Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Rzeka Drwęca w gminie Lubicz

Ścieżka przyrodnicza Eko-Drwęca

Rzeka Drwęca została uznana w 1961 r. na całej swojej długości za rezerwat ichtiofaunistyczny, którego walory i znaczenie przyrodnicze wykraczają daleko poza granice powiatu toruńskiego. Pełni on funkcję ważnego korytarza ekologicznego, zapewniającego ciągłość bytowania wielu rzadkich gatunków ryb. Dla amatorów turystyki pieszej wytyczono specjalną ścieżkę przyrodniczą o nazwie „Eko-Drwęca”. Szlak ten rozpoczyna się przy ujściu Strugi Lubickiej do Drwęcy i wiedzie wzdłuż prawego brzegu rzeki, na terenie Lubicza Dolnego. Idąc w górę Drwęcy zobaczyć możemy łąkę, która porasta wielogatunkową florą tworzącą barwną mozaikę; zespół nieczynnych młynów z XIX w., z których mąkę eksportowano dawniej aż do Berlina; śluzę na rzece, gdzie znajduje się ujęcie wody pitnej dla całego Torunia; a także cegielnię, gdzie niegdyś wytwarzano cegły, które posłużyły do budowy Twierdzy Toruń oraz kościoła św. Katarzyny. Rzeka jest także popularnym wśród mieszkańców regionu szlakiem kajakowym, gdyż na trasie spotkać można wiele jezior i miejsc do kąpieli, zaś spokojny nurt i dzikie tereny czynią Drwęcę urokliwym i bezpiecznym miejscem spływów.

  • Drwęca okolice Lubicza
  • Drwęca okolice Złotorii
  • Drwęca okolice Złotorii
  • Drwęca okolice Złotorii

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.