Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski 2018 – wyniki głosowania!

Zakończono weryfikację i liczenie oddanych głosów na zadania zgłoszone w III edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, których realizacja planowana jest w 2018 roku. Pod głosowanie poddano 44 projekty – 27 z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej.

 

Ile kart, ile głosów?

Łącznie wpłynęło 1971 kart do głosowania, na których oddano łącznie 16 742 głosy. Najwięcej, bo 2204 mieszkańców oddało swój głos na realizację zadania z puli powiatowej „Jezioro możliwości – cykl koncertów nad akwenami wodnymi powiatu toruńskiego”.

Jakie kwoty po przesunięciach?

Przypominamy, iż na realizację budżetu obywatelskiego 2018 przeznaczono kwotę 250 tys. zł, na realizację zadań z puli lokalnej zarezerwowano kwotę 120 tys. zł, zaś na zadania z puli powiatowej 130 tys. zł. Do realizacji wybrano te zadania, które uzyskały największą liczbę głosów aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski dla zadań w poszczególnych gminach oraz dla zadań powiatowych. Jeżeli środki na realizację kolejnego zadania okazały się niewystarczające, uwzględnione zostały pierwsze z następnych zadań na liście, którego koszt nie spowodował przekroczenia dostępnych środków - taka sytuacja miała miejsce w 3 gminach w puli lokalnej oraz w puli powiatowej.

Niewykorzystane środki z puli lokalnej - w wysokości ponad 31 tys. zł - zasiliły pulę powiatową zwiększając ją do kwoty ponad 160 tys. zł.

Minimalna liczba głosów – czy wszystkim się udało?

W tym roku po raz pierwszy ustalono limit minimalnej liczby głosów, których uzyskanie umożliwiało realizację zadań. Limit ten ustalono na poziomie 3% ogólnej liczby mieszkańców danej gminy w przypadku pul lokalnych oraz 3% ogólnej liczby mieszkańców powiatu w przypadku puli powiatowej. Niestety jednej z gmin nie udało się uzyskać minimalnego progu, co oznacza, iż zgłoszone w tej puli zadania nie będą mogły zostać zrealizowane przy udziale środków z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

Ostatecznie, ile zadań zostanie zrealizowanych?

W 2018 roku z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego zrealizowanych zostanie zatem łącznie 28 zadań, czyli o 7 więcej niż w roku ubiegłym, w tym 17 z puli lokalnej i 11 z puli powiatowej.

Głosy nieważne – dlaczego?

Informujemy, iż ponad 3000 głosów uznanych zostało za głosy nieważne. W znacznej mierze były to głosy powtarzające się – zgodnie z obowiązującymi zasadami każda uprawniona osoba mogła oddać jedynie jeden głos na zgłoszone zadanie z gminy w której mieszka i jeden głos na zadanie powiatowe. W przypadku stwierdzenia oddania przez jedną osobą głosów na więcej niż jedno zadanie w ramach danej puli wszystkie głosy oddane przez tę osobę uznane zostały za nieważne. Nie brakowało także oddanych głosów w których brakowało dokładnego adresu zamieszkania tj. zawierającego co najmniej nazwę miejscowości, nazwę ulicy (jeśli w miejscowości są ulice), numer domu i mieszkania. Zdarzały się również głosy oddane przez osoby niepełnoletnie oraz nie będące mieszkańcami powiatu toruńskiego.

Spotkanie liderów budżetu obywatelskiego - kiedy?

Z liderami zwycięskich projektów w najbliższym czasie skontaktuje się opiekun projektu, a już teraz zapraszamy liderów budżetu obywatelskiego na Spotkanie Noworoczne przedstawicieli aktywnych środowisk powiatu toruńskiego, które odbędzie się 15 stycznia 2018 r. o godz. 18:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. W programie spotkania m.in. koncert Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej sfinansowany z drugiej edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego oraz koncert Katarzyny Żak – wokalistki, aktorki filmowej, telewizyjnej i teatralnej, znanej Państwu z serialu „Ranczo”. Podczas spotkania podsumujemy także realizację budżetu obywatelskiego w powiecie toruńskim. Więcej o spotkaniu już wkrótce.

Wyniki głosowania

Poniżej do pobrania końcowe wyniki głosowania w puli lokalnej i w puli powiatowej.

 

Wszystkim mieszkańcom powiatu toruńskiego dziękujemy za pomysłowość, aktywność i zaangażowanie w przygotowanie projektów oraz wszystkie oddane głosy!

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.