Szachy – królewska gra i maraton – wyzwanie dla długodystansowców. Kombinacja tych dwóch dyscyplin zdominowała w minioną sobotę Czernikowo gdzie odbył się Maraton Szachowy Powiatu Toruńskiego. Frekwencja zaskoczyła organizatorów. W Maratonie udział wzięło 60 szachistów w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy zawodnik miał 5, a najstarszy 55 lat.
Zakończył się finansowany z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego projekt pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch – z każdej rodziny ćwiczymy po dwóch”.
To było bardzo pracowite półrocze dla Fundacji. Objazdowa Pracownia Twórców uświetniała uroczystości powiatu toruńskiego oraz uroczystości na terenie gmin Lubicz i Obrowo.
Przy stoiskach Fundacji zawsze było kolorowo i kreatywnie. Objazdową Pracownię Twórców chętnie odwiedzały dzieci, młodzież i dorośli, którzy korzystali z bogatej oferty rękodzielniczej, artystycznej i plastycznej, dostosowanej do różnych grup wiekowych. Poza licznymi zabawami i konkursami przy TRYBIKowym stoisku można było posiąść nowe umiejętności takie jak: haft krzyżykowy, wyszywanie zakładki do książki, czy też samodzielne wykonanie lampionów i biżuterii.
Już dziś (16.10) zapraszamy na kolejne i zarazem ostatnie już spotkanie z Orkiestrą Dętą ze Złejwsi Wielkiej finansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
Powiatowe drogi rowerowe to bezpieczne miejsce dla miłośników „dwóch kółek”. Teraz dzięki aktywności mieszkańców powiatu zadbano także o bezpieczny postój. W miejscowości Sławkowo, w pobliżu miejsca, gdzie ścieżka rowerowa prowadząca z Torunia rozwidla się na dwie odnogi, z których jedna prowadzi nad jezioro w Zalesiu, a druga do Kamionek, zamontowano sześciostanowiskowy stojak na rowery.
6 października 2018 r. odbyło się otwarcie nowej części placu zabaw w Silnie, sfinansowanej w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego. Otwarcia dokonały dzieci w towarzystwie Członka Zarządu Powiatu Toruńskiego, Mirosława Nawrotka oraz członków Stowarzyszenia "Nasze Silno".
W ostatnią sobotę września mieszkańcy Wymysłowa hucznie otworzyli plac zabaw, który powstał w ich sołectwie dzięki środkom pozyskanym z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Otwarcia placu zabaw dokonał Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała oraz liderka zadania – Zofia Iglewska-Finc.
Dziedzictwo narodowe stanowi nie tylko dorobek poprzednich pokoleń, ale również świadczy o korzeniach naszego społeczeństwa oraz potwierdza w sensie materialnym i duchowym tożsamość narodu. Ważne jest, by treści patriotyczne stawały się drogowskazem do kultywowania idei patriotyzmu i wzbogacania wiedzy o dorobku kultury Polski.
Pierwsze zajęcia odbyły się w piątek 14 września br. w Szkole Podstawowej w Sławkowie. Na kolejne organizatorzy zapraszają także do SP w Sławkowie 1 raz w tygodniu, przez 3 miesiące, o godz. 19:30. Zajęcia są bezpłatne.
Po raz trzeci, i w tym roku już ostatni raz przed Urzędem Gminy Zławieś Wielka spotkali się miłośnicy dwóch kołek. Frekwencja dopisała, na starcie zameldowało się ponad 100 miłośników rowerowych wycieczek. Po przekroczeniu mety, zostały wręczone zasłużone nagrody za udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Nie zabrakło także ciekawych konkursów oraz smacznych i zdrowych przekąsek.
W Brąchnowie, dzięki aktywności mieszkańców powiatu toruńskiego, funkcjonuje już miejsce bezpiecznego i czynnego wypoczynku oraz spotkań młodzieży, rodziców z dziećmi i seniorów. Kolejna plenerowa siłownia, współfinansowana ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, zachęcać będzie do budowania tężyzny fizycznej i relaksu na sportowo, a bliskość drogi rowerowej sprawi, że będzie ona przedłużeniem i ubogaceniem szlaku turystycznego dla miłośników dwóch kółek.
Jest to projekt, który został zrealizowany na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży. Jego otwarcie odbyło się 3 września 2018 r.
Trzeci, a zarazem ostatni już "Rodzinny Rajd Rowerowy", realizowany w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego z puli lokalnej gminy Zławieś Wielka, już w ten weekend!
Startujemy 09 września, o godz. 10:00, sprzed Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej.
Przejazd ulicami Gminy Zławieś Wielka w kierunku Stanisławki, dalej ścieżkami leśnymi w kierunku Czarnowa. Całość imprezy zostanie zakończona poczęstunkiem nad Wisłą w Czarnowie w miejscu przeprawy promowej.
