Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Zespół pałacowo-parkowy w Skłudzewie

Zespół pałacowo-parkowy w Skłudzewie

W tej niewielkiej, ale urokliwej wsi znajduje się pałac z bujnym dworskim parkiem krajobrazowym z XIX w., w którym wyodrębniono 20 gatunków drzew, m.in. dąb szypułkowy, nazwany „Dębem Hrabiny" oraz platan klonolistny uznane za pomniki żywej przyrody.

  • Stawy Przysieckie  fot. Rafał Kołodziej

Stawy Przysieckie

Powstałe w wyniku eksploatacji torfu Stawy Przysieckie są niepowtarzalnym i zdecydowanie wartym odwiedzenia miejscem. Pełnią one funkcje zbiorników retencyjnych oraz zabezpieczają okoliczne lasy przed pożarem.

  • Dawny browar w Przysieku

Dawny browar w Przysieku

Dla dzisiejszych mieszkańców podtoruńskiej miejscowości zaskakującym może być to, że Przysiek to wieś o silnych tradycjach browarniczych, a jednak w istocie decyzją Rady Miejskiej Torunia powstały tu w 1608 roku duży browar oraz gorzelnia, które przynosiły znaczne zyski miastu.

  • Zławieś Wielka - Astrobaza

Astrobaza w Złejwsi Wielkiej

Oprócz znanego mieszkańcom regionu Centrum Astronomii UMK w Piwnicach na terenie powiatu toruńskiego znajduje się  nowe, znacznie mniejsze obserwatorium astronomiczne. Mieści się ono przy Zespole Szkół w Złejwsi Wielkiej obok nowoczesnego kompleksu sportowego.

  • Miejsce pamięci ks. J. Popiełuszki w Górsku

Miejsce pamięci ks. J. Popiełuszki w Górsku

Burzliwe dzieje ziem powiatu toruńskiego to przeplatające się ze sobą rozmaite historie – nie brakuje zarówno tych szczęśliwych, jak i tych fatalnych. Podparty na boku betonowy krzyż o znacznych rozmiarach, ustawiony tuż przy drodze nr 80, przypomina o bolesnym dla całego narodu tragicznym wydarzeniu, jakie miało miejsce w 1984 roku na w pobliżu miejscowości Górsk.

  • Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku

Budynki kościelne to dawny zbór protestancki z 1614 roku, który w czasie potopu szwedzkiego (1655- 1660) został zniszczony. Odnowiony w latach 1660-1674 został gruntownie przebudowany i w takim stanie do 1946 roku służył protestantom.

  • Miejsce pierwszej lokacji Torunia - Stary Toruń

Miejsce pierwszej lokacji Torunia - Stary Toruń

W 1230 roku na Kujawy przybyła grupa siedmiu rycerzy – mnichów pod dowództwem brata Hermana Balka z Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie. Krzyżacy osiedlili się w grodzie Vogelsang (niem. „ptasi śpiew”) vis-a-vis Torunia, na przekazanym od księcia Konrada Mazowieckiego terenie.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.