Pierwszy kwietnia w kalendarzu wydarzeń powiatu z pewnością zarezerwowany zostanie dla Powiatowego Zjazdu Klubów Seniora. Tegoroczna, druga edycja wydarzenia – dzięki licznemu udziałowi seniorów ze wszystkich gmin powiatu, reprezentujących łącznie 33 senioralne podmioty, w tym kluby seniora, dzienne domy pobytu czy uniwersytety trzeciego wieku – potwierdziła, jak bardzo jest ono cenione. Wydarzenie odbyło się w Zajeździe Bumerang w Ostaszewie.
Zaproszonych gości przywitał Starosta Toruński Mirosław Graczyk oraz Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Andrzej Siemianowski. Obaj podkreślali ogromną wartość aktywności seniorów i ich wkład w rozwój lokalnej społeczności.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatu: Wicestarosta Toruński Tomasz Zakrzewski, członkowie Zarządu Powiatu Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska i Mirosław Nawrotek, a także radni Rady Powiatu Toruńskiego – Mirosława Kłosińska i Łukasz Kowalski, co dodatkowo podkreśliło rangę wydarzenia. Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele samorządów gminnych.
Seniorzy w iście dobrych nastojach mogli wysłuchać specjalnie przygotowanego bloku prelekcji, a całość wydarzenia zwieńczyły występy klubów seniora z gminy Łysomice.
Prelekcję rozpoczęto od prezentacji Rady Seniorów Powiatu Toruńskiego – jej składu oraz dotychczasowych działań, którą przedstawiła Lidia Zwierowicz, pracownik Starostwa Powiatowego w Toruniu. Kilka miesięcy funkcjonowania Rady pokazało jej dużą aktywność: udział w czterech posiedzeniach, obecność na dwóch wydarzeniach kulturalnych oraz realizację dwóch inicjatyw skierowanych bezpośrednio do seniorów. Wystąpienie podsumował przewodniczący Rady, Grzegorz Filut, zachęcając seniorów do rozpowszechnienia ankiety badawczej skierowanej do osób starszych oraz do udziału w konkursie literackim „Pisane sercem” dedykowanym seniorom.
Z kolei o szczegółach tego konkursu opowiedziała Monika Rybacka, instruktor ds. bibliotek powiatu toruńskiego, która jest jego koordynatorem. Konkurs realizowany jest przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chełmży przy współpracy Powiatu Toruńskiego, Rady Seniorów i bibliotek gminnych.
Ponieważ Zjazd odbywał się na terenie gminy Łysomice, nie mogło zabraknąć prezentacji dotyczącej działalności lokalnych klubów seniora. O dobrych praktykach i podejmowanych inicjatywach opowiedział Wójt Gminy, Piotr Kowal.
Duże zainteresowanie wzbudził wykład pt. ,,Aerobik dla mózgu”, który poprowadziła psycholog Barbara Andryszek. Podczas wykładu przekazała nie tylko wiedzę merytoryczną i ciekawostki dotyczące mózgu, ale także seniorzy mieli okazję poćwiczyć techniki zapamiętywania.
Z zaciekawieniem seniorzy wysłuchali także prelekcji na temat teleopieki i opaski życia, który przedstawiła Ewa Świerkowska pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, wyjaśniając ich działanie oraz korzyści dla osób starszych.
Podczas Zjazdu działał medyczny punkt konsultacyjny, w którym uczestnicy mogli przebadać wzrok pod kątem zaćmy.
Po części merytorycznej przyszedł czas na wspólny obiad, który stał się okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych znajomości.
Zwieńczeniem Zjazdu była część artystyczna przygotowana przez kluby seniora z gminy Łysomice: Klub Seniora ,,Szarotka” z Turzna, Klub Seniora ,,Sami Swoi” ze Świerczynek oraz Klub Seniora z Wytrębowic. Humorystyczne występy, przeplatane akcentami muzycznymi, pokazały, jak ogromny potencjał drzemie w seniorach i jak ważną rolę odgrywa kultura w ich codziennym życiu.
Zjazd zakończył się w serdecznej atmosferze, pozostawiając uczestników z poczuciem wspólnoty, nową wiedzą i motywacją do dalszej aktywności. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że seniorzy są ważną, aktywną i twórczą częścią lokalnej społeczności, a powiat toruński konsekwentnie wspiera ich, stawiając na rozwój i integrację.
Fot. Magda Majewska