Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Obchody 43. Rocznicy Strajku Rolników w Toruniu

Wczoraj, 12 listopada 2024 r., w Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające 43. rocznicę historycznego strajku okupacyjnego rolników, który miał miejsce w siedzibie PP „Cukrownie Toruńskie”. Wydarzenie, w którym udział wziął Wicestarosta Toruński Tomasz Zakrzewski, zorganizowali marszałek Piotr Całbecki i Prezes Stowarzyszenia Społeczny Komitet "Solidarni - Wieś Pamięta" Michał Grabianka. Honorowy patronat nad całością objął Przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Tomasz Obszański. Zgromadziło ono uczestników oddających hołd rolnikom, którzy walczyli o godność i prawa polskiej wsi. 
 
Symboliczne znicze zapalono m.in. pod tablicą na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego oraz złożono kwiaty, oddając cześć ofiarom i upamiętniając wydarzenia z przeszłości.

Obchody zakończyły się otwarciem Izby Pamięci w siedzibie Stowarzyszenia Społeczny Komitet „Solidarni – Wieś Pamięta”. Nowo otwarta Izba Pamięci ma służyć jako miejsce, które dokumentuje historię walki rolników o swoje prawa oraz upamiętnia wszystkich, którzy przyczynili się do budowania Solidarności na polskiej wsi.

Przypomnijmy, że strajk okupacyjny rolników w budynku przy ul. Kraszewskiego w Toruniu rozpoczął się 12 listopada 1981 roku. Budynek "Cukrowni Toruńskich" zajęło około 100 rolników, reprezentujących wszystkie gminy województwa toruńskiego.  

Protestujący domagali się konstytucyjnego zagwarantowania chłopskiej własności ziemi, świadczeń emerytalnych oraz systemu ubezpieczeń dla rolników i ich rodzin, zwrotu ziemi zagarniętej rolnikom indywidualnym, a także demokratycznej ordynacji wyborczej do rad narodowych oraz nauczania religii w szkołach. Strajkujących poparli członkowie „Solidarności” z wielu innych przedsiębiorstw nie tylko z Torunia, ale także z Bydgoszczy, Włocławka, Elbląga i Siedlec. 

Rolnicy starali się nie dezorganizować pracy Cukrowni. Chcąc nagłośnić przyczyny i cele swojego protestu ogłaszali na ulicy przez głośniki swoje postulaty oraz kolportowali ulotki. W ich przygotowywaniu rolnikom pomagali również studenci UMK, którzy rozpoczęli swój protest na uczelni.

Strajk okupacyjny przy ulicy Kraszewskiego trwał miesiąc. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. do budynku wtargnęło ZOMO. Milicjanci zatrzymali część protestujących, a poza tym zdemolowali pomieszczenia. 

Pamięć o tych wydarzeniach – walce rolników o wolną Polskę i swoje prawa – pielęgnuje Stowarzyszenia Społeczny Komitet "Solidarni – Wieś Pamięta". Dzięki ich staraniom powstała uroczyście otwarta właśnie dziś Izba Pamięci.

Fot. Olek Urbański

drukuj (Obchody 43. Rocznicy Strajku Rolników w Toruniu)

Metryka

  • AutorMarzena Masłowska

Galeria zdjęć

  • 2024-11-12 Obchody strajku okupacyjnego rolników 4
  • 2024-11-12 Obchody strajku okupacyjnego rolników 5
  • 2024-11-12 Obchody strajku okupacyjnego rolników 6
  • 2024-11-12 Obchody strajku okupacyjnego rolników 9
  • 2024-11-12 Obchody strajku okupacyjnego rolników 11
  • 2024-11-12 Obchody strajku okupacyjnego rolników 14
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.