić w przygotowanej przez strażaków kurtynie wodnej. Nie zabrakło oczywiście wystawy sprzętu strażackiego oraz pokazu umiejętności strażackich.

 • Piknik rodzinny w Kończewicach

Piknik rodzinny w Kończewicach

Straż pożarna, policja, ratownictwo medyczne w pokazach i szkoleniach oraz piknik rodzinny – na taką wybuchową mieszankę zapraszamy w niedzielę 27 maja do Kończewic.

 • zdjęcie z warsztatów nordic walking

Maszeruj razem z nami!

Już w piątek, na boisku Zespołu Szkół w Brzozówce o godz. 16:30 niepowtarzalna okazja, by pod okiem wykwalifikowanego instruktora zgłębić tajniki chodzenia z kijkami. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Szlakiem Bywki – Cztery pory roku z kijkami”  finansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Choć technika nordic walking wygląda na łatwą, tak naprawdę wymaga dobrej synchronizacji ruchów rąk i nóg. Osoba uprawiająca nordic walking ćwiczy bardziej intensywnie niż podczas chodzenia, ale nie męczy się tak, jak na przykład podczas biegania. Przyjdź i sprawdź jak chodzić z kijami żeby schudnąć i poprawić swoją sprawność. Przekonaj się czy ten sport jest dla Ciebie. Dla 20 osób zapewniono kije do marszów. Do zobaczenia!

 

 

 

 • Plakat zapraszający na festyn

Wesoło i kolorowo w Turznie

Już po raz kolejny boisko Zespołu Szkół w Turznie zamieni się kolorowe wesołe miasteczko.  Wśród licznych atrakcji nie zabraknie dmuchanego zamku, zjeżdżalni, trampolin, wielkich baniek mydlanych, fotobudki czy też gier i zabaw  - a to wszystko z myślą o uczestnikach festynowego spotkania. Na scenie swoje zdolności artystyczne zaprezentują uczniowie szkoły, strażacy zaś pochwalą się swoimi umiejętnościami i zaprezentują sprzęt pożarniczy. Będzie też gratka dla miłośników mechanicznych jednośladów – zlot motocyklistów. W tego typu imprezach nie może zabraknąć lokalnych przysmaków, o które zadbają m.in. rodzice uczniów.

Moc atrakcji czeka na Państwa! Zatem do zobaczenia w najbliższą sobotę w Turznie.

Powyższe zadanie otrzymało wsparcie z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w kwocie 4 tys. zł.

 

 • Zdjęcia z wystawy

Zlot miłośników ciągników rolniczych i nie tylko….

19 maja 2018 roku na terenie Zespołu Szkół, CKU w Gronowie już po raz XX odbyła się impreza plenerowa „Wiosna w Gronowie”. W tym roku impreza przybrała wyjątkową oprawę dzięki dofinansowaniu z budżetu obywatelskiego, jakie zdobyli mieszkańcy powiatu toruńskiego. Towarzyszący imprezie zlot ciągników rolniczych, powiatowa akademia swojskich smaków, występ gwiazdy muzyki disco polo Etny oraz mnóstwo innych atrakcji i wspaniała pogoda przyciągnęły na teren Zespołu Szkół blisko 2000 uczestników. W zlocie ciągników rolniczych uczestniczyło 20 ciągników współczesnych, z czego najstarszy pochodził z 1979 roku, zaś najnowszy ciągnik Valtra T144active miał niespełna 3 dni! W zlocie uczestniczyli także członkowie stowarzyszenia Retro Traktor ze swoimi zabytkowymi maszynami z pierwszych dekad ubiegłego wieku. Kulinarny konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. Zgłoszone do konkursu potrawy: kurczak nadziewany podrobami po brzezińsku, pączki drożdżowe, kluski szare po gronowsku, sernik z polewą truskawkową oraz miętą ala KGW Brąchnowo, pasztet domowy po stajenczyńsku, muszle nadziewane farszem warszewickim oraz smakowite nalewki okazały się tak pyszne, że powołana do oceny komisja przyznała tytuł laureata wszystkim uczestnikom.

