Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Projekt Nie jesteśmy anonimowi

Nie chcą być anonimowi – będą poznawać ludzi i świat

Nowy powiatowy projekt „Nie jesteśmy anonimowi – żyjemy wśród was” jest kontynuacją dotychczasowych działań skierowanych do osób z zaburzeniami psychicznymi, które są mieszkańcami domów pomocy społecznej (DPS) lub korzystają z usług środowiskowych domów samopomocy (ŚDS).
Projekt ma pomóc podopiecznym DPS i ŚDS zmierzyć się z trudną sytuacją życiową: poznać możliwości tkwiące w nich samych, a dzięki temu wzmocnić ich pewność siebie oraz pozycję w społeczeństwie. Projektowe działania mają także wykraczać poza ściany DPS i promować w środowisku lokalnym postawy zrozumienia, akceptacji oraz tolerancji dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Opracowana wspólnie przez dyrektorów DPS, ŚDS oraz Starostwo Powiatowe oferta znalazła uznanie komisji konkursowej i powiat toruński znalazł się wśród 46 podmiotów dofinansowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W różnorodnych działaniach zaplanowanych w projekcie od kwietnia do grudnia 2019 r. weźmie udział 72 podopiecznych domów pomocy społecznej w Pigży, w Dobrzejewicach, w Wielkiej Nieszawce i w Browinie oraz w środowiskowych domach samopomocy w Osieku nad Wisłą i w Chełmży. Koordynatorem zadania jest powiat toruński. Całkowita wartość projektu to ponad 116 tys. zł, z czego prawie 93 tys. zł stanowi dotacja Ministerstwa, a pozostałe 23 tys. zł to środki własne powiatu toruńskiego.
Uczestnicy projektu wezmą udział w cyklu spotkań integracyjnych, mających na celu zaprezentowanie gmin i miejscowości, w których znajdują się domy pomocy społecznej i środowiskowe domy samopomocy. Celem tych spotkań będzie odkrywanie bogactwa historycznego i kulturalnego regionu, a także przedstawienie roli i zadań samorządu gminnego, w tym oferty dla seniorów i osób z zaburzeniami psychicznymi. Zaplanowano także warsztaty: historyczne, teatralne, muzyczno-plastyczne oraz modelarskie.
Do udziału w projekcie zaproszone zostaną dzieci i młodzież szkolna, kluby seniora, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, członkowie rodzin uczestników projektu oraz dzienne domy pobytu. Wspólny udział w różnorodnych przedsięwzięciach ma pokazać mieszkańcom powiatu toruńskiego, że pensjonariusze domów pomocy społecznej i uczestnicy zajęć środowiskowych domów samopomocy nie są anonimowi, żyją wśród nas i – tak jak my – czerpią z historii i współtworzą kulturę naszego regionu.
Projekt zapoczątkuje „Spotkanie z bliskimi sąsiadami z daleka” w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce. Mennonici, zwani inaczej Olendrami, przybyli z Holandii i Fryzji do Polski w końcu XVI w. i osiedlili się w Dolinie Dolnej Wisły. Wyróżniali się sposobem życia, ubiorem, pieśnią, wystrojem domów oraz kuchnią. Zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego będzie połączone z imprezą plenerową na terenie Parku, w czasie której będzie można bliżej poznać kulturę mennonitów, posłuchać tradycyjnej muzyki oraz skosztować specjałów ich kuchni. W programie jest także występ mieszkańców DPS w Wielkiej Nieszawce, którzy wspólnie z tamtejszym Teatrem Wędrowniczek zaprezentują dorobek swoich warsztatów teatralnych – przestawienie „Wiatrak”, nawiązujące do tradycji mennonitów.
W kolejnych miesiącach uczestnicy projektu odwiedzą wiatrak w Bierzgłowie i zamek w Zamku Bierzgłowskim w gminie Łubianka, wezmą udział w plenerze malarskim w ŚDS w Osieku nad Wisłą oraz w Festiwalu Wisły w gminie Obrowo. Zwiedzą także Katedrę św. Trójcy w Chełmży oraz spotkają się z ciekawymi ludźmi z miasta i gminy Chełmża, prezentującymi swoje pasje oraz bogactwo kulturowe regionu. Zapraszamy do odwiedzania tych ciekawych miejsc wspólnie z mieszkańcami domów pomocy społecznej i uczestnikami środowiskowych domów samopomocy.
(Małgorzata Głowacka)

drukuj (Nie chcą być anonimowi – będą poznawać ludzi i świat)

  • Plakat projektu
  • Zdjęcie z poprzedniego projektu
  • 2018 05 14 Olenderski PArk Etnograficzny (30)
  • 2018 05 14 Olenderski PArk Etnograficzny (33)
  • 2018 05 14 Olenderski PArk Etnograficzny (50)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.