W sobotę 25 sierpnia na plaży przy Stadionie Legii w Chełmży nastąpiło uroczyste otwarcie miejsca wypoczynku zrealizowanego w ramach projektu „Mała infrastruktura turystyczno-rekreacyjna nad Jeziorem w Chełmży”.
Zadanie zostało sfinansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i miasta Chełmży co jest doskonałym przykładem na to, iż połączenie środków z obu źródeł pozwala zrealizować marzenia naszych mieszkańców. A wymarzyli sobie m.in. 3 altany z miejscami siedzącymi dla co najmniej 50 osób, 3 betonowe grille i miejsce na ognisko.
Wyjątkowa letnia trasa koncertowa Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży finansowana z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w ramach projektu „Jezioro możliwości” dobiegła końca. Dlaczego wyjątkowa? Bowiem miejsce koncertów jak na orkiestrę dętą ze 150 –letnią tradycją było nietypowe. Plaża na Jeziorem Chełmżyńskim i Kamionkowskim oraz tereny zielone nad akwenem w Parku 700-lecia w Czernikowie to miejsca gdzie w minionym tygodniu rozbrzmiewały polskie i światowe przeboje w wykonaniu orkiestry.
Już w tę sobotę, o godz. 15:00 uroczyste otwarcie „Małej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej nad Jeziorem Chełmży”. Realizacja powyższego zadania została sfinansowana z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i miasta Chełmży.
W ramach zadania postawiono m.in. 3 altany z miejscami siedzącymi dla co najmniej 50 osób, 3 betonowe grille a także przygotowano miejsce na ognisko.
Dwudniowe warsztaty z rekonstrukcji tradycyjnego bartnictwa, zorganizowane przez Fundację „Leśna Drogę” z Gutowa, zakończyły się wykonaniem nie jak planowano trzech, ale aż ośmiu barci! W warsztatach udział wzięło prawie 100 uczestników. Widowiskowe dzianie barci odbywało się pod opieką instruktorów z Bractwa Bartnego z Augustowa oraz wolontariuszy Fundacji, którzy tajniki i umiejętności z zakresu pszczelarskiego rzemiosła zgłębiali w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi. Podczas drugiego dnia warsztatów chętni mogli spróbować swoich sił asystując przy wciąganiu kłód bartnych w korony drzew.
Już niebawem mieszkańcy gminy Czernikowo będą mieli możliwość sprawdzenia swojej kondycji podczas planowanej imprezy o charakterze sportowo-edukacyjnym. Głównym elementem całego zadania i jednocześnie w założeniu początkiem imprezy cyklicznej, będzie organizacja biegu na 10 i 5 kilometrów wokół jeziora Zacisze.
Tego jeszcze w naszym powiecie nie było. Startuje projekt – realizowany w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego - "Jezioro możliwości - koncerty Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej nad akwenami powiatu toruńskiego". Dla słuchaczy będzie to wyjątkowa możliwość posłuchania muzyki w pięknych okolicznościach przyrody, a dla muzyków – okazja, by wypróbować nowe instrumenty zakupione przy wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mimo, że orkiestra w tym roku świętuje swoje 150-lecie, to wciąż młoda duchem, pełna energii i otwarta na nowe wyzwania rusza z koncertami nad wody powiatu. Pierwszy już 23 sierpnia - czwartek, o godz. 18.00, na plaży nad Jeziorem Chełmżyńskim. Dzień później, o tej samej porze - na mostku w Parku 700-lecia w Czernikowie, a w niedzielę o 17:00 na plaży w Kamionkach Małych.
Trwają zapisy na warsztaty organizowane w projekcie finansowanym z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego pn. "Rekonstrukcja tradycyjnego bartnictwa" realizowanego przez Fundację "Leśna Droga" z Gutowa. 17 i 18 sierpnia członkowie Bractwa Bartnego z Augustowa oraz wolontariusze Fundacji, którzy tajniki i umiejętności z zakresu bartnictwa zgłębiali w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi, podzielą się swoją wiedza. Pierwszego dnia uczestnicy wykonają kłody bartne metodą tradycyjną oraz poznają sekrety pszczół w ekosystemach leśnych. Drugiego dnia odbędzie się montaż wykonanych barci przy użyciu leziwa.
Świetna zabawa, ciekawe konkursy a przede wszystkim mnóstwo truskawek – tak, to Bielczyny i IV już Święto Truskawki.
Mimo zachmurzonego nieba i przelotnych opadów mieszkańcy Bielczyn, a właściwie gminy Chełmża czy nawet powiatu, przedostatnią sobotę czerwca postanowili spędzić na truskawkowym festynie. Na miejscu można było skosztować pyszności z truskawką w roli głównej: truskawkowe ciasta, gofry z truskawkami i bitą śmietaną, galaretki, koktajle, nalewki czy pierogi.
