Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Cmentarz poewangelicki we Włęczu

Cmentarze poewangelickie

Cmentarze poewangelickie w Liciszewach, Makowiskach i Włęczu - wymienione nekropolie przez wiele lat zaniedbane w ostatnich latach dzięki staraniom lokalnych społeczników odzyskały swój pierwotny charakter i blask. Gruntownej renowacji podjęli się okoliczni wolontariusze w ramach akcji „Tak Trzeba” zrealizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia „Czyż-nie” z Czernikowa, dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji Wspomagania Wsi.

Cmentarz ewangelicko-augsburski we Włęczu - do cmentarza wiedzie piaszczysta droga z Łęgu Osieckiego, zaś sama nekropolia znajduje się koło drewnianego domu – dawnej chaty kantora (udzielającego pierwszych posług religijnych i nauczyciela) Ernesta Tobera. Cmentarz z zachowaną dzwonnicą z przełomu wieku XIX i XX stanowił kompleks z chatą kantora oraz szkołą spaloną w 1945 r. Pierwotnie znajdował się w centrum dużej wsi, wraz z czterema domami na Zielonej Kępie było ich aż 48. Wieś została zapewne pierwotnie zasiedlona przez mennonitów około 1630 roku, jako jedna z pierwszych osad olęderskich na terenie ziemi dobrzyńskiej. Włęcz został jednak zniszczony w ramach działań wojennych w XVIII wieku, co prawdopodobnie doprowadziło do wymiany populacji z mennonickiej na luterańską. Na uwagę na cmentarzu zasługują przede wszystkim nagrobek ojca i syna - Adolfa i Johanna Bonkowskich, z których jeden był miejscowym nauczycielem. W centrum cmentarza znajduje się ogromna stara lipa, która góruje nad nekropolią. Na samym cmentarzu znajduje się ok 50 nagrobków, wiele kompletnych z krzyżami (najstarszy – żeliwny z końca XIX wieku). Warto przyjrzeć się z bliska licznym inskrypcjom z cytatami biblijnymi, śladami srebrnej i złotej polichromii. W sztuce nagrobnej widoczne są wpływy łódzkich i włocławskich zakładów kamieniarskich, szczególnie w przypadku nagrobka Amalii Gerty Nonenprediger, Olgi Haak i Elisabeth Bunkowskiej.

Cmentarz znajduje się pod opieką Szkół Podstawowych w Osówce i Steklinie. Będąc we Włęczu warto wybrać się w stronę Wisły – po kilku minutach marszu roztacza się przed nami wspaniała panorama pradoliny Wisły, majestatycznie meandrującej wśród lasów i łąk. Jeśli weźmiemy głęboki oddech – jest szansa, że poczujemy specyficzny mikroklimat położonego po drugiej stronie Wisły uzdrowiska w Ciechocinku.

Więcej informacji na temat opisywanych cmentarzy ewangelickich na stronie www.taktrzeba.org.

Opr. Anna Zglińska, Stowarzyszenie „tak trzeba”

  • Cmentarz poewangelicki we Włęczu
  • Cmentarz poewangelicki we Włęczu
  • Cmentarz poewangelicki we Włęczu
  • Cmentarz poewangelicki we Włęczu

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.