Powiat Toruński
Wyszukiwarka
Menu witryny
Menu dodatkowe
Aktualności
Na skróty
Kalendarium
Powiat
Samorząd
Urząd
Administracja
W Starostwie Powiatowym w Toruniu funkcjonuje 9 wydziałów oraz:
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów,
- Biuro Ochrony Informacji Niejawnych,
- Biuro Audytu Wewnętrznego,
- Biuro Radców Prawnych,
- Biuro ds. kadr, Służba BHP,
- Archiwum Zakładowe,
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
W strukturze Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich znajduje się Biuro Rady, natomiast w strukturze Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami wyodrębnione zostały dwa referaty: Referat Geodezji, Ewidencji Gruntów i Budynków oraz Referat Gospodarki Nieruchomościami oraz Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
- Biuro Radców Prawnych
- Biuro Ochrony Informacji Niejawnych
- Wydział Środowiska
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Wydział Inwestycji i Remontów
- Wydział Komunikacji i Transportu
- Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami
- Wydział Edukacji, Spraw Społecznych
- Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich
- Wydział Finansowy
- Wydział Projektów Europejskich, Informacji i Współpracy z Mediami
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów
- Biuro ds. kadr
- Biuro Zamówień Publicznych
- Służba Bezpieczeństwa i Higieny Pracy
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
- Biuro Audytu Wewnętrznego
- Archiwum Zakładowe
Edukacja
Kultura
Szkoły i placówki prowadzone przez Powiat Toruński
Powiat Toruński jest organem prowadzącym następujące szkoły:
- Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie - https://www.zsgronowo.edu.pl
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży - https://zsp-chelmza.pl/news.php
- Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży - https://zsschelmza.edupage.org
- Szkoła Muzyczna I stopnia w Chełmży - https://szkolamuzycznachelmza.pl
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży z Filią w Dobrzejewicach - http://poradnia-chelmza.pl
Szczegółowe informacje dotyczące prowadzonych przez Powiat szkół oraz zakresu działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej znajdują się na stronach internetowych jednostek oraz odpowiednio w zakładce szkoły lub poradnia.
Sport
Promocja
Odwiedzając powiat można skorzystać z wielu atrakcji jakie przygotowały dla turystów poszczególne gminy. Liczne lasy i jeziora zachęcają do czynnego wypoczynku: wędkowania, zbierania grzybów, wycieczek pieszych i rowerowych, a przede wszystkim poznawania tradycyjnej i gościnnej wsi.
Powiatowy Szkolny Związek Sportowy organizuje natomiast zawody stanowiące system całorocznej działalności umożliwiający udział we współzawodnictwie sportowym każdemu dziecku. Młodzi ludzie startują w eliminacjach gminnych, następnie przechodząc rywalizację powiatową trafiają na zawody wojewódzkie. Poszczególne szczeble mistrzostw przeprowadzane są przez właściwe instancje Szkolnego Związku Sportowego: Gminny, Miejski, Powiatowy i Wojewódzki.
Powiat skupia również grono lokalnych artystów ludowych, organizując cykliczne majowe spotkania tych osób. Mają one na celu upowszechnianie i wspieranie dorobku twórczego artystów działających w regionie w zakresie kultury i sztuki. Jest to ważna uroczystość kulturalna będąca możliwością spotkania i prezentacji twórczości regionalnych artystów ludowych.
Zachęcamy również do zapoznania się z szeregiem publikacji opracowanych i wydanych przez Starostwo Powiatowe w Toruniu takich jak książka "Bajki i legendy powiatu toruńskiego, czyli podtoruńskie czary-mary" czy też album "Kujawsko-pomorskie powiaty. Powiat toruński".
Inwestycje
Projekty UE
Powiat toruński oraz jego jednostki organizacyjne od 2004 r. wykorzystują środki unijne. Pod względem ich absorpcji uznawany jest za jednego z liderów w województwie kujawsko-pomorskim.
W ciągu minionych lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, powiat pozyskał fundusze na realizację ponad 70 projektów z obszaru edukacji, zdrowia, infrastruktury, rynku pracy. Ich łączną wartość szacuje się na ponad 182 mln zł.