I znowu cykliści pozytywnie zaskoczyli organizatorów II Rodzinnego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Stowarzyszenie „Aktywna Gmina”. Ponad setka miłośników dwóch kółek wystartowała z Górska, by przemierzając przez Czarne Błoto, Stawy Przesieckie oraz Stary Toruń zakończyć rajd ogniskiem przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Tradycyjnie nie zabrakło konkursów sprawnościowych z nagrodami oraz deklaracji udziału w kolejnym już III – finansowanym z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego - rajdzie rowerowym. O szczegółach będziemy Państwa informować.
Już w najbliższą sobotę, 23 czerwca zapraszamy na truskawkowe szaleństwo do Bielczyn. Od godziny 16.00 rozpocznie się IV Święto Truskawki, współfinansowane ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
W ostatnią niedzielę maja służby mundurowe zawładnęły Kończewicami, a to dzięki pokazom i szkoleniu na pikniku rodzinnym pn. „Bawimy się i uczymy ze służbami mundurowymi”. Druhowie z OSP Kończewice, policjanci z Komisariatu Policji w Chełmży oraz Strażnicy Gminni z Chełmży zadbali o to, aby każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak, zobaczyć z bliska i od środka policyjny radiowóz oraz obejrzeć, jak udzielana jest pierwsza pomoc. Chętni mogli też spróbować swoich sił w quizie wiedzy o bezpieczeństwie.
W maju Fundacja TRYBIK rozpoczęła realizację zadania finansowanego ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. "Objazdowa pracownia twórców" uświetniała uroczystości powiatu toruńskiego oraz uroczystości na terenie gminy Lubicz i gminy Obrowo.
8 maja w Starostwie Powiatowym finaliści konkursu „Wiedza o powiecie toruńskim” wprowadzeni zostali w świat teatru KAMISHIBAI. Pod okiem Fundacji uczniowie wykonali ilustracje do "Krzyżackiej legendy" z "Bajek i legend powiatu toruńskiego" oraz przedstawili ilustrację do czytanego fragmentu tekstu.
20 maja Objazdowa Pracownia Twórców gościła na X Majowym Spotkaniu Twórców Kultury i Sztuki Powiatu Toruńskiego. Przy TRYBIKOWYM stoisku można było nauczyć się haftu krzyżykowego oraz wyszyć sobie zakładkę do książki lub obrazek. Tę umiejętność udało się posiąść około 20 dzieci. Warsztaty wykonywania wiatraczków, czy też wykonanie lampionów i biżuterii były atrakcją dla młodszych dzieci. Inspirując się „Bajkami i legendami powiatu toruńskiego” można było stworzyć legendarną postać lub kartę do teatru kamishibai.
Tylko 381 oddanych głosów mieszkańców powiatu toruńskiego w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wystarczyło na zdobycie 20 tys. zł. i spełnienie marzenia pasjonatów historii – zorganizowanie Średniowiecznego Festynu w Steklinie. 15 czerwca dawne grodzisko pokasztelańskie nad Jeziorem Steklińskim zamieniło się w średniowieczną wioskę tętniącą życiem jak tysiąc lat temu. Kilkadziesiąt stanowisk rzemieślniczych m.in.: kowala, tkaczki, bednarza, wikliniarza, płatnerza, szkutnika i wielu innych, warsztaty, na których można było nauczyć się obsługi m.in. koła garncarskiego, pisania piórem czy też wicia wianków a także pokazy walk rycerskich i wioska Wikingów – to wszystko pozwoliło na odtworzenie średniowiecznej codzienności. W czasie festynu nie zabrakło także średniowiecznych zabaw i licznych konkursów na strój, potrawy i pieśni średniowieczne, rysunek lub makietę grodu w Steklinie – Niedźwiedziu, czy też wieńce średniowieczne, których powstało ponad 100.
5 czerwca grupa 50 młodych rowerzystów, przy akompaniamencie śpiewu ptaków, wzięła udział w rajdzie rowerowym. Co chwila był krótki postój dzięki czemu uczestnicy mogli poznać florę i faunę lasu.
Już 15 czerwca dawne grodzisko pokasztelańskie nad Jeziorem Steklińskim zamieni się w przepiękną wioskę średniowieczną. Uczestnicy imprezy wezmą udział w inscenizacji średniowiecznej związanej z grodziskiem, obyczajami, zwyczajami, zajęciami ludzi w średniowieczu i początku epoki nowożytnej, walkami rycerzy, pokazami ubioru i życia codziennego ludzi. Na tym jeszcze nie koniec. Wszyscy uczestnicy imprezy wezmą udział w edukacyjnym pokazie warsztatowym mającym na celu przybliżenie kultury prasłowiańskiej, średniowiecznej m.in. warsztatu kowala, tkaczki, garncarza, łyżkarza, szkutnika, bednarza i papiernika oraz wielu innych połączonymi z pokazami wojów średniowiecznych, rycerzy i szlachty.