 • Warsztaty teatralne

Objazdowa pracownia twórców w Starostwie Powiatowym

Fundacja TRYBIK rozpoczęła realizację zadania finansowanego ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

8 maja 2018 r. "Objazdowa pracownia twórców" gościła w Starostwie Powiatowym, w którym odbywał się etap powiatowy konkursu „Wiedza o powiecie toruńskim”. Finaliści konkursu wprowadzeni zostali w  świat teatru KAMISHIBAI. Uczniowie wykazali się kunsztem plastycznym i wykonali ilustracje do "Krzyżackiej legendy" z "Bajek i legend powiatu toruńskiego". Przed ogłoszeniem wyników konkursu, uczestnicy warsztatów przedstawili na forum ilustrację do czytanego fragmentu tekstu.

 • Zdjęcie z kursu bartniczego

Rekonstruujemy tradycyjne bartnictwo

Bartnictwo to dawna forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach. Szczytowy rozwój tej profesji przypada w Polsce na wiek XVI i XVII, zanikła w wieku XIX. Jednakże bartnictwo odradza się w Gutowie. Już w sierpniu na terenie Fundacji „Leśna Droga” odbędą się warsztaty z pokazu dziania i montażu barci. Nim jednak to nastąpi wolontariusze Fundacji „Leśna Droga” podczas kilkudniowego szkolenia zgłębiali tajniki i umiejętności z zakresu bartnictwa w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi. Nie tylko wykonali kłody bartnicze, ale także doskonalili umiejętności posługiwania się leziwem po której wspinają się po drzewach. Oprócz zajęć praktycznych przyswoili także wiedzę  z zakresu opieki nad pszczołami żyjącymi w barciach. O terminie i zasadach zgłaszania się na warsztaty będziemy Państwa informować.

 • Zdjęcie z koncertu

Wiosenne koncertowanie

Wiosenne trasa koncertowa Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka trwa w najlepsze. Tym razem o profesjonalizmie i wdzięku jakie drzemią w Orkiestrze przekonać się mogli uczestnicy festynu środowiskowego „Wiosna w Gronowie”. Muzycy wykonali nie tylko utwory z repertuaru klasycznego. Z instrumentów wydobyły się dźwięki znane z popularnych przebojów. Tym razem muzycy wykonali koncert pod batutą Tomasza Marczyńskiego – instruktora orkiestrowego.  Ciekawostką jest natomiast fakt, iż Kapelmistrz Orkiestry Krzysztof Kędzierski swoje młodzieńcze muzyczne kroki stawiał właśnie w Gronowie – grał bowiem w strażackiej orkiestrze dętej. Jak wspomina: „Przygoda ta pomogła mi podjąć decyzję, aby swoje życie związać z muzyką”. I z tego co mogliśmy usłyszeć, była to bardzo dobra decyzja!:)

 

 

 

 • Uczestnicy rajdu

100 cyklistów w jednym miejscu!

Miłą niespodziankę dla organizatorów rajdu rowerowego sprawiła prawie 100-tka rowerzystów, która stawiła się na starcie Pierwszego Rodzinnego Rajdu Rowerowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Aktywna Gmina”. Rajd ten rozpoczął cykl trzech rajdów, które zaplanowano w ramach zadania dofinansowanego z budżetu obywatelskiego. Miłośnicy dwóch kółek przemierzyli trasę 20 km po drogach gminnych zwiedzając zabytki oraz podziwiając piękno przyrody gminy Zławieś Wielka. Cykliści jako metę obrali boisko w Złejwsi Wielkiej dołączając tym samym do uczestników pikniku rodzinnego „Święto Flagi RP”.

