Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • -

Projekt "Dobry zawód, dobry start"

 

Tytuł projektu

„Dobry zawód, dobry start”

Program/Działanie

Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

Dane finansowe

Wartość projektu: 370 346 zł

Źródła finansowania: 314 794,10 zł – Europejski Fundusz Społeczny (85%), 55 551,90 zł – wkład własny (finansowy i rzeczowy).

Okres realizacji projektu

01.09.2011 – 31.08.2012r.

 

Opis projektu

Cel

Wzmocnienie kompetencji uczniów poprzez wzbogacenie w powiązaniu do potrzeb do rynku pracy oferty edukacyjnej szkół prowadzących kształcenie zawodowe w roku szkolnym 2011/2012.

Grupa docelowa

235 uczniów oraz 10 nauczycieli z techników, zasadniczych szkół zawodowych i szkoły policealnej prowadzonych przez powiat toruński i wchodzących w skład: Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie; Zespołu Szkół w Chełmży; Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży.

Główne działania

Wsparcie dla uczniów:

 1. „Kompetentny w językach obcych” – zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego (zawodowego)
 2. „Nowe uprawnienia – nowy zawód” – zajęcia z zakresu kierowca wózków jezdniowych z elementami gospodarki magazynowej oraz spawanie elektroda otuloną
 3. „Radzę sobie w biznesie” – zajęcia z przedsiębiorczości, z kadr i płac z obsługą sekretariatu i obiegiem dokumentów oraz językiem angielskim, stylizacji paznokci z elementami przedsiębiorczości oraz „Chłopska szkoła biznesu” – symulacyjna gra ekonomiczna
 4. „Z turystyką na ty” – zajęcia z zakresu tworzenie oferty turystycznej Chełmży i okolic, komputerowe systemy rezerwacji i obsługi turystycznej, agrobiznes z elementami przedsiębiorczości
 5. „Organizacja imprez i bankietów” – zajęcia z carvingu, florystyki, obsługi imprez okolicznościowych.
 6. Konkurs umiejętności zawodowych
 7. „Praktyka czyni mistrza” – dodatkowe praktyki zawodowe w formie indywidualnych praktyk w oderwaniu od zajęć w szkole.

Cześć zajęć uzupełniły wyjazdy do firm, dzięki czemu uczniowie mogli skonfrontować wiedzę i umiejętności zdobywane na zajęcia z warunkami panującymi na rzeczywistych stanowiskach pracy.

Wsparcie dla kadry pedagogicznej:

 1. szkolenia z florystyki przygotowujące do prowadzenia dodatkowych zajęć z uczniami
 2. szkolenie w zakresie pracy zespołowej.

 

Osiągnięte rezultaty

 • 263 uczniów wzmocniło swoje kompetencje w wyniku wzbogacenia oferty edukacyjnej szkół uczestniczących w projekcie
 • 81 uczniów zdobyło umiejętności z zakresu carvingu, florystyki, organizacji imprez okolicznościowych
 • u 55 uczniów nastąpił wzrost umiejętności z zakresu tworzenia ofert turystycznych, systemów rezerwacji, kadr i płac
 • u 40 uczniów nastąpił wzrost kompetencji z zakresu posługiwania się językiem niemieckim i angielskim
 • u 19 uczniów nastąpił wzrost umiejętności z zakresu przedsiębiorczości i myślenia przedsiębiorczego
 • 20 uczniów zdobyło uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza
 • 24 uczniów zdobyło uprawnienia do kierowania wózkami jezdniowymi
 • 14 uczniów zakończyło udział w stażach i praktykach
 • 32 uczennice zdobyły umiejętność stylizacji paznokci.

 


 

AKTUALNOŚCI Z PROJEKTU

 • Targi ITB Berlin 2012

"20 spawaczy... i nie tylko" - podsumowanie projektu "Dobry zawód, dobry start"

Projekt „Dobry zawód, dobry start” po 12 miesiącach zbliżył się do końca. W roku szkolnym 2011/2012, a właściwie od grudnia do czerwca w zespołach szkół w Chełmży i Gronowie trwały dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, którym towarzyszyły praktyki zawodowe i edukacyjne wyjazdy do firm.

Młodzież z techników i zasadniczych szkół zawodowych – łącznie 263 osoby – dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zdobyły zupełnie nowe umiejętności zawodowe lub rozwijały te już posiadane. Co udało się osiągnąć? W dużej mierze pokazują to liczby.