Integracja małych i dużych podczas Festynu Rodzinnego w Turznie stała się już tradycją. Festyn odbył się już po raz 6. Występy artystyczne, pokazy taneczne, zlot motocykli, pokaz tresury psów, stoiska lokalnych twórców, konkurencje sportowe, konkursy oraz mnóstwo doskonałej zabawy na zjeżdżalniach, dmuchańcach i trampolinach to tylko nieliczne atrakcje które czekały uczestników sobotniego festynu.
Słońce i wysoka temperatura podgrzewały i tak już przyjazną atmosferę, którą z kolei można było ostudzić w przygotowanej przez strażaków kurtynie wodnej. Nie zabrakło oczywiście wystawy sprzętu strażackiego oraz pokazu umiejętności strażackich.
Straż pożarna, policja, ratownictwo medyczne w pokazach i szkoleniach oraz piknik rodzinny – na taką wybuchową mieszankę zapraszamy w niedzielę 27 maja do Kończewic.
Już w piątek, na boisku Zespołu Szkół w Brzozówce o godz. 16:30 niepowtarzalna okazja, by pod okiem wykwalifikowanego instruktora zgłębić tajniki chodzenia z kijkami. Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Szlakiem Bywki – Cztery pory roku z kijkami” finansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Choć technika nordic walking wygląda na łatwą, tak naprawdę wymaga dobrej synchronizacji ruchów rąk i nóg. Osoba uprawiająca nordic walking ćwiczy bardziej intensywnie niż podczas chodzenia, ale nie męczy się tak, jak na przykład podczas biegania. Przyjdź i sprawdź jak chodzić z kijami żeby schudnąć i poprawić swoją sprawność. Przekonaj się czy ten sport jest dla Ciebie. Dla 20 osób zapewniono kije do marszów. Do zobaczenia!
Już po raz kolejny boisko Zespołu Szkół w Turznie zamieni się kolorowe wesołe miasteczko. Wśród licznych atrakcji nie zabraknie dmuchanego zamku, zjeżdżalni, trampolin, wielkich baniek mydlanych, fotobudki czy też gier i zabaw - a to wszystko z myślą o uczestnikach festynowego spotkania. Na scenie swoje zdolności artystyczne zaprezentują uczniowie szkoły, strażacy zaś pochwalą się swoimi umiejętnościami i zaprezentują sprzęt pożarniczy. Będzie też gratka dla miłośników mechanicznych jednośladów – zlot motocyklistów. W tego typu imprezach nie może zabraknąć lokalnych przysmaków, o które zadbają m.in. rodzice uczniów.
Moc atrakcji czeka na Państwa! Zatem do zobaczenia w najbliższą sobotę w Turznie.
Powyższe zadanie otrzymało wsparcie z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w kwocie 4 tys. zł.
19 maja 2018 roku na terenie Zespołu Szkół, CKU w Gronowie już po raz XX odbyła się impreza plenerowa „Wiosna w Gronowie”. W tym roku impreza przybrała wyjątkową oprawę dzięki dofinansowaniu z budżetu obywatelskiego, jakie zdobyli mieszkańcy powiatu toruńskiego. Towarzyszący imprezie zlot ciągników rolniczych, powiatowa akademia swojskich smaków, występ gwiazdy muzyki disco polo Etny oraz mnóstwo innych atrakcji i wspaniała pogoda przyciągnęły na teren Zespołu Szkół blisko 2000 uczestników. W zlocie ciągników rolniczych uczestniczyło 20 ciągników współczesnych, z czego najstarszy pochodził z 1979 roku, zaś najnowszy ciągnik Valtra T144active miał niespełna 3 dni! W zlocie uczestniczyli także członkowie stowarzyszenia Retro Traktor ze swoimi zabytkowymi maszynami z pierwszych dekad ubiegłego wieku. Kulinarny konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. Zgłoszone do konkursu potrawy: kurczak nadziewany podrobami po brzezińsku, pączki drożdżowe, kluski szare po gronowsku, sernik z polewą truskawkową oraz miętą ala KGW Brąchnowo, pasztet domowy po stajenczyńsku, muszle nadziewane farszem warszewickim oraz smakowite nalewki okazały się tak pyszne, że powołana do oceny komisja przyznała tytuł laureata wszystkim uczestnikom.
Fundacja TRYBIK rozpoczęła realizację zadania finansowanego ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
8 maja 2018 r. "Objazdowa pracownia twórców" gościła w Starostwie Powiatowym, w którym odbywał się etap powiatowy konkursu „Wiedza o powiecie toruńskim”. Finaliści konkursu wprowadzeni zostali w świat teatru KAMISHIBAI. Uczniowie wykazali się kunsztem plastycznym i wykonali ilustracje do "Krzyżackiej legendy" z "Bajek i legend powiatu toruńskiego". Przed ogłoszeniem wyników konkursu, uczestnicy warsztatów przedstawili na forum ilustrację do czytanego fragmentu tekstu.
