Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Miasto Chełmża - widok od strony jeziora
  Miasto Chełmża
  widok od strony jeziora

Powiat toruński

Powiat Toruński to ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym obszar województwa kujawsko–pomorskiego. Skupia na swym terenie osiem gmin wiejskich (Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka) oraz miasto Chełmża.

Powiat leży w miejscu, w którym łączą się ze sobą trzy krainy geograficzno–historyczne: ziemia chełmińska z miastem Toruniem, ziemia dobrzyńska, Kujawy.

Zróżnicowana rzeźba terenu oraz osobliwości przyrody stanowią tło dla cennych zabytków architektury i urbanistyki. Odwiedzając powiat można skorzystać z wielu atrakcji jakie przygotowały dla turystów poszczególne gminy.Liczne lasy i jeziora zachęcają do czynnego wypoczynku: wędkowania, zbierania grzybów, wycieczek pieszych i rowerowych, a przede wszystkim poznawania tradycyjnej i gościnnej wsi.

 

 

 • Przysiek-na-stronę

Wideoprzewodnik - rowerem nad leśne stawy

Przysiek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości powiatu toruńskiego. Położony w gminie Zławieś Wielka jest bezpośrednim sąsiadem Torunia, a od ścisłego centrum miasta - czyli Rynku Staromiejskiego - dzieli go zaledwie 8 kilometrów.

Odrestaurowany dwór, klimatyczne leśne jeziorka i prowadząca do nich droga rowerowa to idealna recepta na wycieczkę. Mamy nadzieję, że kolejny odcinek wideoprzewodnika będzie inspiracją dla wielu rowerowych wypraw.

Zapraszamy! :)

 • Ciągi pieszo-rowerowe _naWWW

Lato na dwóch kółkach

Koronawirus nieznacznie tylko spowolnił postęp prac na powiatowych drogach rowerowych, więc wakacje pozwalają planować nowe ciekawe wycieczki na dwóch kółkach w poszukiwaniu miejsc o ciekawej historii i wypoczynku na łonie przyrody.

Z myślą o wszystkich, którzy będą spędzać lato w powiecie toruńskim powstają kolejne odcinki Wideoprzewodnika, zamieszczane także na powiatowym kanale na YouTube oraz na facebookowym profilu prowadzonym przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Atrakcje kolejnych odcinków oddawanych tras będziemy prezentować także w powiatowej wkładce do bezpłatnego pisma "Poza Toruń".

 • Złotoria-WWW

Wideoprzewodnik - gdzie Drwęca spotyka Wisłę

Złotoria to wyjątkowo ciekawa wieś położona w gminie Lubicz. Historycznie i przyrodniczo jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów na mapie powiatu toruńskiego. Otacza ją urokliwy teren, a strategiczna lokalizacja u ujścia Drwęcy do Wisły zdeterminowała jej doniosłą rolę – której świadkami są do dziś zabytki i ślady przeszłości.

 • spacerem-po-Chełmży-www

Wideoprzewodnik - "Spacerem po Chełmży"

Chełmża to jedyne miasto powiatu toruńskiego. Jego historia sięga  roku 1222, kiedy to książę Konrad Mazowiecki przekazał misyjnemu biskupowi pruskiemu Chrystianowi położoną nad jeziorem Chełmżyńskim osadę Łoza. W 1251 r. biskup Heidenryk przeniósł tu swą siedzibę z Chełmna - od tego czasu Chełmża jest miastem. Na każdym kroku czekają tu na odwiedzających zabytki i niezwykłe historie. 

Zapraszamy na drugi odcinek wideoprzewodnika po powiecie toruńskim - tym razem spacerem po Chełmży.

 • Ostatni wiatrak

Wideoprzewodnik - zapraszamy na wirtualną wycieczkę!

Piękne słońce i wspaniała pogoda to idealne warunki, by choć drony mogły swobodnie polatać i pozwiedzać, a potem podzielić się z Państwem tym, co zobaczyły z góry. A jest w naszym powiecie co oglądać i czym się zachwycać!

Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszego bezpiecznego, społecznie odpowiedzialnego powiatowego wideoprzewodnika po zabytkach i innych ciekawych miejscach na terenie powiatu toruńskiego.

 • Pałac w Gronowie
  Pałac w Gronowie

Zespoły pałacowo-parkowe

W bogatym krajobrazie kulturowym Powiatu Toruńskiego szczególna rolę odgrywają pełne uroku i wewnętrznego ciepła zespoły pałacowo–parkowe, będące odzwierciedleniem bogatej historii i lat świetnośi ziem powiatu. Są to obiekty o ogromnie ważnej funkcji ekologicznej i jednocześnie kulturowo–historycznej, stanowiące enklawy zieleni w często rozległych, wypłaszczonych, bezleśnych terenach uprawowych.

Na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych założeń pałacowo–parkowych według projektów najznakomitszych, nie tylko polskich twórców. Architektoniczny krajobraz kształtowali wielcy właściciele ziemscy mający tu swoje posiadłości rodowe. Do dnia dzisiejszego dotrwało wiele rezydencji barokowych, klasycystycznych bądź neogotyckich zasługujących na wyróżnienie. Najpiękniejsze i najbardziej wartościowe zespoły pałacowo–parkowe stanowią obiekty w Turznie (gmina Łysomice), Nawrze, Pluskowęsach (gmina Chełmża), Gronowie (gmina Lubicz), Obrowie (gmina Obrowo).

 

drukuj (Zespoły pałacowo-parkowe)

 • Kościół w Świerczynkach
  Kościół w Świerczynkach

Gotyckie kościoły

Powiat Toruński charakteryzuje także nagromadzenie miejsc kultu religijnego. Najstarsze sanktuaria sięgają swoją genezą nawet XII wieku. Wiejskie, gotyckie kościółki już od dawna traktowane są jako miejsca godne zwiedzania. Stanowiąc doskonały przykład regionalnej architektury średniowiecza stają się coraz częstszym celem wycieczek turystycznych. Do najciekawszych obiektów tego typu należą wybudowane na przełomie XIII i XIV wieku: kościół pw. św. Janów w Świerczynkach, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Przecznie, kościół Wniebowzięcia NMP w Dźwierznie, a także pochodzący z pierwszej połowy XIV wieku kościół pw. Narodzenia NMP w Kiełbasinie.

 • Zamek Bierzgłowski - brama wejściowa
  Zamek Bierzgłowski
  brama wejściowa

Zamki

Na terenie powiatu zachowały się też fragmenty dwóch zamków krzyżackich. Pierwszy z nich znajduje się w Zamku Bierzgłowskim (gm. Łubianka) i pochodzi z lat 1260-1270. W latach 1270-1415 był on siedzibą komturstwa, po czym został wcielony do komturstwa toruńskiego. Z kolei w Małej Nieszawce zachowały się ruiny zamku, który Krzyżacy zaczęli wznosić wkrótce po przybyciu na te tereny w 1230 r. W zamku tym rezydował pierwszy na ziemiach polskich komtur krzyżacki. Po pokoju melneńskim, podpisanym w 1422 r. Krzyżacy zobowiązali się wobec króla Władysława Jagiełły do zwrotu części lewego brzegu Wisły (okręg nieszawski) i zburzenia zamku w Nieszawie, co uczynili w latach 1423-1424. Do dziś zachowały się fundamenty krzyżackiej warowni nad Wisłą.

 • Radioteleskop w Piwnicach
  Radioteleskop w Piwnicach

Obserwatorium Astronomiczne

Niewątpliwie do największych ciekawostek turystycznych zalicza się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada ono największy w Polsce radioteleskop RT-4, o średnicy parabolicznego lustra 32 m., oddany do użytku w 1994 r. Te ogromne anteny służą na co dzień naukowcom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do obserwacji nieba. Badania odległych galaktyk i gwiazd skutkują od czasu do czasu, zgodnie z toruńskimi tradycjami astronomicznymi sensacyjnymi odkryciami z dziedziny astronomii. Obserwatorium ma na celu także popularyzację wiedzy o wszechświecie wśród zwykłych obywateli.

