Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Obraz 040

Wakacje w Grzywnie

Wakacje w Grzywnie

                W dniach od 25 do 30 lipca w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego zrealizowano zadanie „Wakacje w Grzywnie”, którego organizatorem byli: Starosta Toruński, Wójt Gminy Chełmża, radni gminy Chełmża z Grzywny oraz Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

Podczas wakacyjnej akcji kulturalnej pt. „Wakacje w Grzywnie” przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W ramach zadania pierwszego dnia rozpoczęto spotkanie z uczestnikami, od kilku zabaw integracyjnych, które pozwoliły dzieciom i osobie prowadzącej zajęcia na bliższe poznanie się. Kolejnie młodzież wzięła udział w warsztatach artystycznych. Tematem przewodnim została „Dowolka”. Dzieci po otrzymaniu koszulek, specjalnych pasteli do tkanin i innych pomocnych przyborów mogły uwolnić wodzę fantazji, ozdabiając T-shirt w dowolny sposób. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się kto, czym się interesuje, jakie lubi kolory itp. Następnie młodzi mieszkańcy Gminy Chełmża mogli wykazać się w wielu zabawach i konkurencjach sportowych, na boisku szkolnym lokalnej Szkoły Podstawowej w Grzywnie. Przeprowadzono m. in. grę w „Zbijaka”, „Balonowe BUM” czy „Zamianę”.  Na tym zakończono dzień pierwszy.

Kolejny dzień przywitał dzieci piękną pogodą, dlatego też na początku spotkania dzieci wyruszyły na dwór, by móc wziąć udział w zabawie pt. „Woda, słomka i Ja”. Następnie uczestnicy zadania kontynuowali zabawę, w konkurencji „Schowaj Mnie”. Obie zabawy uczyły młodych ludzi postawy fair play, poprzez prace w grupie i zdrową rywalizacje. Ideą dnia drugiego było hasło: „Zdrowo jemy, sportowo żyjemy”, dlatego też po zabawach sportowych przeprowadzono warsztaty kulinarne. Zadaniem uczestników akcji było wykonanie „Owocowych Potworków” z  malin, winogrona, awokado, bananów i kiwi. Wszystkie prace były wyjątkowe, natomiast dzieci postanowiły przyznać nagrodę główną jednemu uczestnikowi, który otrzymał nagrodę.  Tego samego dnia do Grzywny przyjechał gość specjalny- Pan Janusz Mikołajczyk- założyciel, opiekun i trener chełmżyńskiej sekcji Karate Shotokan. Dzięki szkoleniu z owej techniki, dzieci poznały nie tylko podstawowe chwyty i historię karate, ale również nauczyły się liczyć do dziesięciu w języku japońskim. Na zakończenie dnia, z racji panującego upału, młodzież schłodziła się w zabawie pt.  „Baloniada ”.

O trzecim dniu Wakacji w Grzywnie dzieci wspominały przez kilka dni, ponieważ nie mogły doczekać się zaplanowanego wyjazdu do Cinema City w Toruniu, na film pt. „Szajbus i pingwiny”. Zgodnie z planem uczestnicy zadania, we wcześniej ozdobionych przez siebie T-shirtach, zebrali się by punktualnie wyruszyć do kina. Film wielokrotnie rozbawił dzieci, ale dał również wiele tematów do dyskusji, w którą młodzi ludzie chętnie się włączali.

Po filmowej środzie przyszedł czas na taneczny czwartek. Tego dnia uczestnicy wakacyjnej akcji przez kilka godzin poznawali europejskie, animacyjne tańce, które z łatwością zapamiętali. Podczas wspólnej, tanecznej zabawy dzieci śmiały się i śpiewały. W przerwie, przeprowadzono krótki turniej gry w „Chińczyka”. Po rozegraniu kilku kolejek wyłoniono trzech, najlepszych graczy, którzy zostali odpowiednio nagrodzeni.  

W ten sposób dzieci doczekały się piątkowej, tym razem pieszej wycieczki do pobliskiego Brąchnówka. Na miejscu uczestnicy zadania poznali historię miejscowości oraz zwiedzili zabytkowy kompleks Pałacowo- Parkowy. Kolejnie dla zainteresowanych, przeprowadzono quiz wiedzy na temat zwiedzanego miejsca. W konkursie wyróżniono trzy, główne miejsca. Dla zwycięzców czekały nagrody, zaś dla pozostałych osób biorących  udział w wyciecze- lody.  Tego dnia pogoda  sprawiła figla, dlatego też do świetlicy wiejskiej dzieci zostały odwiezione samochodami, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Grzywny. Jednakże warunki atmosferyczne nie zdołały przeszkodzić organizatorom i uczestnikom wakacyjnej akcji na rozpalenie ogniska. Wszyscy wspólnie piekli kiełbaski i ziemniaki, nie zwracając uwagi na opadający, delikatny deszcz. 

Ostatni dzień wakacji w Grzywnie rozpoczęto od zebrania podsumowującego akcję. Na spotkaniu pojawili się zaproszeni goście: Ewa Pudo – sekretarz Gminy Chełmża, Wiesław Kazaniecki – radny Powiatu Toruńskiego oraz Jan Krajewski – naczelnik wydziału oświaty Powiatu Toruńskiego, którzy obdarowali uczestników zadania słodkimi upominkami. Następnie zaproszono dzieci do parku rozrywki, w którym czekały na nich darmowe atrakcje w postaci dmuchawców , trampoliny, balonów, maszyn z popcornem i cukrową watą. W ten sposób podsumowano i zakończono tygodniową przygodę w Grzywnie.

Gorące podziękowania składam paniom Agnieszce  Denderz i Michalinie Trzpil oraz naszym partnerom, którzy wsparli to zadanie: Starostwu Powiatowemu w Toruniu, , Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, Radzie sołeckiej z Grzywny, „ALDA” – Kulpińscy, FHU JOSEF – Mariusz Omiotek, „ TRANS-TOM” – Tomasz Szczepański , Pizzeria „RIVIERA”, Drukarnia „REMAKO” oraz Januszowi Mikołajczykowi trenerowi sekcji karate „SHOTOKAN”.

                                                                                                        Mirosław Trzpil

Kolejne zadanie z budżetu obywatelskiego zrealizowane! "Wakacje w Grzywnie" przez 6 dni zapewniły wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Było malowanie koszulek, gra w "Zbijaka" i "balonowe bum", wykonywanie "Owocowych Potworków", spotkanie z mistrzem karate, wyjazd do kina, taneczny czwartek, wycieczka do Brąchnówka, ognisko i zabawa w dmuchanym parku rozrywki.

Galeria zdjęć

 • Obraz 064
 • Obraz 069
 • Obraz 070
 • Obraz 093
 • Obraz 006
 • Obraz 010
 • Obraz 014
 • Obraz 019
 • Obraz 023
 • Obraz 025
 • Obraz 031
 • Obraz 040
 • Obraz 045
 • Obraz 056
 • Obraz 057
 • Obraz 061

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.