Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Aktualności

Gratulacje dla laureatów „Agroligii 2021”

2021.09.20
Gratulacje dla laureatów „Agroligii 2021”

Zakład Produkcji Rolnej w Kowrozie Sp. z o.o. został laureatem konkursu „Agroliga 2021”. Podczas gali podsumowującej rywalizację Anna i Piotr Doligalscy otrzymali gratulacje od władz samorządowych powiatu.

Dożynki Prezydenckie 2021: wielki finał w Pałacu Prezydenckim

2021.09.19
Dożynki Prezydenckie 2021: wielki finał w Pałacu Prezydenckim

Przez cały weekend w Pałacu Prezydenckim w Warszawie promowano kulturę i zwyczaje polskiej wsi. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowała delegacja z Powiatu Toruńskiego. Wielki finał dożynek zorganizowano w ogrodach pałacowych.

Dożynki Prezydenckie: wieniec ze Strużala w dożynkowym korowodzie

2021.09.19
Dożynki Prezydenckie: wieniec ze Strużala w dożynkowym korowodzie

Tradycyjny wieniec stworzony przez mieszkanki Strużala mogli podziwiać mieszkańcy stolicy, obserwujący dożynki, których gospodarzem był Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Delegacja Powiatu Toruńskiego zaprezentowała tę przepiękną konstrukcję podczas dożynkowego korowodu.

Dożynki Prezydenckie: nabożeństwo w intencji polskiej wsi

2021.09.19
Dożynki Prezydenckie: nabożeństwo w intencji polskiej wsi

Reprezentacja Powiatu Toruńskiego bierze udział w Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Dożynkowa niedziela rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Józefa Oblubieńca. W niedzielę (19.09) twórcy tradycyjnego wieńca dożynkowego z miejscowości Strużal, muzycy z zespołu Polskie Kwiaty oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Wicestarosta Toruński Michał Ramlau i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski wzięli udział w uroczystej mszy świętej w warszawskim Kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Józefa Oblubieńca.

Dożynki Prezydenckie: gratulacje dla Podlasia i KGW w Kłopocie

2021.09.18
Dożynki Prezydenckie: gratulacje dla Podlasia i KGW w Kłopocie

Rywalizację na Dożynkach Prezydenckich 2021 zwyciężyło województwo podlaskie. Srebrny medal wywalczyło podkarpackie, a brązowy pojedzie do województwa opolskiego. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowali mieszkańcy Powiatu Toruńskiego. Pomimo braku miejsca na podium, żywiołowa prezentacja mieszkańców sołectwa Strużal i członków zespołu Polskie Kwiaty zawładnęła sercami publiczności i zachwuciła m.in. Pierwszą Damę. Wielkie gratulacje należą się Kołu Gospodyń Wiejskich w Kłopocie – reprezentanci powiatu inowrocławskiego wywalczyli II miejsce w konkursie dla KGW, który organizowany był pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

Dożynki Prezydenckie: znakomita prezentacja Powiatu Toruńskiego

2021.09.18
Dożynki Prezydenckie: znakomita prezentacja Powiatu Toruńskiego

Nie tylko tradycyjny wieniec, ale także kilkuminutowy program taneczny z muzyką na żywo zaprezentowali przedstawiciele Powiatu Toruńskiego na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Po prezentacji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda otrzymała piękny prezent od mieszkanek Strużala.

Tak powstawał wieniec dożynkowy

2021.09.18
Tak powstawał wieniec dożynkowy

Delegacja Powiatu Toruńskiego reprezentuje Województwo Kujawsko-Pomorskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Twórczynie spektakularnej konstrukcji – mieszkanki sołectwa Strużal – dokumentowały, jak powstawało to dzieło sztuki. Specjalną fotoksiążkę pełną zdjęć z każdego etapu tworzenia wieńca, będą mogli podziwiać goście dożynek w Pałacu Prezydenckim. Foto historię wieńca ze Strużala można obejrzeć także w formie online.

 

„Qulturoweekendów” ciąg dalszy

2021.09.16
„Qulturoweekendów” ciąg dalszy

Po udanym koncercie w Czernikowie Królowe Skrzypiec zawitają do Osieka. „Queens of Violins”, czyli duet niezwykle energetycznych absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na stałe współpracujących z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej zagra koncert w miejscowej szkole. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny!
Warto wspomnieć, iż artystki mają na swym koncie ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą, a w repertuarze kanon muzyki klasycznej w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec. Posiadają zatem duże doświadczenie, które w połączeniu z profesjonalizmem gwarantuje wysoki poziom artystyczny.
Koncert ten jest trzecim, i zarazem ostatnim etapem realizacji projektu „Qulturoweekendy”, który finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. 

Muzyczna uczta w Czernikowie

2021.09.16
Muzyczna uczta w Czernikowie

W najbliższą niedzielę, 19 września br. w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbędzie się koncert „Ars Longa” poświęcony pamięci  Piotra „Kuby” Kubowicza, kompozytora, wokalisty, artysty  m.in. Piwnicy pod Baranami.
Podczas koncertu wystąpią znamienici artyści interpretując muzyczne dokonania „Kuby”: Kamila Klimczak, Urszula Makosz, Marek Bałata, Janusz Radek, Maciej Półtorak, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak, Piotr Restek Restecki, Jarosław Wilkosz, Jerzy Odrowąż Wysocki.
Przypominamy, iż Piotr „Kuba” Kubowicz prowadził warsztaty wokalne dla dzieci ze szkół z gminy Czernikowo, które zakończono wspólnym koncertem w kościele w Makowiskach. Artysta występował także dwukrotnie z zespołem Piwnicy Pod Baranami w Czernikowie, dał oprawę muzyczną  podczas mszy w czernikowskim kościele. Zmarł w ubiegłym roku.
Niedzielny koncert realizowany jest w ramach projektu „Archipelag artystycznych marzeń” i finansowany jest z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

Gmina Czernikowo pod własnym sztandarem

2021.09.13
Gmina Czernikowo pod własnym sztandarem

W asyście pocztów reprezentujących jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, instytucji gminnych i kół myśliwskich, Gminie Czernikowo nadano sztandar. Uroczystości, w tym poświęcenie sztandaru, zorganizowano w piątek 10 września, wziął w nich udział Wicestarosta Toruński Michał Ramlau.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.