Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego_kwadrta

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października to szczególna data – w tym czasie na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw wobec osób zmagających się z nimi.

Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego. Eksperci alarmują, że wraz z postępem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Dynamiczne tempo życia codziennego, stres, niskie poczucie własnej wartości, czynniki genetyczne, a także stały pośpiech i brak czasu na odpoczynek sprzyjają pojawieniu się zaburzeń zarówno w sferze emocjonalnej, jak i psychicznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20 proc. ludności. Najpowszechniejsza jest depresja – cierpi na nią 100 milionów osób na całym świecie i co dziesiąty Polak.

Niestety, w dalszym ciągu w społeczeństwie funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które powodują, że wielu chorych boi się szukać pomocy u psychologa lub psychiatry w obawie przed stygmatyzacją. Warto pamiętać, że choroby psychiczne w swej istocie nie różnią się od chorób somatycznych. Warto poświęcać uwagę bliskim, by w porę zauważyć niepokojące sygnały i przekonać ich do szukania profesjonalnej pomocy. Warto obudzić w sobie empatię wobec tych, którzy walczą o powrót do zdrowia. Warto – by pewnego dnia my także możemy potrzebować pomocy.

To szczególny dzień, o którym warto, a nawet trzeba pamiętać.

drukuj (Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.