Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Tydzień Świadomości Czerniaka

Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów po raz kolejny przeprowadziła kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”, której celem jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

W akcję aktywnie włączył się Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży, Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży, a także Zespół Szkół, CKU w Gronowie. Nauczyciele przekazali złote zasady profilaktyki czerniaka ponad 400 uczniom.

Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry, charakteryzujący się niezwykle dynamicznym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 000 zachorowań na czerniaki. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat!

Dlatego tak ważna jest profilaktyka – czerniaki są najłatwiejszymi do zdiagnozowania nowotworami, ponieważ rozwijają się na powierzchni skóry. Codziennie widzimy się w lustrze, dlatego warto przy okazji troskliwie obejrzeć wszelkie podejrzane zmiany za swoim ciele. Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które budzą Twój niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany. Pamiętajmy więc o samobadaniu skóry! Więcej informacji na ten temat na www.akademiaczerniaka.pl

drukuj (Tydzień Świadomości Czerniaka)

  • Plakat
  • Ulotka str 1
  • Ulotka str 2

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.