Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (40)

Akcja "Powiat Dobrych Ludzi" ruszyła!

Od 13 czerwca do 31 sierpnia w 9 lokalizacjach na terenie powiatu toruńskiego odbędzie się 11 akcji oddawania krwi. Organizatorzy kampanii Powiat Dobrych Ludzi promowali ideę honorowego krwiodawstwa podczas konferencji prasowej 15 czerwca.

Konferencja w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się dzień po Międzynarodowym Dniu Krwiodawstwa. Był to idealny moment, aby zainaugurować kampanię, która ma promować ideę honorowego krwiodawstwa i integrować społeczność krwiodawców w całym powiecie.

- Jest mi niezmiernie miło, że rozpoczynamy tak ważną i potrzebną, szczególnie w dobie pandemii, akcję promującą krwiodawstwo. Korzystamy z ogromnego doświadczenia, które reprezentują organizatorzy akcji w gminach. Ruch krwiodawstwa na terenie powiatu toruńskiego na wieloletnią tradycję, a to bardzo ważne! Oddawanie krwi to dar serca i dar dobrej woli. Jestem bardzo dumny z tego, że na terenie powiatu jest tylu ludzi, którzy chcą się dzielić z potrzebującymi tym, co najcenniejsze – własną krwią. Cieszę się, że nie musimy się martwić, o to że krwiodawców zabraknie. Musimy jednak dawać przykład, edukować i uwrażliwiać na potrzebę dzielenia się tym darem – wyjaśnia Marek Olszewski Starosta Toruński.

Pierwsza akcja w ramach kampanii „Powiat Dobrych Ludzi” odbyła się w niedzielę 13 czerwca w Grębocinie w gminie Lubicz.
Chęć oddania krwi zadeklarowały 44 osoby, 38 mogło to zrobić, z czego 11 po raz pierwszy w życiu oddało krew. Akcję w Grębocinie zorganizowała Hanna Tucholska, która od kilku lat promuje oddawanie krwi na terenie powiatu toruńskiego. Początkowo organizowała akcje rejestracyjne do bazy dawców szpiku kostnego. Potem swoją społeczną aktywność poszerzyła o oddawanie krwi.
- Ponad 7 lat temu oddałam szpik kostny i uratowałam życie choremu chłopcu ze Stanów Zjednoczonych. Po jakimś czasie uświadomiłam sobie, że naprawdę warto pomagać ludziom i zaczęłam organizować akcje rejestracyjne, sama zaczęłam oddawać krew, a potem organizowałam pierwsze mobilne pobory krwi, początkowo tylko w gminie Łysomice. Obecnie organizuję je także w Łubiance, Toruniu czy gminie Lubicz – wylicza Hanna Tucholska.

W Łubiance akcje oddawania krwi organizowane są dopiero od roku i cieszą się rosnącą popularnością. 
- Początkowo, kiedy zgłosiła się do nas Hania Tucholska, to myślałam, że będzie to jednorazowa akcja dedykowana jednemu z mieszkańców naszej gminy. Szybko okazało się, że chętnych było bardzo dużo. Z każdą kolejną akcją ich przybywa. W kwietniu zainteresowanie było tak wielkie, że nie każdy zdołał oddać krew. Dlatego postanowiliśmy, że w sezonie letnim, w Łubiance odbędą się aż dwie akcje – tłumaczy Danuta Kwiatkowska, organizatorka akcji w Bibliotece – Centrum Kultury w Łubiance.

Dwie akcje w sezonie wakacyjnym organizuje także Klub Honorowych Dawców Krwi w Chełmży.
Na chełmżyńskim rynku krwiobus RCKiK parkuje w każdy pierwszy czwartek miesiąca przez cały rok. Jednak członkowie klubu mają nadzieję, że lipcowa i sierpniowa akcja będą się cieszyć szczególnie dużym zainteresowaniem.
- W lecie dużo młodzieży wyjeżdża na wakacje, w tym sezonie jest także więcej wypadków. Krwi może być w bankach mniej, a zapotrzebowanie może wzrosnąć. Dlatego bardzo gorąco zachęcam każdego do podzielenia się krwią. W przeszłości sama byłam krwiodawczynią, oddałam ponad 30 litrów krwi. Zmusiła mnie do tego sytuacja, bo wcześniej sama potrzebowałam krwi i postanowiłam, że zrewanżuję się, oddając swoją – wspomina Zenona Derwich prezeska Klubu Honorowych Dawców Krwi w Chełmży.

Od wielu lat krew oddają także mieszkańcy Dobrzejewic w gminie Obrowo.
Krwiobus RCKiK parkuje przed kościołem pw. św. Wawrzyńca cztery razy w roku. Tego lata akcję zaplanowano na 25 lipca.
- Te akcje na stałe wpisały się w kalendarz życia naszego sołectwa. W styczniu podczas mobilnego poboru było bardzo zimno, a mimo to ludzie w Dobrzejewicach czekali przed krwiobusem, bo chcieli podzielić się tym, co mają najcenniejszego. To tylko pokazuje, że krwiodawcy chcą pomagać za wszelką cenę! Oczywiście nie tylko mieszkańcy Dobrzejewic biorą udział w naszych akcjach. Zawsze możemy liczyć także na ludzi z innych miejscowości w gminie Obrowo – zapewnia Jolanta Sadowska, sołtyska Dobrzejewic, która od lat organizuje w swoim sołectwie akcje oddawania krwi.

