Na kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rogowie (gmina Lubicz) umieszczono znak informujący o tym, że zabytek ten podlega ochronie prawnej.
Zgodnie z art. 12 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, starosta – w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków – może umieszczać na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru specjalne znaki informacyjne. Wzór oraz wymiary takiego znaku określa Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczanego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków.
Znak „Zabytek chroniony prawem”, którym oznacza się zabytki nieruchome, to międzynarodowy symbol ochrony dóbr kultury – tzw. Błękitna Tarcza. Jego opis znajduje się w Konwencji Haskiej z 1954 roku, dotyczącej ochrony dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego. Autorem graficznego wzoru znaku był prof. Jan Zachwatowicz, polski konserwator zabytków. Celem oznakowania zabytków jest również zwiększenie ich rozpoznawalności, wzmocnienie ochrony prawnej oraz podniesienie świadomości społecznej na temat ich wartości historycznej i kulturowej.
Znak informacyjny został umieszczony na wniosek księdza Wojciecha Skolmowskiego, administratora Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rogowie. Jako miejsce lokalizacji znaku wskazano szczyt elewacji frontowej kruchty, z lewej strony tynkowanej blendy – widocznej na załączonych fotografiach.
Szczegółowe informacje na temat zasad umieszczania tablic „Zabytek chroniony prawem” na nieruchomościach znajdują się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Toruniu: www.powiattorunski.pl (zakładka: „Kultura i edukacja / Ochrona zabytków”).