Bartnictwo to dawna forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach. Szczytowy rozwój tej profesji przypada w Polsce na wiek XVI i XVII, zanikła w wieku XIX. Jednakże bartnictwo odradza się w Gutowie. Już w sierpniu na terenie Fundacji „Leśna Droga” odbędą się warsztaty z pokazu dziania i montażu barci. Nim jednak to nastąpi wolontariusze Fundacji „Leśna Droga” podczas kilkudniowego szkolenia zgłębiali tajniki i umiejętności z zakresu bartnictwa w dziewiczej Puszczy Nalibockiej na Białorusi. Nie tylko wykonali kłody bartnicze, ale także doskonalili umiejętności posługiwania się leziwem po której wspinają się po drzewach. Oprócz zajęć praktycznych przyswoili także wiedzę z zakresu opieki nad pszczołami żyjącymi w barciach. O terminie i zasadach zgłaszania się na warsztaty będziemy Państwa informować.
Wiosenne trasa koncertowa Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka trwa w najlepsze. Tym razem o profesjonalizmie i wdzięku jakie drzemią w Orkiestrze przekonać się mogli uczestnicy festynu środowiskowego „Wiosna w Gronowie”. Muzycy wykonali nie tylko utwory z repertuaru klasycznego. Z instrumentów wydobyły się dźwięki znane z popularnych przebojów. Tym razem muzycy wykonali koncert pod batutą Tomasza Marczyńskiego – instruktora orkiestrowego. Ciekawostką jest natomiast fakt, iż Kapelmistrz Orkiestry Krzysztof Kędzierski swoje młodzieńcze muzyczne kroki stawiał właśnie w Gronowie – grał bowiem w strażackiej orkiestrze dętej. Jak wspomina: „Przygoda ta pomogła mi podjąć decyzję, aby swoje życie związać z muzyką”. I z tego co mogliśmy usłyszeć, była to bardzo dobra decyzja!:)
Miłą niespodziankę dla organizatorów rajdu rowerowego sprawiła prawie 100-tka rowerzystów, która stawiła się na starcie Pierwszego Rodzinnego Rajdu Rowerowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Aktywna Gmina”. Rajd ten rozpoczął cykl trzech rajdów, które zaplanowano w ramach zadania dofinansowanego z budżetu obywatelskiego. Miłośnicy dwóch kółek przemierzyli trasę 20 km po drogach gminnych zwiedzając zabytki oraz podziwiając piękno przyrody gminy Zławieś Wielka. Cykliści jako metę obrali boisko w Złejwsi Wielkiej dołączając tym samym do uczestników pikniku rodzinnego „Święto Flagi RP”.
Już 19 maja w Zespole Szkół, CKU w Gronowie odbędzie się coroczny festyn „Wiosna w Gronowie”. Tym razem, dzięki aktywności mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy oddając ponad 900 głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zdobyli prawie 20 tyś. zł., imprezie towarzyszyć będzie „Powiatowa akademia swojskich smaków”, zlot ciągników rolniczych, a także występ gwiazdy wieczoru Etny. „Powiatowa akademia swojskich smaków” to konkurs kulinarny skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych i wszystkich mieszkańców powiatu toruńskiego.
Aby wziąć w nim udział wystarczy zgłoszenie, a następnie zaprezentowanie własnych produktów, wyrobów, potraw regionalnych i tradycyjnych 19 maja podczas „Wiosny w Gronowie” na zaaranżowanym stoisku promocyjnym. Dla laureatów konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody, a nagrodzone dania staną się kulinarną wizytówką powiatu toruńskiego. Szczegóły na stronie: www.powiattorunski.pl w zakładce Powiat/Budżet obywatelski oraz na powiatowym facebooku.
Święto Flagi jest stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 roku. Obchodzone jest 2 maja. Mieszkańcy Złejwsi Wielkiej wspólnie świętować z tej okazji będą podczas pikniku rodzinnego 5 maja. Piknik odbędzie się na boisku przy kościele w Złejwsi Wielkiej już od godz. 14:00. Uczestnicy spotkania otrzymają biało-czerwone chorągiewki.
