Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • LGD Podgrodzie Toruńskie logo

Podgrodzie Toruńskie

Lokalna Grupa Działania „Podgrodzie Toruńskie” to stowarzyszenie powołane z inicjatywy władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych z trzech podtoruńskich gmin: Zławieś Wielka, Wielka Nieszawka i Lubicz. Podstawowy cel naszej organizacji to poprawa jakości życia ich mieszkańców. Atutem Podgrodzia Toruńskiego jest nie tylko położenie, ale przede wszystkim walory krajobrazowo-przyrodnicze. Określają one kierunki rozwoju i rodzaj aktywności ekonomicznej.
Dzisiejsze Podgrodzie Toruńskie należy do obszarów pogranicza, na których występują elementy różnych kultur. Zachowały się tu ślady dorobku materialnego poprzednich mieszkańców tych ziem. Są one dowodem bogatej historii, związanej m.in. z osadnictwem wczesnośredniowiecznym, z ziemią dobrzyńską i chełmińską, Kujawami i Pomorzem, zakonem krzyżackim, a także z osadnikami holenderskimi. O bogactwie przyrodniczym Podgrodzia Toruńskiego świadczy utworzenie trzech obszarów chronionego krajobrazu, faunistycznego rezerwatu przyrody, a także liczne pomniki przyrody i użytki ekologiczne. Cechy środowiska geograficznego mają znaczenie szczególne – decydują o dużym urozmaiceniu krajobrazowym, atrakcyjnym dla różnych form wypoczynku. Niezwykłe jest to, że można tego samego dnia znaleźć się we wspaniałych lasach, w rezerwacie ryb nad jedną z piękniejszych rzek w Polsce, można obejrzeć wydmy śródlądowe, rzadko występujące ptaki w specjalnie dla nich wydzielonym obszarze, wreszcie kilkusetletnie drzewa lub liczne gniazda bocianie i ich sympatycznych lokatorów.

Lokalna Grupa Ddziałania "Podgrodzie Toruńskie"
ul. Handlowa 7 pokój nr 40
87-134 Zławieś Wielka
tel. (056) 678 09 13 wew.12, fax (056) 678 02 08
www.podgrodzietorunskie.pl

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.