Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • praca plastyczna uczstniczki warsztatów

Czy ta prawda jest prawdziwa?

Jaka prawda płynie z legend przekonali się uczestnicy projektu pt. "Prawda płynąca z legend" realizowanego przez Fundację TRYBIK w ramach zadania publicznego powiatu toruńskiego.

Podczas warsztatów dzieci poznawały legendy powiatu toruńskiego z akcentem na miejscowości, w których mieszkają. W ten sposób zostały opracowane dwie legendy pochodzące ze zbioru pt. „Bajki i legendy powiatu toruńskiego, czyli podtoruńskie czary-mary”: „Legenda o Madeju z Szembekowa” i „O Krzywoustym z Brzozówki i Bazylim z Krobi”.

Legendy o trzeciej miejscowości nie było, więc została wymyślona przez Barbarę Mońko-Juraszek na potrzeby warsztatów.  Nadano jej tytuł „Jak to z głogiem i Głogosią było ...” i wyjaśniała powstanie nazwy wsi Głogowo.

Wszystkie teksty zostały podzielone na fragmenty i do nich dzieci  narysowały ilustracje, które w ułożone w całość stworzyły teatr obrazu, czyli teatr Kamishibai.

Kamishibai to niezwykła forma pracy z dziećmi. Za pomocą niepozornej, drewnianej skrzynki wypełnionej ilustracjami, przenosimy uczestników do świata baśni i fantazji. Skrzynka butai staje się ramą, która pozwala w pełni skupić się na opowieści i obrazach jej towarzyszących. Zajęcia tego rodzaju wyzwalają pozytywne emocje, promują pozytywne postawy i wartości, rozwijają wyobraźnię, i koncentrację uwagi, umożliwiają swobodną wypowiedź plastyczną, dostarczają wiedzy o najbliższych miejscach, uczą kreatywności, zachęcają do czytania i poszukiwania prawd w starych opowieściach. W spektakl  zaangażowani są wszyscy uczestnicy, co pozytywnie wpływa na grupę i tworzy całość, bo bez jednego elementu wszystko traci sens, więc  dodatkowo uczestnicy uczą się odpowiedzialności.

Grupa okazała się wspaniała, udało nam się stworzyć wspaniałą atmosferę, dzięki czemu spotkania były przyjemne, a czas szybko płynął nawet za szybko.

Na zakończenie chcieliśmy pochwalić się efektami wakacyjnej pracy, więc pojechaliśmy do Obrowa i tam w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury przy Urzędzie Gminy zaprezentowaliśmy przygotowany spektakl „Jak to z głogiem i Głogosią było...?.  Ze względu na panującą pandemię widownia musiała być okrojona, ale planujemy nagranie, które będzie można spokojnie obejrzeć w zaciszu domowym.

Projekt zrealizowany był dzięki dofinansowaniu ze środków powiatu toruńskiego, środków własnych Fundacji TRYBIK, współpracy i pomocy ze strony Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie oraz Urzędu Gminy w Obrowie.

Zdjęcie i materiał nadesłała: Barbara Mońko-Juraszek

drukuj (Czy ta prawda jest prawdziwa?)

  • zdjęcie z warsztatów
  • zdjęcie z warsztatów

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.