 • Ognisko podczas Święta Flagi

Flagowe świętowanie

Gra terenowa w której należało wykazać się umiejętnością współpracy, logicznym myśleniem oraz sprytem, przeplatana informacjami dotyczącymi symboli narodowych to jedna z atrakcji jaką dla uczestników pikniku rodzinnego „Święto Flagi RP na sportowo” przygotowali organizatorzy. Nie zabrakło także konkurencji sportowych i warsztatów artystycznych. Swój pokaz umiejętności zaprezentowali także strażacy. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło biało-czerwonych elementów - uczestnicy spotkania otrzymali chorągiewki. Flagowe Świętowanie zwieńczyło wspólne ognisko.
 • Plakat konkursu

Wiosna zawita do Gronowa

Już 19 maja w Zespole Szkół, CKU w Gronowie odbędzie się coroczny festyn „Wiosna w Gronowie”. Tym razem, dzięki aktywności mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy oddając ponad 900 głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zdobyli prawie 20 tyś. zł., imprezie towarzyszyć będzie „Powiatowa akademia swojskich smaków”, zlot ciągników rolniczych, a także występ gwiazdy wieczoru Etny. „Powiatowa akademia swojskich smaków” to konkurs kulinarny skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, gospodarstw agrotu­rystycznych i wszystkich mieszkańców powiatu toruńskiego.

Aby wziąć w nim udział wystarczy zgłoszenie, a następnie zaprezentowanie wła­snych produktów, wyrobów, potraw regional­nych i tradycyjnych 19 maja podczas „Wiosny w Gronowie” na zaaranżowanym stoisku pro­mocyjnym. Dla laureatów konkursu przewidzia­ne są atrakcyjne nagrody, a nagrodzone dania staną się kulinarną wizytówką powiatu toruń­skiego. Szczegóły na stronie: www.powiatto­runski.pl w zakładce Powiat/Budżet obywatel­ski oraz na powiatowym facebooku.

 • plakat dotyczący imprezy

Święto Flagi w Złejwsi Wielkiej

Święto Flagi jest stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 roku. Obchodzone jest 2 maja. Mieszkańcy Złejwsi Wielkiej wspólnie świętować z tej okazji będą podczas pikniku rodzinnego 5 maja. Piknik odbędzie się na boisku przy kościele w Złejwsi Wielkiej już od godz. 14:00. Uczestnicy spotkania otrzymają biało-czerwone chorągiewki.

 • marsz nordic walking

Ruszyli… wprawdzie nieśmiało, ale najważniejszy pierwszy krok!

Nordic Walking to technika maszerowania z kijami, której zalety to m.in. poprawa kondycji, odciążenie kręgosłupa, stawów i utrata kalorii. Wymyślony został w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy i szybko zyskał zwolenników na całym świecie. Swoje pierwsze kroki z tym sportem stawiali uczestnicy projektu „Szlakiem Bywki – cztery pory roku z kijkami” realizowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Wiosna to idealny czas na spacery, zwiedzanie i poprawę kondycji fizycznej. Przyjemne z pożytecznym pozwala połączyć właśnie nordic walking. W minioną sobotę grupa kilkunastu osób spotkała się na boisku w Brzozówce i rozpoczęła przygodę z tym sportem. Spacerowicze najpierw przeszli szkolenie pod okiem instruktora, bo choć technika nordic walking wygląda na łatwą, tak naprawdę wymaga dobrej synchronizacji ruchów rąk i nóg. Po ćwiczeniach przyszedł czas na pierwszy marsz.

 • plakat dotyczący rajdu

A może by tak na rower?

Stowarzyszenie „Aktywna Gmina” zaprasza miłośników dwóch kółek do udziału w rodzinnych rajdach rowerowych. Pierwszy z trzech, jaki zaplanowano w projekcie, już 5 maja. Start o godz. 14:00 spod świetlicy wiejskiej w Zaroślu Cienkim. Uczestnicy rajdu korzystając ze szlaków rowerowych zwiedzą najciekawsze zabytki i miejsca pamięci narodowej. Nie zabraknie także konkursów i zabaw z nagrodami oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy mają do pokonania trasę około 20 km. Rajd zakończy się na boisku w Złejwsi Wielkiej gdzie cykliści dołączą do uczestników kolejnego wydarzenia współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego „Święta Flagi” – szczegóły na naszej stronie internetowej.

