Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Drewniany most w Złotorii
[obiekt mapy]

Drewniany most w Złotorii

Drewniany most na Drwęcy łączący Kaszczorek ze Złotorią pochodzi z 1893 r. Położony jest na dawnym trakcie prowadzącym do Warszawy. W Złotorii do dziś zresztą schodzi się z niego w ulicę Warszawską. W czasach zaborów, za przejazd mostem pobierana była opłata w wysokości 20 fenigów. Teraz za udogodnienie transportowe nie trzeba płacić, choć wygoda jest w tym przypadku podwójna. Po pierwsze most, choć dostępny dziś już tylko dla pieszych i rowerzystów, jest jednym z dwóch spinających brzegi Drwęcy blisko jej ujścia i już w latach 90-tych, gdy nową przeprawę trzeba było budować od nowa, wziął na siebie część ciężaru samochodowego. Po drugie, część Złotorii, która sąsiaduje ze starym mostem, nazywana jest właśnie Wygodą. Skąd się ona wzięła i czy ma związek z mostem, tego nie wiemy, pewni jednak jesteśmy tego, że most i jego okolice warte są niejednej wycieczki, choćby ze względu na bardzo ciekawe chaty, które wciąż jeszcze można w Złotorii znaleźć. Niektóre z nich są drewniane i jak mówi legenda, budulec dla nich pochodził z rozbieranych w tym miejscu starych statków rzecznych.

Źródło: Henryk Miłoszewski, Szymon Spandowski

drukuj (Drewniany most w Złotorii)

  • Drewniany most w Złotorii
  • Drewniany most w Złotorii
  • Drewniany most w Złotorii
  • Drewniany most w Złotorii

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.