Obchody zakończyły się otwarciem Izby Pamięci w siedzibie Stowarzyszenia Społeczny Komitet „Solidarni – Wieś Pamięta”. Nowo otwarta Izba Pamięci ma służyć jako miejsce, które dokumentuje historię walki rolników o swoje prawa oraz upamiętnia wszystkich, którzy przyczynili się do budowania Solidarności na polskiej wsi.
Przypomnijmy, że strajk okupacyjny rolników w budynku przy ul. Kraszewskiego w Toruniu rozpoczął się 12 listopada 1981 roku. Budynek "Cukrowni Toruńskich" zajęło około 100 rolników, reprezentujących wszystkie gminy województwa toruńskiego.
Protestujący domagali się konstytucyjnego zagwarantowania chłopskiej własności ziemi, świadczeń emerytalnych oraz systemu ubezpieczeń dla rolników i ich rodzin, zwrotu ziemi zagarniętej rolnikom indywidualnym, a także demokratycznej ordynacji wyborczej do rad narodowych oraz nauczania religii w szkołach. Strajkujących poparli członkowie „Solidarności” z wielu innych przedsiębiorstw nie tylko z Torunia, ale także z Bydgoszczy, Włocławka, Elbląga i Siedlec.
Rolnicy starali się nie dezorganizować pracy Cukrowni. Chcąc nagłośnić przyczyny i cele swojego protestu ogłaszali na ulicy przez głośniki swoje postulaty oraz kolportowali ulotki. W ich przygotowywaniu rolnikom pomagali również studenci UMK, którzy rozpoczęli swój protest na uczelni.
Strajk okupacyjny przy ulicy Kraszewskiego trwał miesiąc. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. do budynku wtargnęło ZOMO. Milicjanci zatrzymali część protestujących, a poza tym zdemolowali pomieszczenia.
Pamięć o tych wydarzeniach – walce rolników o wolną Polskę i swoje prawa – pielęgnuje Stowarzyszenia Społeczny Komitet "Solidarni – Wieś Pamięta". Dzięki ich staraniom powstała uroczyście otwarta właśnie dziś Izba Pamięci.
Fot. Olek Urbański
drukuj (Obchody 43. Rocznicy Strajku Rolników w Toruniu)