Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wyjazdy po wiedzę i doświadczenie

grafika,miniatura,46535,logotyp-po-kl.jp

W ramach dodatkowych zajęć z agrobiznesu realizowanych w projekcie „Dobry zawód, doby start” odbyło się kilka wyjazdów edukacyjnych do firm i instytucji związanych tematycznie z zajęciami. Wzięli w niej udział uczniowie klasy czwartej technikum agrobiznesu z Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Młodzież odwiedziła m.in.:

 • Klub Jeździecki „Młyńska Struga" w Grabowcu
 • Regionalne Centrum Przedsiębiorczości w Solcu Kujawskim
 • gospodarstwa rolne w Sławkowie i Gostkowie. 

 

Uczyliśmy się, jak być dobrym przedsiębiorcą i świetnie odpoczęliśmy. Klub Jeździecki „Młyńska Struga" w Grabowcu  (13 kwietnia 2012r.)

Celem wyjazdu było zapoznanie się z planowaniem i organizowaniem wszelkich prac w gospodarstwie hodowlanym.

Ze specyfiką i funkcjonowaniem gospodarstwa zapoznała uczniów właścicielka p.Daria Jeziórska. Oprowadziła nas po stajni i wszystkich innych obiektach, z których korzystają konie. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z jazdy konnej poprowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę.

Klub jeździecki i stajnia Młyńska Struga znajdują się w miejscowości Grabowiec koło Torunia w województwie kujawsko-pomorskim. Ośrodek położony jest lesie, w otoczeniu malowniczych łąk i strumieni. Jest to idealne miejsce, by uciec od miejskiego zgiełku, zwolnić w codziennym pędzie, wyciszyć się, spotkać z lubianymi ludźmi i ukochanymi końmi, by po prostu ciekawie spędzić swój wolny czas.

Wyjazd zakończył się biesiadowaniem przy ognisku, w miłym towarzystwie zjedliśmy pyszne kiełbaski.

Organizatorkami i opiekunami uczniów była p.Małgorzata Jankowska i p.Ewa Kornacka.

 • Wizyta w klubie jeździeckim
 • Wizyta w klubie jeździeckim
 • Wizyta w klubie jeździeckim

Regionalne Centrum Przedsiębiorczości w Solcu Kujawskim (18 kwietnia 2012r.)

Celem wyjazdu było poznanie funkcjonowania Inkubatora Przedsiębiorczości wybudowanego na obszarze Parku Przemysłowego.

Zadania i cele Inkubatora przedstawił nam Prezes p.Piotr Kubiak. Inkubator Przedsiębiorczości to budynek o ładnej bryle geometrycznej o wymiarach  7300cm* 7300cm, o łącznej powierzchni użytkowej 5000 m2: powierzchnia produkcyjna to 4200m2,  200m2 powierzchnia socjalno-sanitarna - powierzchnia usługowo-biurowa 800m2, w tym sala konferencyjna o powierzchni 150m2 (z możliwością podziału na dwie części, w pełni wyposażona do szkoleń).
W Inkubatorze do wynajęcia jest 26 pomieszczeń produkcyjnych, 22 pomieszczenia biurowe oraz 9 pomieszczeń magazynowych. Obiekt posiada niezbędne do działalności produkcyjnej media, w tym także sieć komputerową i telefoniczną. Pomieszczenia posiadają indywidualny pomiar energii elektrycznej. Budynek jest chroniony przez system telewizji dozorowej zewnętrznej i wewnętrznej.
Część produkcyjna podzielona jest za pomocą lekkich ścianek działowych na 35 pomieszczeń produkcyjno-magazynowych o powierzchni od 30 do 200m2, które w prosty sposób można łączyć lub dzielić. Aktualnie działa w nim 20 firm i wszystkie pomieszczenia są wynajęte.

Dowiedzieliśmy się, że celem stworzenia Inkubatora jest aktywne przeciwdziałanie bezrobociu, poprzez pomoc zainteresowanym osobom w tworzeniu i początkowym okresie działalności firmy. Głównym zadaniem jest stworzenie specjalnych warunków organizacyjno-prawnych, technicznych ułatwiających rozwój nowopowstałych lub już istniejących małych i średnich przedsiębiorstw.

Odwiedziliśmy dwie firmy działające się na terenie Parku Przemysłowego. Pierwszą była TPP (Thermoplastic Polska Sp. z o.o.) - działająca w branży Tworzywa Sztuczne; drugą firmą była DHL Polska - na teren kujawsko - pomorski. W obu firmach byliśmy życzliwie przyjęci i zapoznani ze specyfiką działalności firm.

DHL Polska wspiera działalność swoich klientów, oferując najwyższą jakość w zakresie przesyłek kurierskich i logistyki. Ze specyfiką i funkcjonowaniem firmy  DHL zapoznał nas p. Mariusz Mądry. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia terminala DHL, poznali sposób ekspedycji przesyłek kurierskich do Polski i na cały świat. Nasz przewodnik po firmie zapoznał nas z historią firmy oraz ze specyfiką pracy firmy kurierskiej. Uczniów bardzo zainteresowała ścieżka kariery w firmie DHL oraz możliwość współpracy w charakterze kuriera. Pan kierownik oprowadził nas po całej firmie i  cierpliwie i ciekawie odpowiadał na pytania uczniów.

Wyjazd zakończył się pysznym obiadem z deserem w toruńskiej restauracji "Sielanka".

Organizatorami i opiekunami uczniów była p. Katarzyna Kołtun i p. Małgorzata Jankowska.

 • Wizyta w RCP w Solcu Kujawskim
 • Wizyta w RCP w Solcu Kujawskim
 • Wizyta w RCP w Solcu Kujawskim

Gospodarstwa rolne w Sławkowie i Gostkowie (25 kwietnia 2012r.)

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką i funkcjonowaniem gospodarstw rolnych specjalizujących się w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Pierwszym gospodarstwem, które odwiedziliśmy było gospodarstwo rolne „Sławkowo" Państwa Andrzeja i Romualda Wiśniewskich.  Ze specyfiką gospodarstwa zapoznał nas Pan Romuald i współpracujący z gospodarstwem z firmy BAYER. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia całego gospodarstwa. Dowiedzieliśmy się, że gospodarstwo jest o powierzchni ponad 500 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej (pszenica ozima, buraki cukrowe, rzepak, ziemniaki sadzeniaki odmian jadalnych i skrobiowych). W gospodarstwie prowadzona jest wysokotowarowa produkcja roślinna, a także działalność usługowa. W gospodarstwie znajdują się: nowoczesna przechowalnia oraz nowoczesne maszyny do uprawy, zbioru, przechowywania płodów rolnych, które przykuły uwagę uczniów.

Drugim gospodarstwem, które odwiedziliśmy było gospodarstwo rolne Państwa Grodzickich w  Gostkowie, które także specjalizuje się w produkcji roślinnej ale i zwierzęcej. Pan Jan oprowadził nas po swoim gospodarstwie, cierpliwie i ciekawie odpowiadał na pytania uczniów.

Wyjazd zakończył się pysznym obiadem z deserem w Karczmie Siwy Dym w Łysomicach.

Organizatorami i opiekunami uczniów była p. Małgorzata Jankowska i p. Anna Tuczyńska.

 • Wizyta uczniów w gospodarstwie rolnym
 • Wizyta uczniów w gospodarstwie rolnym

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.