Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Powiatowe obiekty bez barier architektonicznych

Zarząd Powiatu uważnie wsłuchuje się w głosy mieszkańców. Jednym z nich była zgłoszona za pośrednictwem mediów społecznościowych sprawa wejścia do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży, które nie jest wolne od barier architektonicznych. Z usług Poradni często korzystają osoby z niepełnosprawnościami lub matki przywożące swoje dzieci na wózkach. Pokonanie schodów do budynku, a potem wejście na pierwsze piętro stanowią dla nich nie lada problem. Po wizji lokalnej w chełmżyńskiej Poradni, Zarząd zdecydował o przeglądzie wszystkich powiatowych obiektów użyteczności publicznej pod kątem ich dostępności dla osób z małymi dziećmi w wózkach, niepełnosprawnych czy starszych. Okazało się, że Poradnia w Chełmży nie jest jedyną placówką, która wymaga interwencji w tym zakresie. Aby kompleksowo rozwiązać te problemy Zarząd przygotowuje program remontowo-inwestycyjny, którego celem jest likwidacja barier architektonicznych w powiatowych obiektach.

Montaż windy w PPP jest pierwszym punktem na liście zadań do wykonania. Jednak nie jest to przedsięwzięcie, które da się zrealizować w tydzień czy dwa. Taka winda powstaje na specjalne zamówienie. Projekt urządzenia instalowanego przy istniejącym już budynku to koszt ponad 50 tys. zł. Potrzebny jest czas na badania konstrukcji obiektu oraz badania gruntu. Następnie należy przygotować dokumentację techniczną, uzyskać niezbędne pozwolenia budowlane, rozpisać przetarg, wyłonić wykonawcę – wszystkie te procedury trwają. Dopiero po ich dopełnieniu rozpocznie się produkcja samego urządzenia, które musi być dostosowane do tego konkretnego budynku – jego koszt to kolejne 150 tys. zł. Machina inwestycyjna została już puszczona w ruch, ale na efekty trzeba będzie poczekać – realnie jest szansa, że windę uda się uruchomić za rok. Dodatkowo, Starostwo we współpracy z Miastem Chełmża przebuduje dojazd do Poradni tak, żeby dostęp do budynku i korzystanie z windy nie stanowiły trudności.

Zarząd planuje także instalację specjalnych wind do przewożenia łóżek w dwóch powiatowych domach pomocy społecznej – w Wielkiej Nieszawce i Dobrzejewicach. Rośnie liczba pensjonariuszy, których stan zdrowia uniemożliwia im samodzielne poruszanie się – nawet na wózkach. Windy ułatwią zatem codzienną pracę osobom opiekującym się mieszkańcami dps-ów.

Dźwig osobowy pojawi się także w budynku Starostwa Powiatowego w Toruniu.

Powiat będzie się starał o dofinansowanie realizacji kolejnych etapów Programu ze środków Powiatowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

drukuj (Powiatowe obiekty bez barier architektonicznych)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.