Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Konkatedra Św. Trójcy

Chór Św. Cecylii

Mało kto wie, że w Chełmży istnieje najstarszy w Polsce nieprzerwanie działający chór mieszany. Został założony w 1869 roku i stanowi dziś prawdziwą esencję chełmżyńskiej kultury. Chór Mieszany „Św. Cecylia” powołano z potrzeb patriotycznych i umiłowania śpiewu na tle ożywającego ruchu śpiewaczego w Europie, zwanego „cecyliańskim”. W Polsce pierwszym założycielem Towarzystwa św. Cecylii (w 1853 r.) był słynny kompozytor i organista w kościele św. Jana w Wilnie – Stanisław Moniuszko. Kronika chełmżyńskiego chóru, aktualnie prowadzona przez Mariana Dorawę, skrupulatnie odnotowuje minione wydarzenia. W pierwszym dziesięcioleciu chór okrzepł, powiększył stan osobowy i wzbogacił repertuar. Zawdzięcza to pierwszemu dyrygentowi i założycielowi chóru Karolowi Reiskiemu i wikariuszowi ks. Franciszkowi Ossowskiemu. Przez niemal pół wieku chórem opiekował się organista i rektor Szkoły Wydziałowej Paweł Żelazny. W tym czasie „Święta Cecylia” witała śpiewem wkraczające do miasta Wojsko Polskie, zaś w 1925 r. chór został członkiem Pomorskiego Związku Śpiewaczego. Od 1929 r. chór występował pod batutą profesora muzyki kościelnej Stefana Dorawy – organisty i założyciela (wraz z ks. Walerianem Kinką) orkiestry symfonicznej. W repertuarze chóru i orkiestry znalazły się m.in. dzieła Chopina, Kurpińskiego, Paderewskiego, Mozarta, Haydna, van Beethovena. II wojna światowa ograniczyła stan personalny, ale na szczęście nie wstrzymała występów. Próby odbywały się w mieszkaniu prof. Dorawy. W niedziele chórzyści uczestniczyli w łacińskich mszach. W trudnych latach 50 stałe występy w kościele, udział w procesjach Bożego Ciała i występy świeckie odbywały się pod patronatem Związku Zawodowego Kolejarzy. Po śmierci Stefana Dorawy w 1958 r. prowadzeniem chóru zajęli się jego synowie Alfons i Józef (ten ostatni w roli akompaniatora). W kolejnych latach chór występuje z okazji pielgrzymek papieża, przeglądów i spotkań chórów krajowych oraz międzynarodowych. Jednak główną powinnością chóru jest służba kościołowi i uświetnianie miejscowych uroczystości. W 1996 r. chór został uhonorowany najwyższym papieskim odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Obecnym dyrygentem chóru jest pan Alfons Dorawa, zaś prezesem – pan Nikodem Sołtys. Chór działa przy parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja przy Bazylice Konkatedralnej Trójcy Świętej w Chełmży, a jego występów można posłuchać w każdą niedzielę o godzinie 10.00 w chełmżyńskiej konkatedrze.

Opracowała Teresa Drążkowska na podstawie artykułów Ryszarda Muzioła z Gazety Chełmżyńskiej.

drukuj (Chór Św. Cecylii)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
baner toplayer
Dzień 21 czerwca dniem wolnym od pracy dla Starostwa Powiatowego w Toruniu