 • Plakat dot. Nordic Walking

Teraz twój ruch! Bezpłatne szkolenie i marsz Nordic Walking

Wzmacnia mięśnie każdego ciała, oszczędza stawy kolanowe, poprawia postawę, pomaga szybko zrzucić zbędne kilogramy, wzmacnia serce, poprawia kondycję i wydolność organizmu – to tylko nieliczne zalety Nordic Walking. „Spacery z kijkami” zalecane są dzieciom, młodzieży i dorosłym w każdym wieku.

Chciałbyś spróbować, ale jakoś do tej pory nie było ku temu okazji. Ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na bezpłatne szkolenie i pierwszy marsz Nordic Walking. Rozpoczynamy o godz. 14:00 na boisku wielofunkcyjnym przy szkole w Brzozówce.

 • -

Muzyka z przesłaniem w Łysomicach

Koncertował we Włoszech, USA czy Kanadzie. Śpiewał przed milionową publicznością na Światowych Dniach Młodzieży. W minioną sobotę wystąpił przed Łysomicką publicznością. Tomek Kamiński – bo o nim mowa – to wokalista, skrzypek, autor tekstów i przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska.

Uczestnicy łysomickiego koncertu mieli okazję wysłuchać piosenek nie tylko z najnowszej płyty artysty, ale także jego starszych przebojów: „Ty, tylko mnie poprowadź” czy „Anioły do mnie wysyłaj”, które wprowadziły uczestników spotkania w chwilę zadumy i refleksji. Muzyk okazał się osobą niezwykle otwartą i błyskawicznie nawiązał kontakt z publicznością. Ciekawe piosenki, łatwo wpadające w ucho melodie przeplatane anegdotami z życia artysty opowiedzianymi z niebanalnym dowcipem publiczność przyjmowała entuzjastycznie. Po koncercie fani mogli liczyć także na  rozmowę, autograf czy wspólne zdjęcie. Łysomickim spotkaniom zawsze towarzyszy kawiarniany klimat – tym razem o słodkie wypieki zadbały panie ze Stowarzyszenia „Markus” oraz Sołectwa Zakrzewko.

 • Plakat o koncercie

Tomek Kamiński już w sobotę w Łysomicach

W najbliższą sobotę - 14 kwietnia, o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Łysomicach odbędzie się koncert Tomka Kamińskiego pod hasłem „Muzyka z Przesłaniem”. Na realizację tego wydarzenia organizatorom udało się pozyskać z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego kwotę ponad 6500 zł.

Tomek Kamiński to wokalista, skrzypek, autor tekstów, przedstawiciel stylu muzycznego określanego mianem piosenki autorskiej. Wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych regularnie koncertuje i tworzy muzykę z przesłaniem.

 

 • -

Powiatowy akcent na Wojewódzkim Święcie Kobiet Wiejskich

Ponad 900 kobiet z Kujaw i Pomorza w minioną niedzielę zawitało do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki na V Wojewódzkie Święto Kobiet Wiejskich. Spotkanie było okazją nie tylko do podziękowania im za działalność, ale także do obejrzenia przygotowanych występów. Muzyka ludowa, spektakle i widowiska taneczne barwnie przenikały się na scenie. Z powiatu toruńskiego na scenie zaprezentowała się kapela ludowa „Łubianioki”.

Natomiast uczestników spotkania utworami muzyki rozrywkowej witała Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka pod batutą Krzysztofa Kędzierskiego. Nie zabrakło rytmicznych marszów, utworów Abby, Boney M czy Lou Bega.

Organizatorem wydarzenia był Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zaś muzyczne powitanie uczestników niedzielnego spotkania sfinansowane zostało przez powiat toruński w ramach budżetu obywatelskiego 2018.

 • Koncert Orkiestry Dętej

Dzień Kobiet z Orkiestrą

Sentymentalne przeboje Czerwonych Gitar i Skaldów w wykonaniu Orkiestry ze Złejwsi Wielkiej wypełniły spotkanie zorganizowane 8 marca z okazji Dnia Kobiet w Domu Kultury w Górsku.

