Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2018-08 Kaplica św. Rocha fot. Kasia Rubiszewska
[obiekt mapy] Kaplica p.w. św. Rocha

Kaplica p.w. św. Rocha

Kaplica p.w. św. Rocha w Brzezinku znajduje się na terenie parafii Gronowo – parafia p.w. Świętego Mikołaja. Kult patrona gromadzi tu od dawna wielu wiernych. Zbudowana została w 1884 r. w miejscu dawnej wzniesionej około 1600 r. przez benedyktynki z Torunia. Neogotycka, nieorientowana. Murowana z cegły, na cokole. Wzniesiona na rzucie ośmioboku, oskarpowana jednouskokowo w narożach. W boku zachodnim prostokątne wejście zamknięte odcinkowo, nad którym półkolisty fragment przeszklonej wnęki. W ścianie północnej i południowej ostrołukowe otwory okienne. Przy ścianie wschodniej zewnętrzna kazalnica. Ściany zwieńczone ceglanym fryzem arkadowym i gzymsem pseudokonsolkowym. Dach niski, namiotowy, z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną krzyżem – kryty blachą. Wnętrze przykryte drewnianym stropem. Współczesna empora żelbetowa wbudowana w 1973 r. Z wyjątkiem barokowego ołtarzyka z 1700 r. (z obrazem św. Rocha z połowy XIX w.) pozostałe wyposażenie współczesne.
http://www.gronowo.parafia.net.pl/o_parafii

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.