 • Kopiec Ziemi Polaków w Kończewicach
  Kopiec Ziemi Polaków
  w Kończewicach

Miejsca Pamięci Narodowej

O bolesnych wydarzeniach ostatniej wojny przypominają natomiast liczne Miejsca Pamięci Narodowej w Bielczynach, Biskupicach, Bocieniu, Chełmży, Chorabie, Cierpicach, Czarnowie, Dźwierznie, Górsku, Grabowcu, Grębocinie, Grodnie, Jedwabnie, Koniczynce, Lulkowie, Łążynie, Rogówku, Różankowie, Silnie, Szerokopasie, Witowężu, Zajączkowie, Zelgnie i wielu innych okolicznych miejscowościach, niemych świadkach martyrologii sprzed pół wieku. Coraz częściej też na terenie powiatu pojawiają się tablice związane z martyrologią narodu polskiego w czasach stalinizmu. Jedną z nich, poświęconą pamięci kapitana Mieczysława Szczepańskiego ps. "Dębina", jednego z 316 skoczków spadochronowych "cichociemnych", którzy zostali zrzuceni w 1944 r., skazanego w 1945 r. przez Okręgowy Sąd Wojskowy w Lublinie na karę śmierci, odsłonięto w Chełmży w 1997 r.

 • Jezioro Chełmżyńskie
  Jezioro Chełmżyńskie

Jeziora

Ważnym elementem krajobrazu są jeziora, z których na uwagę zasługują: Jezioro Chełmżyńskie, Jezioro Grodno, Jezioro Osiek, Jezioro Dzikowo, Jezioro Kamionkowskie, Jezioro Steklin, Jezioro Zacisze, Jezioro Kijaszkowo. Stanowią one atrakcyjne miejsca dla wędkarzy oraz turystów szukających wypoczynku nad wodą. Wiele zbiorników wodnych powiatu toruńskiego to również wymarzone miejsce dla wędkarzy.

 • Las Piwnicki
  Las Piwnicki

Atrakcje przyrodnicze

Jednak nie tylko pasjonaci historii i tropiciele tajemnic przeszłości znajdą dla siebie coś ciekawego na terenie obecnego powiatu toruńskiego. Już od wielu lat na tereny te przybywają także poszukiwacze tajemnic przyrody i ludzie kochający piękno natury.

Największą atrakcją dla nich są tutejsze rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu oraz liczne pomniki przyrody. Wśród rezerwatów przyrody na opisywanym terenie należy wymienić: założony w 1956 r rezerwat przyrody "Las Piwnicki" z wielogatunkowym kompleksem lasu mieszanego, wśród którego napotkać można powalone pnie drzew, przywodzące na myśl Puszczę Białowieską oraz tylko częściowo leżący na terenie powiatu rezerwat ichtiologiczny "Rzeka Drwęca", chroniący wody Drwęcy i kilku jej dopływów z rybami łososiowatymi: łososiem, trocią, certą i pstrągiem.

Turyści pragnący poznać atrakcje turystyczne naszego regionu nie będą mieli trudności z dotarciem do najciekawszych miejsc. Dobrze rozwinięta sieć dróg pozwala na zwiedzanie nawet skrajnie oddalonych obszarów. Pieszo lub na rowerze można przemierzać piękne lasy, obszary chronionego krajobrazu, tereny przyjezierne i wiele innych miejsc, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych miłośników wędrówek.

Zapraszamy do odwiedzenia Powiatu Toruńskiego miłośników turystyki aktywnej i pobytowej, turystów szukających miejsc znanych i nie odkrytych oraz tych wszystkich, którzy lubią historię i zabytki. Walory turystyczne Powiatu Toruńskiego zyskały uznanie wielu stałych bywalców uprawiających różnorodne formy czynnego wypoczynku. Zobaczcie Państwo sami na własne oczy i oceńcie, czy mamy rację mówiąc, że nasz powiat to jeden  z ciekawszych obszarów województwa kujawsko- pomorskiego.

 • Mapa atrakcji i szlaków turystycznych powiatu toruńskiego
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.