Zaproszone Panie wysłuchały przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu wzbogaconego o pokazy tańca. Nie zabrakło lampki szampana i życzeń dla Pań z okazji ich święta, złożył je osobiście otwierając koncert Wójt Gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka.

Przypominamy, iż niniejszy koncert sfinansowany został z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • prace uczestników konkursu

Kolęda pędzlem namalowana …

W Czernikowie podsumowano powiatowy konkurs plastyczny pt. Ilustracja do kolędy „Piwnicy Pod Baranami”.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, liceum oraz dorosłych z powiatu toruńskiego a inspiracją do jego przeprowadzenia był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, który odbył się 4 stycznia w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie w ramach budżetu obywatelskiego.

 • plakat o koncercie

Być kobietą - koncert orkiestry ze Złejwsi Wielkiej

Orkiestra Dęta ze Złejwsi Wielkiej razem z Wójtem Gminy Zławieś Wielka zaprasza na świętowanie tegorocznego Dnia Kobiet. Spotkanie odbędzie się 8 marca w Domu Kultury w Górsku o godzinie 18:00. Panie będą miały okazję posłuchać między innymi utworów z repertuaru Czerwonych Gitar oraz Skaldów w wykonaniu Orkiestry. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i świętowania.

 • Zdjęcie z koncertu

Koncertem uświetnili Zjazd

Orkiestra Dęta pod przewodnictwem pana Krzysztofa Kędzierskiego ze Złejwsi Wielkiej uświetniła Zjazd Samorządowców, który odbył się w Złejwsi Małej.

III koncert odbył się w atmosferze świąteczno – karnawałowej. Zaproszeni goście mogli wysłuchać między innymi utworów ABBA oraz obejrzeć układy choreograficzne do piosenki Mambo No 5.

 • Koncert Piwnicy Pod Baranami

Zaśpiewajmy kolędę

Już 1 lutego o godz. 10.00 w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbędzie się Koncert Kolęd, Pastorałek oraz Piosenek Bożonarodzeniowych w wykonaniu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu toruńskiego. Koncert będzie podsumowaniem projektu III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, w ramach którego gościliśmy w Czernikowie artystów krakowskiej Piwnicy Pod Baranami ze wspaniałym koncertem kolęd i pastorałek „Dla miasta i świata”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 stycznia 2017r. na adres: jadastudio@wp.pl

 • Plakat o koncercie

Nie zwalniają tempa...

Już w najbliższą sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Złejwsi Małej Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka zagra kolejny koncert. Tym razem swym występem uświetni Zjazd Samorządowców. Koncert sfinansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Szczegóły koncertu na załączonym plakacie.

 • Zdjęcie z koncertu kolęd i pastorałek

Namalujmy kolędę

Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu krakowskiej Piwnicy Pod Baranami stał się inspiracją do zorganizowania konkursu na ilustrację do jednej z nich. Na obrazki czekają: Pastorałka noc, Smutny anioł, Wigilijna noc, Dla Miasta i świata, A gdy się rodzisz, W olbrzymim mieście, Złocone orzechy, Cudowna dziecina, Paśli pasterze, Piwniczna kołysanka wigilijna, Kolęda góralska, Pastuszkowe modlitwy, Pastorałka z prezentami, Szaleństwa wigilijnej nocy, Całą noc padał śnieg, Rzecz o wędrownych aniołach, Pastorałka Rafałka, Ciemną nocą, Jezusie maleńki, A gdy się rodzisz, Lulaj, Lulaj, Anioł u marynarzy, Twe nade mną piecze i Światłem otulony. Wystarczy ich posłuchać, wziąć pędzel, kredki lub węgle i dać się ponieść wyobraźni. W załączeniu regulamin konkursu.

