Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Z Gronowa i Chełmży na największe targi turystyczne

grafika,miniatura,46535,logotyp-po-kl.jp

Gdyby istniało takie miejsce, gdzie w jednej chwili można przenieść się w każdy, nawet najbardziej orientalny punkt ziemi, poznać jego tradycję i kulturę, byłby to raj dla każdego, kto kocha podróże. Otóż jest to możliwe, wystarczy wziąć udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie. Czy te słowa promujące targi berlińskie okazały się prawdą, mogli w tym roku zweryfikować uczniowie klas technikum Zespołu Szkół w Chełmży oraz Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.  Dzięki udziałowi w projekcie unijnym „Dobry zawód, dobry start” grupa 44 uczniów i 4 nauczycieli znalazła się wśród 180.000 odwiedzających, którzy przyjechali do stolicy Niemiec podziwiać ponad 10.000 wystawców z 180 krajów.

Samej organizacji wyjazdu podjęło się biuro turystyczne Copernicana, które profesjonalnie zadbało o program wycieczki. Odprawa z pilotem - przewodnikiem odbyła się krótko po północy w sobotę przed budynkiem Zespołu Szkół w Chełmży, autokar udał się jeszcze do po uczniów z Gronowa, następnie uczestników czekała już siedmiogodzinna droga do Berlina. Przed dotarciem na miejsce, ok. godziny 7, odbył się postój w jednym z hoteli  w Słubicach, gdzie uczestnicy mogli zjeść śniadanie.

 • Zwiedzanie Berlina - w kopule siedziby Reichstagu
 • Zwiedzanie Berlina - w kopule siedziby Reichstagu
 • Zwiedzanie Berlina - w kopule siedziby Reichstagu
 • Zwiedzanie Berlina - pod Bramą Brandenburską
 • Zwiedzanie Berlina - pod Bramą Brandenburską
 • Zwiedzanie Berlina
 • Zwiedzanie Berlina - przed budynkami ambasad
 • Zwiedzanie Berlina
 • Pobyt na targach ITB Berlin 2012
 • Pobyt na targach ITB Berlin 2012
 • Prezentacje na targach ITB Berlin 2012
 • Prezentacje na targach ITB Berlin 2012
 • Pobyt na targach ITB Berlin 2012
 • Pobyt na targach ITB Berlin 2012
 • Przed siedzibą targów ITB Berlin 2012

Program wyjazdu obejmował nie tylko zwiedzanie tych najchętniej odwiedzanych targów turystycznych na świecie, ale i też najciekawszych miejsc Berlina. Zaczęliśmy od siedziby niższej izby parlamentu niemieckiego - historycznego gmachu Reichstagu, gdzie była również okazja zwiedzić wnętrze 23-metrowej kopuły wieńczącej budynek. Następnie udaliśmy się pod Bramę Brandenburską, po drodze zobaczyliśmy na asfalcie ślad po murze berlińskim. Dalej,  Aleją pod Lipami, zmierzaliśmy do Wyspy Muzeów, mijając po drodze imponującą fasadę Ambasady Federacji Rosyjskiej oraz mniej imponujący gmach dawnej ambasady Polski. Przed dotarciem na wyspę był także krótki przystanek na Placu im. Augusta Bebela (Bebelplatz). Pośrodku placu odszukaliśmy przezroczystą taflę, pod którą ukryty jest pomnik „Pusta Biblioteka". Stąd udaliśmy się chwilkę wzdłuż rzeki Szprewy pod Katedrę Berlińską i na Wyspę Muzeów. Przy placu Lustgarten rozpościera się widok na piękną fasadę Starego Muzeum, za którym, nieco z boku skrywa się gmach Starej Galerii Narodowej.

Po zwiedzeniu wnętrza Katedry Berlińskiej, uczniowie udali się już prosto na targi. Tam przez blisko 4 godziny uczestnicy wycieczki mogli poznawać kulturę i tradycje wielu państw.

- Wystawy były podzielone według kontynentów oraz segmentów rynku – tłumaczy Agnieszka Milewska z klasy III TH z ZS, CKU w Gronowie. - Mieliśmy okazję dowiedzieć się na nich o atrakcjach turystycznych wszystkich krajów, zapoznać się z usługami proponowanymi przez hotele oraz biura podróży. Wzięliśmy udział w różnych degustacjach oraz pokazach tańca.

Najbardziej widowiskowe i przyciągające uwagę były w tym roku stoiska państw afrykańskich i południowoamerykańskich, które zrobiły ogromne wrażenie na uczniach technikum, co potwierdza Magdalena Zakrzewska, uczennica klasy III T z ZS w Chełmży.

- Najbardziej podobała mi się możliwość obejrzenia z bliska  kultury i  tradycji afrykańskiej, tamtejsze sposoby życia oraz zarabiania na nie, stroje i pożywienie ludzi zamieszkujących tamten kontynent. Wycieczka stanowiła dla mnie niezapomnianą przygodę.

Jej koleżanka Joanna Szutkowska z klasy IV T z ZS w Chełmży dodaje:

- Zaimponował mi nieograniczony dostęp do informacji o danym kraju, możliwość posmakowania narodowych potraw, rozdawane gadżety oraz  możliwość nawiązania kontaktów. Jest to doskonale zorganizowane przedsięwzięcie.

Podobnie, w samych superlatywach o wyjeździe opowiada Tomasz Sobieralski z tej samej klasy. - Najbardziej podobało mi się zróżnicowanie kulturowe na targach, Berlin sam w sobie też był świetny i robił piorunujące wrażenie.

Około godziny 16.30 w jednym z berlińskich centrów handlowych uczniowie zjedli typowo niemiecki obiad, po czym udali się w drogę powrotną do kraju. Wyjazd zakończyła7-godzina podróż powrotna do kraju Wszyscy bezpiecznie, ogromnie zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci dotarli do domu. Każdy z uczestników, oprócz wielu ulotek, plakatów, map i innych gadżetów, przywiózł bowiem z wyprawy do Berlina wiele niezapomnianych wspomnień, każdy też deklaruje że przynajmniej raz w życiu uda się jeszcze do stolicy Niemiec, która przecież leży nie tak daleko od Chełmży.

 

Opracowanie: mgr Krzysztof Dankowski, Zespół Szkół w Chełmży

 


 

Wyjazd na Międzynarodowe Targi Turystyczne Berlin 2012 był jednym z elementów większej całości, jaką jest projekt „Dobry zawód, dobry start”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany jest od jesieni poprzedniego roku, za jego koordynację odpowiada Starostwo Powiatowe w Toruniu. Obejmuje on różnego rodzaju dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, która mają pomóc młodzieży uczącej się w technikach i szkołach zawodowych zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne na rynku pracy. Zajęcia praktyczne przeważają tu zdecydowanie nad teorią, dodatkowo uzupełniają je wyjazdy do firm z branży.

Realizacja projektu w szkołach na terenie powiatu toruńskiego potrwa do końca roku szkolnego 2011/2012. Liczymy, że w będzie to dobry start do dobrego zawodu.

 

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.