 • Konkurs umiejętności zawodowych - Gronowo 2012

Gronowo na wiosenno i zawodowo

Po raz pierwszy uczniowie z Chełmży i Gronowa mogli rywalizować ze sobą i porównywać umiejętności zawodowe. Podczas „Wiosny w Gronowie” połączonej z Drzwiami otwartymi zorganizowano konkurs umiejętności zawodowych. Idea konkursu przyfrunęła do nas aż z mroźnej Finlandii. Bardzo popularne tam konkursy organizowane są również na poziomie europejskim i światowym, jako odpowiednio EuroSkills i WorldSkills, a w poszczególnych konkurencjach rywalizują ze sobą zespoły narodowe. Wszystko to ma na celu propagowanie szkolnictwa zawodowego.

W tym roku taki minikonkurs na poziomie powiatowym odbył się w Gronowie. Uczestniczyły w nim wytypowane 3-osobowe zespoły szkolne z ZS w Chełmży, ZSS w Chełmży oraz gospodarz spotkania, ZS, CKU w Gronowie. Byli to uczestnicy projektu „Dobry zawód, dobry start”, którzy przez rok szkolny 2011/2012 na różnego rodzaju dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, po godzinach „normalnej” nauki szkolnej, doskonalili swoje umiejętności zawodowe.

 • Wizyta w klubie jeździeckim

Wyjazdy po wiedzę i doświadczenie

W ramach dodatkowych zajęć z agrobiznesu realizowanych w projekcie „Dobry zawód, doby start” odbyło się kilka wyjazdów edukacyjnych do firm i instytucji związanych tematycznie z zajęciami. Wzięli w niej udział uczniowie klasy czwartej technikum agrobiznesu z Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

Młodzież odwiedziła m.in.: Klub Jeździecki „Młyńska Struga" w Grabowcu, Regionalne Centrum Przedsiębiorczości w Solcu Kujawskim, gospodarstwa rolne w Sławkowie i Gostkowie. 

 • Wyjazd na targi ITB Berlin 2012

Z Gronowa i Chełmży na największe targi turystyczne

Gdyby istniało takie miejsce, gdzie w jednej chwili można przenieść się w każdy, nawet najbardziej orientalny punkt ziemi, poznać jego tradycję i kulturę, byłby to raj dla każdego, kto kocha podróże. Otóż jest to możliwe, wystarczy wziąć udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie. Czy te słowa promujące targi berlińskie okazały się prawdą, mogli w tym roku zweryfikować uczniowie klas technikum Zespołu Szkół w Chełmży oraz Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.  Dzięki udziałowi w projekcie unijnym „Dobry zawód, dobry start” grupa 44 uczniów i 4 nauczycieli znalazła się wśród 180.000 odwiedzających, którzy przyjechali do stolicy Niemiec podziwiać ponad 10.000 wystawców z 180 krajów.

 • Kompozycja carvingowa

"Rzeźbili po tajlandzku" - młodzież z Chełmży uczy się carvingu

W Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży w ramach projektu "Dobry zawód, dobry start" młodzież poznawała tajniki carvingu, czyli pochodzącej z Tajlandii sztuki tworzenia z owoców i warzyw ozdobnych dekoracji.

O realizacji tych zajęć można poczytać w dwóch artykułach, które pojawiły się w "Nowościach" w co tygodniowym piątkowym wydaniu w Chełmży: artykuł '"Rzeźbili po tajlandzku" z 20 stycznia 2012 i artykuł "Zwykłe owoce i warzywa w niezwykłej odsłonie" z 3 lutego 2012.

 • Zajęcia z florystyki w ZS w Chełmży

Sztuka florystyczna w Chełmży

W marcu 2012 r. w Zespole Szkół w Chełmży zakończyły się zajęcia z florystyki, realizowane w ramach projektu  "Dobry zawód, dobry start", na których młodzież mogła zapoznać się ze sztuką florystyczna i wykazać inwencję twórczą w tym zakresie.

Uczestnicząc w projekcie, uczniowie nabyli nowe umiejętności, które wzbogacą ich CV i mogą stać się atutem podczas szukania i wybierania ofert pracy.

 

MATERIAŁY PROMOCYJNE

 • plakat projektu "Dobry zawód, dobry start"
 • ulotka projektowa (przód i tył)
 • ulotka projektowa (środek)

MATERIAŁY ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ ZASADY RÓWNOŚCI SZANS

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.