Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • las

Święto Drzewa – tuż tuż

Każdego roku 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Jego inicjatorem był propagator przyrody Julius Sterling Morton sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, który w 1872 r. wezwał swoich rodaków aby 10 października każdy kto może posadził drzewo. Miało to na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku „Światowy Dzień Drzewa”. 

W Polsce inicjatywa ta obecna jest od 2002 r. W tym dniu stowarzyszenia ekologiczne, szkoły, nadleśnictwa i wiele innych instytucji organizuje akcje, które motywują do sadzenia drzew. Jak ważne jest sadzenie drzew? Obecnie drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane. Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemach są ogromne, zarówno dla ptaków, ssaków, aż po glony.

Jak możemy obchodzić ten dzień?
1. 10 października (lub jakiegokolwiek innego dnia) posadź drzewo z kimś bliskim,
2. Idź na spacer – przytul drzewo,
3. Wejdź w nawyk – drukuj dwustronnie,
4. Korzystaj z torby wielokrotnego użytku,
5. Dbaj o drzewa codziennie, a świat przetrwa!!!

drukuj (Święto Drzewa – tuż tuż)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.