Tytuł projektu
European Cooperation to foster a reduced impact on the Environment and to develop Sustainability. Eco-Friends
Program/Działanie
Wielostronny partnerski projekt Szkół w programie Comenius
Dane finansowe
Wartość projektu – 20,000 Euro
Źródła finanoswania
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu
Okres realizacji projektu
01.08.2013 r.- 31.07.2015 r.
Opis projektu
Cel
Celem projektu było wypracowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół partnerskich oraz uświadomienie zarówno beneficjentom projektu, jak i nauczycielom oraz lokalnym środowiskom, że będąc członkami Unii Europejskiej posiadają pewne narzędzia aby pozytywnie wpływać na stan środowiska oraz jakość edukacji proekologicznej. Istotnym celem przedsięwzięcia było również podniesienie kompetencji językowych w zakresie umiejętności komunikacji w języku angielskim.
Uczniowie przez okres trwania projektu wspólnie z nauczycielami i rówieśnikami z krajów partnerskich zajmowali się różnymi zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska, np.:
zmniejszaniem zasobów naturalnych,
segregacją śmieci,
alternatywnymi źródłami energii.
Grupa docelowa
Uczniowie Zespołu Szkół w Chełmży
Główne działania
Wideokonferencje, prelekcje, dyskusje, prezentacje multimedialne (przykłady źródeł geotermalnych w Polsce), wykorzystanie nowoczesnych urządzeń do recyclingu w krajach członkowskich UE, spotkania z przedstawicielami instytucji zajmującymi się tą problematyką (wizyta w beztlenowej oczyszczalni ścieków: Chełmża Nordzucker Polska SA).
Efekty naszych działań przedstawiane były za pomocą różnorodnych materiałów informacyjnych: strona internetowa projektu, platforma edukacyjna etwinning, plakaty, filmy, gadżety (długopisy, torby, notesy ekologiczne).
Mobilności uczniów Zespołu Szkół w Chełmży do szkół partnerskich: wyjazdy do Anglii (wrzesień), Włoch (maj), Francji oraz koordynowanie przyjęcia uczestników projektu w Polsce (dwukrotnie).
Osiągnięte rezultaty
Eco-Friends Twinspace- utworzenie projektu eTwinning,
utworzenie Eco-Friends Charter fo Environmental Friendliness (ECEF) – karta przyjazna środowisku,
kampania reklamowa,
publikacje w formie papierowej: wiersze, artykuły w gazecie lokalnej, scenariusze lekcji, gazetki, albumy, torby i długopisy z logo projektu, wzory ankiet oraz wywiady (forma elektroniczna), prace plastyczne, plakaty, stroje ekologiczne (pokaz mody), filmy, nagrania wywiadów, płyty CD z nagranymi mobilnościami.