Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo konkursu

„Popłynęli” na Jeziorze Dzikowskim…

To właśnie z tą zagadką uczestnicy internetowego konkursu „Co wiecie o powiecie?” mieli najwięcej problemów. Pod puzzlową układanką skrywało się znajdujące w gminie Obrowo Jezioro Dzikowskie. Na 19 udzielonych odpowiedzi tylko 2 okazały się prawidłowe! Zdaje się, iż mieszkańcy naszego powiatu wolą jednak „królową nauk” czyli matematykę, bowiem z przygotowanym przez nas piętrowym równaniem, pod wynikiem którego ukrywała się aktualna liczba mieszkańców powiatu toruńskiego zmierzyło się ponad 40 uczestników, a prawidłowy rezultat pojawił się niemal błyskawicznie. 


Czegóż jeszcze można było się dowiedzieć biorąc udział lub śledząc na profilu Facebookowym zadania w konkursie „Co wiecie o powiecie?”. Oto krótkie podsumowanie: powiat toruński, na terenie którego znajduje się jedno miasto Chełmża i osiem gmin wiejskich zamieszkuje 108 938 mieszkańców w 276 miejscowościach. Niemal na każdego mieszkańca przyda jedna działka ewidencyjna, których liczba na terenie powiatu oscyluje wokół  liczby 100 500. Na 1 książkę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publiczne w Chełmży przypada 3 naszych mieszkańców, a miejscowością gdzie Wisła spotyka się z Drwęcą jest Złotoria w gminie Lubicz, natomiast pięknie odrestaurowany wiatrak „Koźlak” znajduje się w Bierzgłowie w gminie Łubianka. Święty Bartłomiej to patron parafii w Czernikowie, a błogosławiona, która według legendy miała dar chodzenia po wodzie i przemierzała w ten sposób Jezioro Chełmżyńskie miała na imię Juta. Olendrzy to migranci holenderscy, którzy osiedlili się w okolicach Wielkiej Nieszawki. 


Jak sami Państwo przyznacie pytania były niezwykle różnorodne – niektóre wymagały poszperania w Internecie, inne dokonania obliczeń albo oszacowania, a i metody udzielania odpowiedzi były różne. Uczestnicy konkursu niejednokrotnie wstawiali zdjęcia wykonanych rachunków lub fotografie z wydarzeń, o które pytaliśmy w zadaniach konkursowych udowadniając tym samych, że zabawa pochłonęła ich na całego. Zapewne byli też i tacy, którzy poczuli się niemal jak w szkole i odpowiedzi na zadane pytanie „ściągnęli” od innych uczestników konkursu:) Z pewnością nie należał do nich zwycięzca konkursu „Co wiecie o powiecie?” – Adam Ploetz z Chełmży, który wielokrotnie udzielił odpowiedzi jako pierwszy. Wygrał w ten sposób bon o wartości 500 zł. Drugie miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Olszewska z Łysomic, która otrzyma bon trzystuzłotowy, zaś trzecie miejsce i bon o wartości 200 zł przypadło Małgorzacie Więzowskiej z Chełmży.


Dla pana Adama jest to w ostatnim czasie już drugie zwycięstwo w konkursie internetowym organizowanym przez Starostwo Powiatowe. Jak sam zaznaczył konkurs bardziej go zaskoczył niż poprzedni, oczywiście na plus. Ciekawość mieszała się z niecierpliwością jakie pytanie pojawi się następnego dnia. Zarówno dla niego jaki i pani Małgosi najtrudniejsze było pytanie dotyczące liczby książek znajdujących się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Chełmży, najłatwiejszym zaś – i to potwierdza także pani Wiktoria, która jako pierwsza opowiedziała poprawnie na to pytanie – było zadanie matematyczne. 


Wszyscy laureaci zgodnie twierdzą, że każdego dnia kiedy zbliżało się południe towarzyszył im dreszczyk emocji – każdy chciał być najszybszy z poprawną odpowiedzią, a znalezienie rozwiązania zadania nie zawsze było łatwe, niejednokrotnie wymagało ogromnego zaangażowania. Jednak satysfakcja, iż udało się poprawie odpowiedzieć szybciej niż pozostali rekompensowała ten trud. 

Rozwiązaniem krzyżówki, z którą zmierzyli się w niedzielne południe uczestnicy konkursu było hasło „Miłego dnia:)”, którego również dziś Państwu życzymy zapewniając jednocześnie, że konkurs „Co wiecie o powiecie?” doczeka się z pewnością kolejnej edycji, do udziału w której już teraz serdecznie zapraszamy!

 

 

 

drukuj („Popłynęli” na Jeziorze Dzikowskim…)

  • autor: Joanna Rybitwa

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.