 • plakat o koncercie

Zapraszamy do wspólnego kolędowania

Mieszkańców powiatu toruńskiego serdecznie zapraszamy na II koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej. Oprócz orkiestry wystąpią młodzi artyści, którzy zaczynają przygodę z muzyką. Orkiestrze towarzyszyć będzie wokalistka Monika Mięsikowska. Koncert sfinansowany ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2018 a jego realizatorem jest Fundacja „Grajmy Razem” Krzysztofa Kędzierskiego. Koncert odbędzie się 21 stycznia 2018 r., o godz. 12:00 w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Wstęp wolny.

 • Spotkanie liderów budżetu obywatelskiego 2018

Spotkanie na szczycie liderów BO

Dla 14 nowych osób rozpoczęła się przygoda z budżetem obywatelskim powiatu toruńskiego 2018. Dla pozostałych jest to już kolejna edycja w której realizować będą zgłoszone zadania, wśród nich są i tacy liderzy którzy po raz trzeci sięgnęli po środki finansowego z tego źródła. Wszystkie te osoby uczestniczyły w spotkaniu podczas którego dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo należy realizować zadanie, jak je promować, jak rozliczyć oraz na jaką pomoc ze strony urzędu mogą liczyć przy jego realizacji. Przypomnijmy, iż w budżecie obywatelskim w 2018 roku zrealizowanych zostanie 28 zadań. Kalendarz imprez sportowych i kulturalnych wzbogaci się o ponad 20 wydarzeń a w powiecie toruńskim zrealizowanych zostanie kolejnych 6 zadań inwestycyjnych. Powstaną m.in. miejsca rekreacji, siłownia oraz plac zabaw.

 • Koncert kolęd w ramach budżetu obywatelskiego

Wielkie kolędowanie

Pierwszy koncert w ramach III edycji budżetu obywatelskiego w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej już za nami. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki wybrzmiały w niedzielne w południe 6 stycznia br. w kościele pod wezwaniem Świętego Walentego w Łążynie. Ławy kościoła zapełniły się błyskawicznie przez mieszkańców powiatu toruńskiego. Podczas koncertu Orkiestrze towarzyszyła wokalistka Monika Mięskikowska, a dyrygentem był Pan Tomasz Marczyński.Do wspólnego śpiewu włączyli się wszyscy uczestnicy nabożeństwa z proboszczem Czesławem Grajkowski włącznie.
 • Koncert Piwnicy Pod Baranami

Koncert "Piwnicy Pod Baranami" rozpoczął III edycję budżetu obywatelskiego

Rozpoczęła się już realizacja projektów III edycji budżetu obywatelskiego. Za nami koncert kolęd Piwnicy Pod Baranami „Dla miasta i świata”, który odbył się 4 stycznia 2018 r. w auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie. W koncercie wystąpiły trzy pokolenia artystów zaczynając od tych, którzy współtworzyli Piwnicę w latach 50 –tych (m.in. T. Kwinta) poprzez pokolenie średnie (m.in. L. Wójtowicz) oraz najmłodsze (M. Półtorak i inni). To wspólne kolędowanie pokazuje to, co chyba najważniejsze, czyli wielopokoleniową więź, potrzebę bycia razem w ważnych momentach. Pojawiło się w Czernikowie też wielu legendarnych artystów. Cenne jest, że chcą przyjeżdżać i dzielić się swoimi emocjami, pięknym słowem, muzyką.

 • Kolędowanie z Orkiestrą Dętą Gminy Zławieś Wielka

Oj maluśki, maluśki…… Wspólne kolędowanie

Orkiestra Dęta ze Złejwsi Wielkiej wraz z kapelmistrzem Krzysztofem Kędzierskim, zaprasza na  pierwsze wspólne kolędowanie.

 • plakat o koncercie

Piwnica Pod Baranami w Czernikowie - zmiana miejsca koncertu

Artyści legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami będą gościć w Czernikowie 4 stycznia 2018r. (czwartek). Koncert „Kolęd i pastorałek dla miasta i świata” odbędzie się - ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców powiatu - w auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie, a nie jak wcześniej zaplanowano w czernikowskim kościele. Początek koncertu o godz. 18:00.

