Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (4)

155-lecie Chóru Święta Cecylia w Chełmży

Kościelny chór mieszany Święta Cecylia w Chełmży obchodzi w tym roku 155-lecie istnienia. W niedzielne popołudnie, członkowie Chóru, zaproszeni goście oraz sympatycy zebrali się w Bazylice Konkatedralnej Św. Trójcy w Chełmży aby uroczyście celebrować ten wyjątkowy Jubileusz. 

W uroczystościach udział wzięła również Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Toruńskiego Agnieszka Jankierska-Wojda, która w imieniu Starosty Toruńskiego Mirosława Graczyka złożyła członkom Chóru serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, wielu scenicznych przeżyć i wzruszeń, powodzenia w realizacji planów oraz samych sukcesów. Podziękowała też za pielęgnowanie lokalnych tradycji i za ogromny wkład w kulturę. Dodała również, że Chór o tak bogatej historii to prawdziwa wizytówka Chełmży i całego powiatu toruńskiego. Imponujące są nie tylko jego osiągnięcia artystyczne i prestiżowe koncerty, ale także nieprzerwana działalność od 1869 roku, co jest dowodem tego, że pasja i autentyczna miłość do śpiewu łączy pokolenia, wznosi ponad podziały i różnice. Wielokrotnie mieliśmy okazję podziwiać talent chórzystów podczas najważniejszych dla mieszkańców naszego regionu wydarzeń oraz trzymać kciuki za jak najlepszy występ na wydarzeniach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Dotychczasowy dorobek oraz osiągnięcia chóru budzą ogromny podziw i uznanie oraz stanowią powód do satysfakcji i dumy.

Jubileusz był również świetną okazją do wręczenia symbolicznego czeku na kwotę 2,5 tys zł. Jest to nagroda za uzyskanie tytułu Laureata w Konkursie na Nagrody Zarządu Powiatu Toruńskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Chór Świętej Cecylii w Chełmży otrzymał nagrodę w kategorii „Twórczość artystyczna” za całokształt działalności. 

Warto tutaj wspomnieć, że Chór Świętej Cecylii jest najstarszym, nieprzerwanie działającym amatorskim zespołem śpiewaczym w Polsce. Przez 155 lat działalności kierowało nim pięciu organistów – dyrygentów: od 1869 Karol Rieske, od 1880 Paweł Żelazny, od 1929 profesor Stefan Dorawa, od 1959 Alfons Dorawa i od 2019 roku obecny dyrygent – Tomasz Niżygorocki. Chór otrzymał wiele wyróżnień i nagród. Został wyróżniony między innymi przez Zjednoczenie Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych najwyższym odznaczeniem: Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym za 100-lecie działalności artystycznej. W 1996 roku Święty Jan Paweł II uhonorował zespół odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice. Z okazji 140-lecia chór został wyróżniony przez Ministra Kultury Orderem "Gloria Artis". Zespół uhonorowano między innymi Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego UNITAS DURAT PALATINATUS CUIAVIANO-POMERANIENSIS oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Chełmża.

Fot. Marcin Seroczyński dla UM Chełmża

  • autor: Marzena Masłowska

Galeria zdjęć

  • DSC_8137
  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (1)
  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (2)
  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (4)
  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (6)
  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (7)
  • 2025-06-02 Jubileusz Chóru Św. Cecylia (8)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.