Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • okladka front

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 4

Czwarta odsłona „Słownika”, pod redakcją Macieja Krotofila i Waldemara Rozynkowskiego, stanowi kontynuację cyklu wydawniczego zapoczątkowanego w 2010 r. Zebranie i opracowanie biogramów oraz odszukanie archiwalnych fotografii ma na celu ocalenie od zapomnienia faktów, zdarzeń i historii ludzi, którzy położyli zasługi dla lokalnej społeczności, regionu czy kraju. Wydawnictwo ma charakter okolicznościowy. W 2018 roku świętowaliśmy hucznie stulecie niepodległości Polski, jednak na to, byśmy do dziś mogli cieszyć się wolnością, pracowało przez lata wielu odważnych i pełnych poświęcenia ludzi. O tych najbardziej znanych mówią biogramy w encyklopediach. Losy tych pozostających w cieniu wydobywają na światło dzienne autorzy kolejnego tomu „Słownika”.

 • Okładka tomu 3

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 3

Z przyjemnością przekazujemy Wam kolejny, trzeci numer Słownika Biograficznego Powiatu Toruńskiego. To kontynuacja naszych działań wydawniczych na rzecz budowania tożsamości ziem Powiatu Toruńskiego, historycznie umiejscowionych w trzech różnych zaborach, które wycisnęły piętno na mentalności i uwarunkowaniach społecznych i kulturowych.

 • 20 lat wspólnoty samorządowej powiatu toruńskiego – co...

20 lat wspólnoty samorządowej powiatu toruńskiego – co razem osiągnęliśmy?

Blisko 30 lat temu w Polsce zaszły przełomowe zmiany, których jedną z najważniejszych składowych było przywrócenie nam, obywatelom, kluczowej wartości – samorządności. Znany wszystkim obecnie trójstopniowy podział terytorialny naszego kraju wprowadzony był dwuetapowo (1990 – gminy, 1999 – powiaty i województwa).

 • Powiat Toruński

Album Powiat Toruński

Powiat toruński leży w sercu województwa kujawsko-pomorskiego, zielonym pierścieniem pól i lasów otaczając jedną z jego stolic – Toruń. Położenie na styku ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i Kujaw pozwala nam i naszym Gościom obficie czerpać z dziedzictwa i tradycji wielu kultur, na przemian splatanych i rozdzieranych przez burzliwe dzieje regionu. Historyczne miasto Chełmża oraz osiem malowniczych, zielonych gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka to świetne miejsca zarówno do zamieszkania i wypoczynku, jak i do inwestowania.

 • IMG_2030

"Bajki i legendy powiatu toruńskiego" już dostępne w sprzedaży w PiMBP w Chełmży!

Dzięki zaangażowaniu niemal 170 osób, dziesiątkom nadesłanych tekstów, setkom konkursowych rysunków i wielu miesiącom pracy Wydziału Promocji i Rozwoju ukazało się najnowsze wydawnictwo Starostwa Powiatowego w Toruniu - "Bajki i legendy powiatu toruńskiego, czyli podtoruńskie czary-mary"!

 • Album - Powiat Toruński

Album Powiat Toruński

Powiat toruński położony jest w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – zielonym pierścieniem pól i lasów otacza miasto Toruń. Położenie na styku ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i Kujaw pozwala nam czerpać pełnymi garściami z dziedzictwa i tradycji wielu kultur, na przemian splatanych i rozdzieranych przez burzliwe dzieje regionu.

 • Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego - II tom

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego

Z wielką radością oddajemy w Państwa ręce II tom „Słownika biograficznego Powiatu Toruńskiego”. Celem autorów i wydawcy „Słownika” jest zwrócenie uwagi, zarówno mieszkańców, jak i gości naszego powiatu na ludzi, którzy tu urodzili się lub mieszkali, a ich praca, dążenia i osiągnięcia warte są przypomnienia. Bez wielu z nich losy naszych małych ojczyzn - miejscowości, gmin, regionu czy kraju - potoczyłyby się pewnie inaczej.

 • 15 lat Powiatu Toruńskiego

15 lat Powiatu Toruńskiego

Fragment książki:
Powiat toruński – zlokalizowany w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – łączy w sobie, na 1230 km², aż trzy historyczne regiony Polski: Kujawy, Ziemię Dobrzyńską i Ziemię Chełmińską. Dzięki temu jest wyjątkowo ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym. To tak zwany „powiat obwarzankowy”, okalający centralnie położone miasto Toruń, złożony z 15-tysięcznego miasta Chełmża oraz ośmiu gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka (w których skład wchodzi 207 miejscowości wiejskich i 130 sołectw).

 • Powiatowa malowanka

Powiatowa Malowanka

Witaj! To znowu ja, Twój znajomy wiatrak.

Tym razem możesz pokolorować mnie i kilka moich ulubionych miejsc w powiecie toruńskim. Miłej zabawy! :)

Wydawca: Starostwo Powiatowe w Toruniu 2014 r.

 • W drogę! Na rowerze

W drogę! Na rowerze

Dzień dobry! :) To ja – wiatrak – Wasz przewodnik i towarzysz wypraw wszelkich od tych małych – tuż za miedzę, aż do innych – całkiem wielkich. Ciekaw świata jeżdżę autem, latem pływam też kajakiem lub pakuję swój plecaczek, by wędrować leśnym  szlakiem. Lecz najbardziej lubię rankiem, wziąwszy z sobą bułkę z serem, ...

 • W drogę! Umilacz podróży dla małych i dużych

W drogę! Umilacz podróży dla małych i dużych!

Dziś – czy chcemy, czy nie chcemy – ciągle gdzieś podróżujemy: gimbus nas do szkoły wiezie lub klasowa jest wycieczka, po zakupy trzeba jechać, babcia prosi na ciasteczka… Czasem jedną drogą krótką jedziesz wczoraj, dziś i jutro, czasem – jadąc do rodziny – siedzisz w aucie trzy godziny!!!

 • Bezpieczne Wakacje

Bezpieczne wakacje

Tutaj dowiesz się jak bezpiecznie bawić się na podwórku, zapoznasz się z kodeksem młodego domownika i sposobami na dobrą zabawę w domu. Zaprosimy Cię na wycieczkę do lasu i na basen.

 • Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego I tom

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego Tom 1

Oddajemy w Wasze ręce publikację „Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego”. W zamierzeniu będzie to publikacja cykliczna „odkrywająca” systematycznie znaczące osoby, które mieszkały lub wywodziły się z ziem naszego powiatu. Jest naszym zamiarem przybliżenie mieszkańcom powiatu, a także przybywającym na nasz teren informacji o wybitnych i zasłużonych dla naszego regionu osobach.

 • Pejzaże - Powiat Toruński

Pejzaże Powiatu Toruńskiego

Wydano na zlecenie Starostwa Powiatowego w Toruniu przy współudziale środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, 2010.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części tego wydawnictwa bez uzyskania pisemnej zgody właścicieli praw autorskich jest zabronione.

 • Przewodnik Turystyczny

Powiat Toruński - przewodnik

Dzięki temu nowatorskiemu opracowaniu, turyści pragnący poznać atrakcje regionu nie będą mieli trudności z dotarciem do najciekawszych miejsc. Pieszo lub na rowerze można przemierzać piękne lasy, obszary chronionego krajobrazu, tereny przyjezierne i wiele innych zakątków Powiatu, które zachwycą nawet najbardziej wymagających miłośników wędrówek.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.