Nordic Walking to technika maszerowania z kijami, której zalety to m.in. poprawa kondycji, odciążenie kręgosłupa, stawów i utrata kalorii. Wymyślony został w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy i szybko zyskał zwolenników na całym świecie. Swoje pierwsze kroki z tym sportem stawiali uczestnicy projektu „Szlakiem Bywki – cztery pory roku z kijkami” realizowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Wiosna to idealny czas na spacery, zwiedzanie i poprawę kondycji fizycznej. Przyjemne z pożytecznym pozwala połączyć właśnie nordic walking. W minioną sobotę grupa kilkunastu osób spotkała się na boisku w Brzozówce i rozpoczęła przygodę z tym sportem. Spacerowicze najpierw przeszli szkolenie pod okiem instruktora, bo choć technika nordic walking wygląda na łatwą, tak naprawdę wymaga dobrej synchronizacji ruchów rąk i nóg. Po ćwiczeniach przyszedł czas na pierwszy marsz.
Stowarzyszenie „Aktywna Gmina” zaprasza miłośników dwóch kółek do udziału w rodzinnych rajdach rowerowych. Pierwszy z trzech, jaki zaplanowano w projekcie, już 5 maja. Start o godz. 14:00 spod świetlicy wiejskiej w Zaroślu Cienkim. Uczestnicy rajdu korzystając ze szlaków rowerowych zwiedzą najciekawsze zabytki i miejsca pamięci narodowej. Nie zabraknie także konkursów i zabaw z nagrodami oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy mają do pokonania trasę około 20 km. Rajd zakończy się na boisku w Złejwsi Wielkiej gdzie cykliści dołączą do uczestników kolejnego wydarzenia współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego „Święta Flagi” – szczegóły na naszej stronie internetowej.
Wzmacnia mięśnie każdego ciała, oszczędza stawy kolanowe, poprawia postawę, pomaga szybko zrzucić zbędne kilogramy, wzmacnia serce, poprawia kondycję i wydolność organizmu – to tylko nieliczne zalety Nordic Walking. „Spacery z kijkami” zalecane są dzieciom, młodzieży i dorosłym w każdym wieku.
Chciałbyś spróbować, ale jakoś do tej pory nie było ku temu okazji. Ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.
Już w najbliższą sobotę zapraszamy na bezpłatne szkolenie i pierwszy marsz Nordic Walking. Rozpoczynamy o godz. 14:00 na boisku wielofunkcyjnym przy szkole w Brzozówce.
Koncertował we Włoszech, USA czy Kanadzie. Śpiewał przed milionową publicznością na Światowych Dniach Młodzieży. W minioną sobotę wystąpił przed Łysomicką publicznością. Tomek Kamiński – bo o nim mowa – to wokalista, skrzypek, autor tekstów i przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska.
Uczestnicy łysomickiego koncertu mieli okazję wysłuchać piosenek nie tylko z najnowszej płyty artysty, ale także jego starszych przebojów: „Ty, tylko mnie poprowadź” czy „Anioły do mnie wysyłaj”, które wprowadziły uczestników spotkania w chwilę zadumy i refleksji. Muzyk okazał się osobą niezwykle otwartą i błyskawicznie nawiązał kontakt z publicznością. Ciekawe piosenki, łatwo wpadające w ucho melodie przeplatane anegdotami z życia artysty opowiedzianymi z niebanalnym dowcipem publiczność przyjmowała entuzjastycznie. Po koncercie fani mogli liczyć także na rozmowę, autograf czy wspólne zdjęcie. Łysomickim spotkaniom zawsze towarzyszy kawiarniany klimat – tym razem o słodkie wypieki zadbały panie ze Stowarzyszenia „Markus” oraz Sołectwa Zakrzewko.
W najbliższą sobotę - 14 kwietnia, o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Łysomicach odbędzie się koncert Tomka Kamińskiego pod hasłem „Muzyka z Przesłaniem”. Na realizację tego wydarzenia organizatorom udało się pozyskać z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego kwotę ponad 6500 zł.
Tomek Kamiński to wokalista, skrzypek, autor tekstów, przedstawiciel stylu muzycznego określanego mianem piosenki autorskiej. Wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych regularnie koncertuje i tworzy muzykę z przesłaniem.
Ponad 900 kobiet z Kujaw i Pomorza w minioną niedzielę zawitało do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki na V Wojewódzkie Święto Kobiet Wiejskich. Spotkanie było okazją nie tylko do podziękowania im za działalność, ale także do obejrzenia przygotowanych występów. Muzyka ludowa, spektakle i widowiska taneczne barwnie przenikały się na scenie. Z powiatu toruńskiego na scenie zaprezentowała się kapela ludowa „Łubianioki”.
Natomiast uczestników spotkania utworami muzyki rozrywkowej witała Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka pod batutą Krzysztofa Kędzierskiego. Nie zabrakło rytmicznych marszów, utworów Abby, Boney M czy Lou Bega.
Organizatorem wydarzenia był Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zaś muzyczne powitanie uczestników niedzielnego spotkania sfinansowane zostało przez powiat toruński w ramach budżetu obywatelskiego 2018.
