Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Powołaliśmy Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego
2021.11.17
Powołaliśmy Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego

Rada działalności pożytku publicznego to w swojej podstawowej formie grono doradcze, którego rolą jest m.in. konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej, przy której działa.

W skład Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego wchodzi 12 członków – dwóch przedstawicieli Zarządu Powiatu, dwóch przedstawicieli Rady Powiatu oraz ośmiu przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu toruńskiego. Taka konfiguracja członków umożliwia zaprezentowanie różnych stanowisk związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem trzeciego sektora oraz działalnością pożytku publicznego i wolontariatem.

 

Wędrówki rodzinne z PTTK
2021.11.17
Wędrówki rodzinne z PTTK

W dniu 20 listopada br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo-pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.25 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 8.36 nastąpi wyjazd pociągiem do Aleksandrowa Kujawskiego (kierunek Włocławek). Trasa piesza będzie wiodła: z Aleksandrowa Kujawskiego, przez rz. Tążynę, Otłoczyn, Wołuszewo, do Ciechocinka i będzie miała około 16 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Udział powiatu toruńskiego w Narodowym Czytaniu doceniony przez Parę Prezydencką
2021.11.15
Udział powiatu toruńskiego w Narodowym Czytaniu doceniony przez Parę Prezydencką

Do Starostwa Powiatowego w Toruniu dotarły dzisiaj podziękowania od Pary Prezydenckiej za udział we wspólnym Narodowym Czytaniu "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej oraz egzemplarz książki wraz z dedykacją. Podziękowania za pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia kierujemy do Zespołu Szkół Powiatowych w Chełmży. 

Ku czci poległym harcerzom
2021.11.12
Ku czci poległym harcerzom

10 listopada, w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległosci, w Osadzie Olek, Jednostka Strzelecka nr 1909 im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zorganizowała Wieczornicę Patriotyczną ku czci Ofiar i Bohaterów II Wojny Światowej z Ziemi Toruńskiej. Tutaj na polanie nad Strugą Łysomicką znajduje się mogiła harcerzy zamordowanych przez hitlerowców na drodze Olek-Leszcz, z tablicą pamiątkową: „Tu leżą prochy bohaterskich harcerzy polskich zamordowanych i spalonych przez hitlerowców. Cześć ich pamięci". Ze słowami uznania dla działalności Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego do Dowódzcy Jednostki i zebranych gości zwrócił się Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu
2021.11.12
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu

Cała Polska obchodziła wczoraj Narodowe Święto Niepodległości. Zazwyczaj tego dnia dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów w wielu miejscach organizuje się uroczyste msze w intencji Ojczyzny, przemarsze ulicami i uroczystości patriotyczne z udziałem orkiestr dętych. Nie inaczej było w Toruniu. Włodarze miasta i zaproszeni goście, a wśród nich Starosta Toruński Marek Olszewski, uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny i niepodległości, która odbyła się w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chełmży
2021.11.11
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chełmży

Podobnie jak cała Polska, Chełmża dzisiaj również świętuje. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowane przez władze miasta i Proboszcza Parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Chełmży odbyły się w kilku etapach. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Konkatedrze Św. Trójcy, w której uczestniczył również Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski.

Narodowe Święto Niepodległości
2021.11.11
Narodowe Święto Niepodległości

Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ale czy wiecie, że w dwudziestoleciu międzywojennym obchody tego święta odbywały się 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą? 11 listopada ogłoszono świętem specjalną ustawą dopiero 23 kwietnia 1937 r. Następnie zostało zniesione 22 lipca 1945 r. przez Krajową Radę Narodową, by ponownie powrócić w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

ZSP w Chełmży upamiętnia Narodowe Święto Niepodległości
2021.11.10
ZSP w Chełmży upamiętnia Narodowe Święto Niepodległości

Dzisiaj, na Rynku w Chełmży odbywały się organizowane przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych uroczystości upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Polikowskiego.

Starosta złożył kwiaty pod obeliskiem w Złotorii
2021.11.10
Starosta złożył kwiaty pod obeliskiem w Złotorii

Dzisiaj, w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Starosta Toruński Marek Olszewski złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą przy kościele w Złotorii. Tablica, ufundowana przez mieszkańców parafii, została uroczyście odsłonięta 18 stycznia 2020 roku, w setną rocznicę powrotu do Wolnej Polski. Staroście towarzyszył Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Wojciecha Marian Wróblewski.

Kolejne kroki toruńskiego MOF-u
2021.11.10
Kolejne kroki toruńskiego MOF-u

Starosta Toruński Marek Olszewski uczestniczył w spotkaniu online w sprawie kolejnych kroków przy tworzeniu struktur Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. Brali w nim udział samorządowcy z 36 jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których MOF powstał, a także pracownicy Biura ZIT z Bydgoszczy.

Rozmawiano m.in. o mapie drogowej tworzenia stowarzyszenia samorządowego, tworzenia biura MOF i postępów przy budowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP).

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.