Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Młyniec II Kościół pw. Św. Ignacego Loyoli
[obiekt mapy]

Kościół pw św. Ignacego Loyoli w Młyńcu Drugim

Już od średniowiecza wieś Młyniec rozwijała się po obu stronach Drwęcy. Natomiast później, jako że wzdłuż Drwęcy przebiegała granica, każda z części miejscowości znalazła się pod innym panowaniem i miała innych właścicieli. W okolicy zobaczyć możemy relikty młynów wodnych usytuowanych na Strudze Rychnowskiej o wdzięcznych staropolskich nazwach Pachur i Bierzgieł. Tam też, na malowniczym brzegu rzeki Drwęcy, znajduje się drewniany kościółek pokryty gontem, wzniesiony w 1750 r. przez jezuitów. Przez wiele lat ten budynek sakralny o zrębowej konstrukcji i z masywną wieżą funkcjonował jako prywatna kaplica. Obecnie świątynia ta jest kościołem filialnym parafii w Lubiczu Górnym. W sarmackim charakterze został utrzymany urzekający i unikatowy wystrój kościółka, do którego należą: rokokowy ołtarz główny z obrazem Św. Ignacego Loyoli; ołtarze boczne, w tym jeden z rzeźbami Indian; prospekt organowy z parapetem, zdobiony dekoracją snycerską i malarską; ambona z malowanym zapieckiem i dwa malowane epitafia jezuitów toruńskich. Zdecydowanie warto to zobaczyć! Niepowtarzalna, kameralna atmosfera świątyni przyciąga nie tylko turystów ale także narzeczonych z Torunia i okolic, którzy w zabytkowym wnętrzu chcą wypowiedzieć sakramentalne "tak".

drukuj (Kościół pw św. Ignacego Loyoli w Młyńcu Drugim)

  • Młyniec II Kościół pw. Św. Ignacego Loyoli
  • Młyniec II Kościół pw. Św. Ignacego Loyoli
  • Młyniec II Kościół pw. Św. Ignacego Loyoli
  • Młyniec II Kościół pw. Św. Ignacego Loyoli

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.