Sentymentalne przeboje Czerwonych Gitar i Skaldów w wykonaniu Orkiestry ze Złejwsi Wielkiej wypełniły spotkanie zorganizowane 8 marca z okazji Dnia Kobiet w Domu Kultury w Górsku.
Zaproszone Panie wysłuchały przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu wzbogaconego o pokazy tańca. Nie zabrakło lampki szampana i życzeń dla Pań z okazji ich święta, złożył je osobiście otwierając koncert Wójt Gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka.
Przypominamy, iż niniejszy koncert sfinansowany został z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
W Czernikowie podsumowano powiatowy konkurs plastyczny pt. Ilustracja do kolędy „Piwnicy Pod Baranami”.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, liceum oraz dorosłych z powiatu toruńskiego a inspiracją do jego przeprowadzenia był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, który odbył się 4 stycznia w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie w ramach budżetu obywatelskiego.
Orkiestra Dęta ze Złejwsi Wielkiej razem z Wójtem Gminy Zławieś Wielka zaprasza na świętowanie tegorocznego Dnia Kobiet. Spotkanie odbędzie się 8 marca w Domu Kultury w Górsku o godzinie 18:00. Panie będą miały okazję posłuchać między innymi utworów z repertuaru Czerwonych Gitar oraz Skaldów w wykonaniu Orkiestry. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i świętowania.
Orkiestra Dęta pod przewodnictwem pana Krzysztofa Kędzierskiego ze Złejwsi Wielkiej uświetniła Zjazd Samorządowców, który odbył się w Złejwsi Małej.
III koncert odbył się w atmosferze świąteczno – karnawałowej. Zaproszeni goście mogli wysłuchać między innymi utworów ABBA oraz obejrzeć układy choreograficzne do piosenki Mambo No 5.
Już 1 lutego o godz. 10.00 w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbędzie się Koncert Kolęd, Pastorałek oraz Piosenek Bożonarodzeniowych w wykonaniu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu toruńskiego. Koncert będzie podsumowaniem projektu III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, w ramach którego gościliśmy w Czernikowie artystów krakowskiej Piwnicy Pod Baranami ze wspaniałym koncertem kolęd i pastorałek „Dla miasta i świata”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 stycznia 2017r. na adres: jadastudio@wp.pl
Już w najbliższą sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Złejwsi Małej Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka zagra kolejny koncert. Tym razem swym występem uświetni Zjazd Samorządowców. Koncert sfinansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Szczegóły koncertu na załączonym plakacie.
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu krakowskiej Piwnicy Pod Baranami stał się inspiracją do zorganizowania konkursu na ilustrację do jednej z nich. Na obrazki czekają: Pastorałka noc, Smutny anioł, Wigilijna noc, Dla Miasta i świata, A gdy się rodzisz, W olbrzymim mieście, Złocone orzechy, Cudowna dziecina, Paśli pasterze, Piwniczna kołysanka wigilijna, Kolęda góralska, Pastuszkowe modlitwy, Pastorałka z prezentami, Szaleństwa wigilijnej nocy, Całą noc padał śnieg, Rzecz o wędrownych aniołach, Pastorałka Rafałka, Ciemną nocą, Jezusie maleńki, A gdy się rodzisz, Lulaj, Lulaj, Anioł u marynarzy, Twe nade mną piecze i Światłem otulony. Wystarczy ich posłuchać, wziąć pędzel, kredki lub węgle i dać się ponieść wyobraźni. W załączeniu regulamin konkursu.
Mieszkańców powiatu toruńskiego serdecznie zapraszamy na II koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej. Oprócz orkiestry wystąpią młodzi artyści, którzy zaczynają przygodę z muzyką. Orkiestrze towarzyszyć będzie wokalistka Monika Mięsikowska. Koncert sfinansowany ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2018 a jego realizatorem jest Fundacja „Grajmy Razem” Krzysztofa Kędzierskiego. Koncert odbędzie się 21 stycznia 2018 r., o godz. 12:00 w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Wstęp wolny.
Dla 14 nowych osób rozpoczęła się przygoda z budżetem obywatelskim powiatu toruńskiego 2018. Dla pozostałych jest to już kolejna edycja w której realizować będą zgłoszone zadania, wśród nich są i tacy liderzy którzy po raz trzeci sięgnęli po środki finansowego z tego źródła. Wszystkie te osoby uczestniczyły w spotkaniu podczas którego dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo należy realizować zadanie, jak je promować, jak rozliczyć oraz na jaką pomoc ze strony urzędu mogą liczyć przy jego realizacji. Przypomnijmy, iż w budżecie obywatelskim w 2018 roku zrealizowanych zostanie 28 zadań. Kalendarz imprez sportowych i kulturalnych wzbogaci się o ponad 20 wydarzeń a w powiecie toruńskim zrealizowanych zostanie kolejnych 6 zadań inwestycyjnych. Powstaną m.in. miejsca rekreacji, siłownia oraz plac zabaw.
