Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Ruiny zamku w Złotorii
[obiekt mapy]

Ruiny zamku krzyżackiego w Złotorii

Romantyczne ruiny to pozostałość po zamku wzniesionym u ujścia rzeki Drwęcy w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, w celu obrony granicy polskiej przed Krzyżakami. Ze względu na strategiczne położenie był obiektem pożądanym przez władców i często przechodził z rąk do rąk. Miejsce to wiąże się również z ważnym wydarzeniem historycznym – podpisaniem I pokoju toruńskiego na polach pod Złotorią (dziś: Kępa Bazarowa) w 1411 r., na mocy którego zamek ponownie stał się własnością Królestwa Polskiego. Po drugim pokoju toruńskim granica z Zakonem została przesunięta na północ, a zamek stracił na znaczeniu i został opuszczony oraz częściowo rozebrany. Część cegieł wykorzystano do budowy wieży Katedry Św. Janów w Toruniu, a po ostatecznym zniszczeniu w wyniku wojen napoleońskich zamek już nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności. Został on uwieczniony w polskiej literaturze –  Henryk Sienkiewicz uczynił go miejscem śmierci matki Danusi Jurandówny z „Krzyżaków”, a J. I. Kraszewski zamieścił w powieści „Biały Książę” literacki opis oblężenia zamku. Zamek zyskał również zainteresowanie Fryderyka Chopina, który odwiedził ruiny w 1825 r., oraz Jana Matejki, który przebywał w 1877 r. w Toruniu.  Dziś możemy oglądać jedynie pozostałości po zamku: część wieży bramnej, fragmenty murów obwodowych oraz zasypane piwnice. Dojechać do romantycznych ruin zamku w Złotorii możemy autobusem linii nr 23 z Torunia, dojście lewym brzegiem ścieżką wzdłuż Drwęcy.

drukuj (Ruiny zamku krzyżackiego w Złotorii)

  • Ruiny zamku w Złotorii
  • Ruiny zamku w Złotorii
  • Widok z ruin zamku w Złotorii
  • Ruiny zamku w Złotorii

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.