Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • grafika_z_okazji_dnia_zdrowia_psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) na początku lat dziewięćdziesiątych. Od tamtej pory odbywa się cyklicznie, a każdy z nich ma inny motyw – tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.

W ramach Dnia Zdrowia Psychicznego, obchodzonego co roku 10 października, organizowane są szerokie akcje informacyjne i edukacyjne, dzięki których zwracamy szczególną uwagę na fakt, że osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak np. wykluczanie z życia społecznego, przemoc czy dyskryminacja.  

Kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest fioletowy.

Czym jest zdrowie psychiczne ?

Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają niezwykle szerokie znaczenia. Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka. Przejawia się on również w poczuciu własnej wartości, czerpaniu radości i satysfakcji z życia, zdolności do własnego rozwoju, osiąganiu sukcesów, odpowiedzialności za swoje życie oraz aktywnym udziale w życiu społecznym.

Gdzie szukać pomocy?

800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.

116 123 Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny, bezpłatnie, 14:00-22:00.

116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatnie, czynny całą dobę.

Możesz także udać się  do ośrodka zdrowia, gdzie na pewno nikt nie zostawi Cię bez pomocy.

 

drukuj ()

  • autor: Alina Paga

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.