14 maja w Szkole Muzycznej I stopnia w Chełmży odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Uroczystość otworzyli Mirosław Graczyk – Starosta Toruński oraz Paweł Polikowski – Burmistrz Chełmży, którzy złożyli serdeczne życzenia wszystkim bibliotekarzom z powiatu toruńskiego. W swoich przemówieniach podkreślili istotną rolę bibliotekarzy w społeczeństwie – w upowszechnianiu wiedzy, udostępnianiu informacji, ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz dbaniu o rozwój i integrację mieszkańców. Podczas spotkania wręczono listy gratulacyjne, które odebrali dyrektorzy bibliotek powiatu toruńskiego.
W drugiej części wydarzenia wręczono nagrody Zarządu Powiatu Toruńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W kategorii „Rozwój i promocja czytelnictwa” za całokształt działalności, wieloletnią i pełną pasji pracę na rzecz literatury oraz budowania kultury czytelniczej w lokalnej społeczności nagrodę odebrała Marzenna Wojnar – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu Dolnym. Nagrodę w kategorii „Upowszechnianie kultury”, również za całokształt działalności otrzymał Tomasz Kuchnik, animator kultury w Chełmżyńskim Domu Kultury, wyróżniony za profesjonalizm i zaangażowanie w działalność kulturalną na rzecz mieszkańców Chełmży i powiatu. Listy gratulacyjne otrzymały także Katarzyna Rosek z Chełmży oraz Danuta Kwiatkowska z Łubianki.
Zwieńczeniem uroczystości był wyjątkowy występ toruńskiego duetu – Marty Samolej i Mateusza Skrzypnika, który nosił tytuł: „Literatura, literatura – to nie tylko zasługa pióra…”. Artyści, dostosowując swoje utwory do charakteru uroczystości, subtelnie powiązali je z tematyką książek i bibliotek. Muzyka stała się mostem między literaturą a słuchaczem, umożliwiając głębszy kontakt z wyobraźnią i wzbogacając doświadczenie literackie. Podczas koncertu usłyszeliśmy przeboje polskie i zagraniczne, które w minionym stuleciu zapisały się na stałe w historii muzyki. Wśród przywołanych legend znalazły się m.in. Edith Piaf, Jacques Brel oraz Mira Zimińska-Sygietyńska.
Warto dodać, że Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku i obchodzony jest do dziś. Zawód bibliotekarza ma długą tradycję, sięgającą starożytności. W czasach nowożytnych mógł go wykonywać każdy, kto posiadał odpowiednie wykształcenie – byli to m.in. urzędnicy książęcy i królewscy, pasjonaci książek, uczeni oraz poeci. Zawód ten traktowano jednak raczej jako dodatkowe, poboczne zajęcie, a bibliotekarze w niewielkim stopniu angażowali się w zarządzanie zbiorami, które im podlegały. Zmiany zaczęły zachodzić dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy specjalistycznego wykształcenia i pełnoetatowego zatrudnienia. Wówczas w Europie wprowadzono oficjalne egzaminy dla bibliotekarzy, a także powstały pierwsze szkoły zawodowe kształcące specjalistów w tej dziedzinie.