Będzie to już druga wizyta tego uznanego w kraju i na świecie krakowskiego Kabaretu. Tym razem usłyszymy kolędy i pastorałki piwnicznych kompozytorów, takich jak: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Zbigniew Preisner, do tekstów Dymnego, Nowaka, Długosza, Wójtowicza i innych.

Miejsce koncertu, poziom artystyczny wykonawców gwarantują przeżycie magicznego, pełnego wrażeń, refleksji  i pozytywnych emocji wieczoru.

 • logo budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski 2018 – wyniki głosowania!

Zakończono weryfikację i liczenie oddanych głosów na zadania zgłoszone w III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, których realizacja planowana jest w 2018 roku. Pod głosowanie poddano 44 projekty – 27 z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej. Tutaj do pobrania końcowe wyniki głosowania w puli lokalnej i w puli powiatowej.
 • zdjęcie z otwarcia urny

Urna otwarta - karty przeliczone!

Prawie 2 tysiące kart do głosowania znajdowało się w urnie! To oznacza tysiące oddanych głosów na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2018.
Pracownicy przystąpili już do weryfikacji oddanych głosów, która potrwa do 8 grudnia. Ogłoszenie zwycięskich projektów nastąpi 11 grudnia – o wynikach poinformujemy Państwa na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

 • logo budżetu obywatelskiego

Powiat dokłada 50 tys. złotych na budżet obywatelski

Miło nam poinformować, że Zarząd Powiatu Toruńskiego w dniu 13 listopada br. przyjął projekt budżetu powiatu toruńskiego na rok 2018, w którym to zwiększył o kwotę 50 tys. zł środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego. Obecnie na jego realizację zaplanowana jest kwota 250 tys. zł.

Zarząd Powiatu Toruńskiego, po zapoznaniu się z ilością wniosków złożonych do BO, w tym ich różnorodnością, a przede wszystkim doceniając Państwa pomysłowość i kreatywność podjął decyzję, iż kwota 50 tys. zł. zasili pulę powiatową. Zatem obecnie na realizację zadań w puli powiatowej do rozdysponowania jest kwota 130 tys. zł. (plus środki niewykorzystane z puli lokalnej). W ten oto sposób zrealizowanych zostanie więcej projektów. Zatem prosimy o jeszcze większą motywację przy zbieraniu głosów – szansa na pozyskanie środków są naprawdę duże!!!

 

 

 

 • urna z głosami

Głosowanie czas zacząć! Uwaga - zmiana zadania pomiędzy pulami i terminu głosowania!

Już jest! Lista pozytywnie zweryfikowanych zadań planowanych do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2018 roku, które poddaje się pod głosowanie mieszkańców powiatu toruńskiego. Uwaga! W dniu 20 października 2017 r. uchwałą Zarządu Powiatu Toruńskiego nastąpiło przesunięcie zadania z puli lokalnej (gm. Obrowo) do puli powiatowej. Wyjaśnienie zaistaniałej sytuacji poniżej.

Do pobrania jest także obowiązująca karta do głosowania.

W związku z powyższym wydłuża się o 3 dni termin głosowania. Głosujemy zatem od 18 października 2017 r. do 23 listopada 2017 r.

Poniżej zamieszczamy wyjaśnienia dotyczące głosowania w formie pytań i odpowiedzi.

Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na to jaki głos uznaje się za ważny, jak również - co jest nowością w tej edycji budżetu obywatelskiego - na konieczną minimalną liczbę głosów, które należy zebrać, by zadanie w danej puli mogło być zrealizowane (podana liczba jest liczbą minimalną, którą należy zebrać na wszystkie projekty w danej gminie/puli).

 • 3

Apetyt rośnie w miarę jedzenia!

Sukcesy w realizacji obywatelskich pro­jektów pozwalają sięgać myślą dalej. Zakończył się nabór wniosków do III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • baner budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski - startuje trzecia edycja!

Rusza III edycja Budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Tym, którzy jeszcze nie korzystali z takiej formy pozyskania środków finansowych przypominamy jak z niego skorzystać.

 • herb powiatu
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.