Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • OPE spotkanie z menonitami ulotka

Menonici wracają do Nieszawki 

W 2024 roku przypada 150. rocznica migracji menonitów z Europy do Ameryki. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce włączając się w obchody zaprasza na cykl dwóch wydarzeń kulturalnych pod wspólną nazwą Spotkania z menonitami. Podczas imprez zaplanowanych na 6 czerwca oraz 14 lipca goście, którzy odwiedzą Olenderski Park Etnograficzny będą mieli niecodzienną okazję do spotkania z menonitami z Holandii i Stanów Zjednoczonych oraz wysłuchania ich rodzinnych historii. 

Podczas pierwszego wydarzenia Rod Ratzlaff  z Kansas, potomek osadników, którzy w XIX wieku wyemigrowali z doliny Wisły na Ukrainę, a później do USA, przedstawi prezentację poświęconą menonickim migracjom na przykładzie losów swojej rodziny. Natomiast menonici z Holandii zostali poproszeni o udział w dyskusji o jednym z najważniejszych symboli związanych z migracją menonitów do USA, jakim jest pszenica odmiany Red Turkey Wheat. Spotkaniu towarzyszyć będą dwie aranżacje tematyczne w zagrodach, na terenie skansenu. Jedna dotyczyć będzie przygotowań do wyjazdu w poszukiwaniu lepszego życia, druga opowie o wypieku chleba. Jest to istotny temat, związany ze słynną odmianą pszenicy, podarowaną Muzeum w zeszłym roku przez menonitów z Holandii, a mocno wpisującą się w temat migracji osadników. Podczas imprezy uczestnicy będą mogli zobaczyć również mini-wystawę poświęconą słynnej pszenicy autorstwa dr Michała Targowskiego i skosztować tradycyjnych olenderskich przysmaków. 

Program pierwszego wydarzenia, które odbędzie się 6 czerwca na załączonym plakacie.

grafika: Olenderski Park Etnograficzny

Galeria zdjęć

  • OPE spotkanie z menonitami ulotka
  • program spotkanie z menoitami

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.