Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach
[obiekt mapy]

Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach

Centralnym punktem wsi Biskupice jest nieduży, lecz bardzo urokliwy kościółek pw. św. Marii Magdaleny, zbudowany niemal w całości z okolicznych kamieni polnych, czym wyróżnia się pośród innych świątyń w powiecie. Pięknie dobrane proporcje sprawiają, że śmiało można go nazwać architektoniczną perełką. Wzniesiono go na miejscu drewnianego, gotyckiego kościoła w dwóch fazach: 1759-64 zbudowano nawę i wieżę, zaś w 1789 r. dobudowano trójboczne prezbiterium. Kościół jest jednonawowy z kwadratową wieżą od zachodu, którą wieńczy kopuła. Wyposażenie pochodzi głównie z epoki baroku – zobaczyć tu można wiele XVIII-wiecznych, oryginalnych detali rzeźbiarskich. W kościele zachowały się także gotyckie elementy – pochodzące prawdopodobnie z konkatedry w Chełmży – pozłacana monstrancja oraz granitowa kropielnica. Tą ostatnią ustawiono przy wejściu głównym do świątyni na trzonie, stanowiącym pierwotnie fragment gotyckiego XIV-wiecznego portalu.

Źródło: Ryszard Kowalski w książce „Gmina Łubianka – historia i współczesność”
H. Miłoszewski, Przewodnik „Powiat Toruński”.

drukuj (Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach)

  • Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach
  • Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach
  • Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.