W niniejszej zakładce znajdziecie Państwo szczegółowe informacje na temat zrealizowanych i aktualnie prowadzonych projektów.
Zdrowie
Opieka Społeczna
Powiat odpowiedzialny jest za prowadzenie domów pomocy społecznej oraz za opiekę nad dziećmi umieszczonymi postanowieniami sądów rodzinnych w rodzinach zastępczych. Dużym obszarem naszej działalności jest także wsparcie osób niepełnosprawnych w zakresie orzecznictwa oraz udzielania pomocy finansowej w codziennym funkcjonowaniu, rehabilitacji oraz zatrudnieniu. W przypadku ochrony zdrowia zgodnie z wdrożoną w 1999 roku reformą powiat przejął prowadzenie szpitali powiatowych.
Przyjmując ponad 20 lat temu w/w zadania przejęliśmy 5 jednostek, w tym 4 domy pomocy społecznej. Powiat stał się organem założycielskim dla SPZOZ w Chełmży, który wówczas prowadził szpital oraz przychodnie lekarskie w Chełmży i Łysomicach.
Początki powiatu to zderzenie z problemami funkcjonowania szpitali. Dyskusja o ograniczeniu ich liczby i likwidacji Szpitala w Chełmży, była powodem podjęcia radykalnych działań. Jako pierwsi w województwie założyliśmy spółkę, która bez zadłużeń prowadzi opiekę szpitalną. Nastąpiła także zmiana zakresu świadczeń: rezygnacja z prowadzenia podstawowej opieki zdrowotnej i poszerzenie oferty o Zakład Opiekuńczo Leczniczy.
Domy pomocy społecznej to miejsca, w których przebywają osoby z różnych powodów wymagające całodobowej opieki. W minionym okresie poszerzyliśmy zakres świadczonych usług o dwa Środowiskowe Domy Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
W niniejszej zakładce znajdziecie Państwo informacje dotyczące realizacji powyższych zadań.
Aktywni
Mieszkańcy
Organizacje pozarządowe (non governmental organisation, NGO) są częścią tzw. społeczeństwa obywatelskiego.
W preambule ustawy Prawo o stowarzyszeniach stwierdza się, że wszyscy mamy możliwość równego, bez względu na przekonania, czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania zróżnicowanych poglądów oraz realizacji indywidualnych zainteresowań.
Funkcjonowanie organizacji pozarządowych w Polsce wiąże się ze stosowaniem rozlicznych aktów prawnych regulujących poszczególne zagadnienia w obszarze działalności III sektora.
AKTY PRAWNE
Teksty aktów prawnych pochodzą ze stron serwisu Sejmu RP - internetowego systemu aktów prawnych, który jest dostępny pod adresem: http://isap.sejm.gov.pl/ .
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.
- Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
- Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie przeprowadzania kontroli organizacji pożytku publicznego.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji.
- Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych.
PRZYDATNE LINKI
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Ogólnopolski serwis informacyjny dla NGO
- Wyszukiwarka bazy organizacji pozarządowych i pożytku publicznego w Polsce
- Wyszukiwarka podmiotów organizacji pozarządowych i pożytku publicznego - Ministerstwo Sprawiedliwości (Krajowy Rejestr Sądowy)
- Departament Pożytku Publicznego
- Poradnik dla organizacji pozarządowych
- Kujawsko-Pomorski serwis informacyjny dla NGO
- Stowarzyszenie Klon/Jawor
- Serwis informacyjny dla NGO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Serwis Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Wspieramy
Dziecko i Rodzinę
MODEL WSPARCIA MIĘDZYSEKTOROWEGO:
Powiat Toruński, jako jeden z 36 powiatów w Polsce, przystąpił do współrealizacji ogólnopolskiego projektu naukowo-badawczego w zakresie oceny funkcjonalnej polegający na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie międzysektorowego wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin na podstawie metodyki oceny funkcjonalnej z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia – ICF.
Projekt realizowany jest na podstawie porozumienia z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach przy wsparciu środków Ministra Edukacji i Nauki.
Instytucją Koordynującą realizację projektu została na terenie powiatu toruńskiego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży.
W wyniku projektu powstała specjalna stroną mająca na celu wsparcie dziecka oraz rodziny: