Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Marian Opania w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie

Fascynacje Mariana Opani

Dzięki ogromnemu poparciu – prawie 1,5 tys. oddanych głosów dla czernikow­skiego projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego – mieszkańcy powia­tu mogli po raz kolejny wziąć udział w spotkaniu z kulturą. Tym razem były to „Muzyczno-Teatralne Peregrynacje”, a zaproszenie lidera projektu na występ w Czernikowie przyjął Marian Opania.

Myślą przewodnią koncertu Mariana Opani był tekst autorstwa jego niedawno zmarłego przyjaciela Wojciecha Młynarskiego, który idealnie pasował do tego kulturalnego spotkania:

„Gdybym miał powiedzieć wam, dokąd gonię dokąd gnam,
Ja odpowiedź jedną mam - gnam do ludzi”.

Część artystycznego losu Mariana Opani to właśnie podróże, spotkania z ludźmi, koncerty, szczególnie częste w przypadku takich mistrzów jak On.

Koncert rozpoczął duet na fortepian i wiolonczelę w wykonaniu muzyków Szkoły Muzycznej w Czernikowie – Joanny Olczyk i Daniela Pradelli. Było to piękne wprowadzenie do recitalu „Moje fascynacje”.

Sam mistrz mówi: „Ten recital to różnorodny koktajl ulubionych utworów, które w trakcie mojego życia najbardziej mnie zafascynowały a więc: najcelniejsze monologi pióra Antoniego Słonimskiego, tzw. szmoncesy; również nieco frywolne teksty Marcina Wolskiego, zagraniczne teksty, niemieckie, rosyjskie np. „W museum” Michaiła Żwanieckiego w tłum. Jana Pietrzaka. Śpiewam też w tym koncercie piosenki Jacquesa Brela, pieśni Bułata Okudżawy, W. Wysockiego, Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka czy Jerzego Satanowskiego. Gram ten recital w kraju, jak też za granicą”.

Marian Opania to artysta kompletny, mistrz słowa i piosenki. To dlatego jego występ zauroczył przybyłą na koncert publiczność, która chłonęła słowa Mistrza całym sobą. Zachwytom i owacjom na stojąco nie było końca, a organizatorów kon­certu przepełniała duma z występu artysty tego formatu w Czernikowie.

Jak relacjonuje lider projektu Piotr Buczyński - Spotkanie z Marianem Opanią na dworcu w Toruniu i dalsze rozmowy potwierdziły, że spotkałem Mistrza, ale też niezwykle skromnego w najlepszym tego słowa znaczeniu – starej daty i zasad człowieka. Pół dnia spędzone w towarzystwie Maestro Opani to niesamowite rozmowy z pełnym temperamentu człowiekiem, z krwi i kości artystą, ale też obywatelem bezkompromisowym wobec małości, kunktatorstwa, politycznej miałkości klasy politycznej i społeczeństwa. Kilkugodzinne rozmowy z takim człowiekiem dają poczucie jasności, w jakim kierunku powinny zmierzać nasze drogi, wybory.

Po koncercie specjalne słowa od artysty dla publiczności:

„Jestem człowiekiem z misją zdroworozsądkowego myślenia, brzydzącym się układami, tchórzostwem, sprzedajnością. Zawsze walę prosto w oczy prawdę.”

 

Organizatorami spotkania byli Starostwo Powiatowe w Toruniu, Urząd Gminy Czernikowo oraz Szkoła Podstawowa w Czernikowie. Koncert finansowany był ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Wejściówki rozeszły się w mgnieniu oka!

Galeria zdjęć

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.