Rozpoczęła się już realizacja projektów III edycji budżetu obywatelskiego. Za nami koncert kolęd Piwnicy Pod Baranami „Dla miasta i świata”, który odbył się 4 stycznia 2018 r. w auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie. W koncercie wystąpiły trzy pokolenia artystów zaczynając od tych, którzy współtworzyli Piwnicę w latach 50 –tych (m.in. T. Kwinta) poprzez pokolenie średnie (m.in. L. Wójtowicz) oraz najmłodsze (M. Półtorak i inni). To wspólne kolędowanie pokazuje to, co chyba najważniejsze, czyli wielopokoleniową więź, potrzebę bycia razem w ważnych momentach. Pojawiło się w Czernikowie też wielu legendarnych artystów. Cenne jest, że chcą przyjeżdżać i dzielić się swoimi emocjami, pięknym słowem, muzyką.
Orkiestra Dęta ze Złejwsi Wielkiej wraz z kapelmistrzem Krzysztofem Kędzierskim, zaprasza na pierwsze wspólne kolędowanie.
Artyści legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami będą gościć w Czernikowie 4 stycznia 2018r. (czwartek). Koncert „Kolęd i pastorałek dla miasta i świata” odbędzie się - ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców powiatu - w auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie, a nie jak wcześniej zaplanowano w czernikowskim kościele. Początek koncertu o godz. 18:00.
Będzie to już druga wizyta tego uznanego w kraju i na świecie krakowskiego Kabaretu. Tym razem usłyszymy kolędy i pastorałki piwnicznych kompozytorów, takich jak: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Zbigniew Preisner, do tekstów Dymnego, Nowaka, Długosza, Wójtowicza i innych.
Miejsce koncertu, poziom artystyczny wykonawców gwarantują przeżycie magicznego, pełnego wrażeń, refleksji i pozytywnych emocji wieczoru.
Prawie 2 tysiące kart do głosowania znajdowało się w urnie! To oznacza tysiące oddanych głosów na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2018.
Pracownicy przystąpili już do weryfikacji oddanych głosów, która potrwa do 8 grudnia. Ogłoszenie zwycięskich projektów nastąpi 11 grudnia – o wynikach poinformujemy Państwa na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.
Miło nam poinformować, że Zarząd Powiatu Toruńskiego w dniu 13 listopada br. przyjął projekt budżetu powiatu toruńskiego na rok 2018, w którym to zwiększył o kwotę 50 tys. zł środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego. Obecnie na jego realizację zaplanowana jest kwota 250 tys. zł.
Zarząd Powiatu Toruńskiego, po zapoznaniu się z ilością wniosków złożonych do BO, w tym ich różnorodnością, a przede wszystkim doceniając Państwa pomysłowość i kreatywność podjął decyzję, iż kwota 50 tys. zł. zasili pulę powiatową. Zatem obecnie na realizację zadań w puli powiatowej do rozdysponowania jest kwota 130 tys. zł. (plus środki niewykorzystane z puli lokalnej). W ten oto sposób zrealizowanych zostanie więcej projektów. Zatem prosimy o jeszcze większą motywację przy zbieraniu głosów – szansa na pozyskanie środków są naprawdę duże!!!
Już jest! Lista pozytywnie zweryfikowanych zadań planowanych do realizacji z budżetu obywatelskiego w 2018 roku, które poddaje się pod głosowanie mieszkańców powiatu toruńskiego. Uwaga! W dniu 20 października 2017 r. uchwałą Zarządu Powiatu Toruńskiego nastąpiło przesunięcie zadania z puli lokalnej (gm. Obrowo) do puli powiatowej. Wyjaśnienie zaistaniałej sytuacji poniżej.
Do pobrania jest także obowiązująca karta do głosowania.
W związku z powyższym wydłuża się o 3 dni termin głosowania. Głosujemy zatem od 18 października 2017 r. do 23 listopada 2017 r.
Poniżej zamieszczamy wyjaśnienia dotyczące głosowania w formie pytań i odpowiedzi.
Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na to jaki głos uznaje się za ważny, jak również - co jest nowością w tej edycji budżetu obywatelskiego - na konieczną minimalną liczbę głosów, które należy zebrać, by zadanie w danej puli mogło być zrealizowane (podana liczba jest liczbą minimalną, którą należy zebrać na wszystkie projekty w danej gminie/puli).
Sukcesy w realizacji obywatelskich projektów pozwalają sięgać myślą dalej. Zakończył się nabór wniosków do III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
Rusza III edycja Budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Tym, którzy jeszcze nie korzystali z takiej formy pozyskania środków finansowych przypominamy jak z niego skorzystać.
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową dotyczącą III edycji budżetu obywatelskiego.