Od prawie 10 lat krew w swojej gminie oddają także mieszkańcy Czernikowa – udało im się wychować całe pokolenie krwiodawców.
- Ludzie, którzy przychodzili na nasze akcje 10 lat temu, teraz przychodzą ze swoimi dziećmi, które same także oddają krew. Bardzo dziękuję za współpracę przy organizowaniu akcji, możemy liczyć na różne instytucje, jednostki OSP czy właścicieli okolicznych sklepów. Dzięki temu, po każdej naszej akcji wiele litrów krwi płynie do RCKiK w Bydgoszczy i pomaga ratować zdrowie i życie ludzi. Dziękuję Panu Staroście i organizatorom kampanii Powiat Dobrych Ludzi – dzięki takim działaniom możemy jeszcze bardziej promować ideę dzielenia się krwią – przekonuje Rafał Rutkowski organizator akcji na terenie gminy Czernikowo.

Równie długą historię mają akcję organizowane na terenie gminy Zławieś Wielka.
Cykliczne zbiórki krwi odbywają się w różnych miejscowościach. 
- Akcję przeprowadzamy m.in. w Złejwsi Wielkiej, Przysieku, Górsku czy Łążynie – tak, aby każdemu było wygodnie dotrzeć do punktu oddawania krwi. Dziękuję każdemu, kto wspiera naszą działalność. Z roku na rok zainteresowanie honorowym krwiodawstwem jest w mojej gminie coraz większe. Mam nadzieję, że kampania Powiat Dobrych Ludzi przyniesie wymierne korzyści i że krwiodawcy z gminy Zławieś Wielka będą częściej i chętniej brali udział w naszych akcjach – mówi Zbigniew Szymański organizator akcji w gminie Zławieś Wielka.

Wspólne spotkanie było okazją do złożenia życzeń każdemu, kto przyczynia się do popularyzowania idei oddawania krwi w powiecie toruńskim. Organizatorom akcji w gminach osobiście podziękował starosta Marek Olszewski.

- W świecie nastawionym na zysk i komercje, który wydaje się okrutny, honorowi krwiodawcy dają nam pewność, że zawsze będziemy mogli liczyć na liczną grupę osób, które będą dzielić się dobrem z innymi. Chciałbym podziękować wszystkim organizatorom za ich działalność na rzecz drugiego człowieka – dziękował Starosta Toruński.

Terminy zbiórek krwi w ramach akcji Powiat Dobrych Ludzi:

- 13 czerwca 2021 r. (niedziela) – Grębocin (gmina Lubicz), Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – krew oddało 38 osób.

- 18 czerwca 2021 r. (piątek) – Toruń, parking za budynkiem Starostwa Powiatowego ul. Towarowa 4-6, godz. 13:00-17:00,

- 19 czerwca 2021 r. (sobota) – Łubianka, Biblioteka Centrum Kultury ul. Toruńska 4, godz. 10:00-15:00,

- 27 czerwca 2021 (niedziela) – Czernikowo, remiza OSP, godz. 9:00-14:00,

- 1 lipca (czwartek) – Chełmża, Rynek Główny, godz. 10:00-16:00,

- 4 lipca (niedziela) – Łążyn (gmina Zławieś Wielka), parking przy OSP, godz. 9:00-14:00,

- 11 lipca (niedziela) – Łubianka, Biblioteka Centrum Kultury, godz. 10:00-15:00,

- 25 lipca (niedziela) – Dobrzejewice (gmina Obrowo), parking przed kościołem pw. św. Wawrzyńca, godz. 9:00-14:00,

- 5 sierpnia (czwartek) – Chełmża, Rynek Główny, godz. 10:00-16:00,

- 7 sierpnia (sobota) – Ostaszewo (gmina Łysomice), parking przy świetlicy, godz. 9:00-14:00,

- 29 sierpnia (niedziela) – Mała Nieszawka (gmina Wielka Nieszawka), sala ELEMA, godz. 9:00-14:00.

Partnerami medialnymi kampanii Powiat Dobrych Ludzi są: Poza Toruń, Tylko Toruń oraz Radio GRA.

Tekst: Adrian Aleksandrowicz

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Toruniu/Marzena Masłowska

drukuj (Akcja "Powiat Dobrych Ludzi" ruszyła!)

 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (6)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (7)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (12)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (14)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (16)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (18)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (21)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (23)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (27)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (30)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (31)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (34)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (37)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (38)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (40)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (42)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (44)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (46)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (48)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (50)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (53)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (56)
 • Powiat Dobrych Ludzi - konferencja prasowa (57)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.