Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Aktualności

Tak powstawał wieniec dożynkowy

2021.09.18
Tak powstawał wieniec dożynkowy

Delegacja Powiatu Toruńskiego reprezentuje Województwo Kujawsko-Pomorskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Twórczynie spektakularnej konstrukcji – mieszkanki sołectwa Strużal – dokumentowały, jak powstawało to dzieło sztuki. Specjalną fotoksiążkę pełną zdjęć z każdego etapu tworzenia wieńca, będą mogli podziwiać goście dożynek w Pałacu Prezydenckim. Foto historię wieńca ze Strużala można obejrzeć także w formie online.

 

„Qulturoweekendów” ciąg dalszy

2021.09.16
„Qulturoweekendów” ciąg dalszy

Po udanym koncercie w Czernikowie Królowe Skrzypiec zawitają do Osieka. „Queens of Violins”, czyli duet niezwykle energetycznych absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na stałe współpracujących z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej zagra koncert w miejscowej szkole. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny!
Warto wspomnieć, iż artystki mają na swym koncie ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą, a w repertuarze kanon muzyki klasycznej w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec. Posiadają zatem duże doświadczenie, które w połączeniu z profesjonalizmem gwarantuje wysoki poziom artystyczny.
Koncert ten jest trzecim, i zarazem ostatnim etapem realizacji projektu „Qulturoweekendy”, który finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. 

Muzyczna uczta w Czernikowie

2021.09.16
Muzyczna uczta w Czernikowie

W najbliższą niedzielę, 19 września br. w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbędzie się koncert „Ars Longa” poświęcony pamięci  Piotra „Kuby” Kubowicza, kompozytora, wokalisty, artysty  m.in. Piwnicy pod Baranami.
Podczas koncertu wystąpią znamienici artyści interpretując muzyczne dokonania „Kuby”: Kamila Klimczak, Urszula Makosz, Marek Bałata, Janusz Radek, Maciej Półtorak, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak, Piotr Restek Restecki, Jarosław Wilkosz, Jerzy Odrowąż Wysocki.
Przypominamy, iż Piotr „Kuba” Kubowicz prowadził warsztaty wokalne dla dzieci ze szkół z gminy Czernikowo, które zakończono wspólnym koncertem w kościele w Makowiskach. Artysta występował także dwukrotnie z zespołem Piwnicy Pod Baranami w Czernikowie, dał oprawę muzyczną  podczas mszy w czernikowskim kościele. Zmarł w ubiegłym roku.
Niedzielny koncert realizowany jest w ramach projektu „Archipelag artystycznych marzeń” i finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

Gmina Czernikowo pod własnym sztandarem

2021.09.13
Gmina Czernikowo pod własnym sztandarem

W asyście pocztów reprezentujących jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, instytucji gminnych i kół myśliwskich, Gminie Czernikowo nadano sztandar. Uroczystości, w tym poświęcenie sztandaru, zorganizowano w piątek 10 września, wziął w nich udział Wicestarosta Toruński Michał Ramlau.

Powiat Toruński na Dożynkach Prezydenckich

2021.09.10
Powiat Toruński na Dożynkach Prezydenckich

Reprezentacja Powiatu Toruńskiego, w której skład wejdą m.in. twórczynie tradycyjnego wieńca dożynkowego z miejscowości Strużal oraz muzycy z zespołu Polskie Kwiaty, zaprezentuje się na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w Pałacu Prezydenckim 18 i 19 września.

Już jest! Program Zjazdu Sołtysów i KGW

2021.09.09
Już jest! Program Zjazdu Sołtysów i KGW

W najbliższy wtorek, 14 września 2021 r. w Ośrodku Wypoczynkowym "Grodno" w Mirakowie odbędzie się jedno z ważniejszych wydarzeń w powiecie toruńskim. W jednym miejscu spotkają się najbardziej aktywni mieszkańcy powiatu toruńskiego - sołtysi i przedstawicielki kół gospodyń wiejskich na swoim corocznym, a w tym roku XIII już Zjeździe Sołtysów i VII Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu toruńskiego.

A co zaplanowano podczas zjazdu? Przeczytajcie! Program do pobrania poniżej.

 

Sztuka trafiła pod strzechę

2021.09.07
Sztuka trafiła pod strzechę

I to dosłownie! A to za sprawą aktorów związanych z toruńskim teatrem Afisz, którzy w niedzielne południe zawitali do Sławkowa. Tam, na dziedzicu drewnianej chaty pełniącej rolę miejscowej świetlicy wiejskiej, spotkała się lokalna społeczność, by obejrzeć spektakl pt. "Lecz się w szpitalu".

„Qulturoweekendy” w Czernikowie i Osieku

2021.09.07
„Qulturoweekendy” w Czernikowie i Osieku

Kalejdoskop wydarzeń realizowanych z budżetu obywatelskiego rozkręca się na dobre. Za nami dwa udane koncerty w Makowiskach i Sławkowie, natomiast najbliższa niedziela (12 września) należeć będzie do Czernikowa. 

Powiat Dobrych Ludzi – pomogliśmy 1266 potrzebującym!

2021.09.03
Powiat Dobrych Ludzi – pomogliśmy 1266 potrzebującym!

Od połowy czerwca do końca sierpnia zorganizowaliśmy 11 zbiórek krwi w 9 lokalizacjach na terenie powiatu toruńskiego. Dzięki kampanii „Powiat Dobrych Ludzi”, którą Starostwo Powiatowe realizowało wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i społecznikami organizującymi akcje oddawania krwi w gminach powiatu aż 422 osoby zdecydowały się oddać krew – to mogło pomóc nawet 1266 potrzebującym!

Koncert z Poniatówką w tle!

2021.09.02
Koncert z Poniatówką w tle!

Tak jak przed dwoma wiekami wędrowne grupy teatralne odwiedzały miasta i wsie, tak i teraz organizatorzy kolejnego wydarzenia IV edycji naszego budżetu obywatelskiego umilą nam czas koncertem dostarczonym bezpośrednio w miejsce zamieszkania!

W najbliższą niedzielę do sławkowskiej Poniatówki przybędzie grupa artystów związanych z toruńskim teatrem AFISZ. W czasie plenerowego koncertu na dziedzińcu przed chatą usłyszymy m.in. piosenki ze spektaklu „Lecz się w szpitalu”. Artyści liczą na czynny udział publiczności! ;)


Po koncercie organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników spotkania na poczęstunek oraz zwiedzanie Poniatówki, która niejednokrotnie był obiektem spojrzeń zza płotu – teraz będzie okazja, by zobaczyć ją od środka!

Do zobaczenia w niedzielę, 5 września br. o godz. 16:30, przy Poniatówce – Sławkowo 4, gm. Chełmża. Wstęp wolny!

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.