Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • dozynki_fot_kasia_orlowska

Zapraszamy na święto plonów do Grzywny!

Starosta Toruński Marek Olszewski i Wójt Gminy Chełmża Jacek Czarnecki będą gospodarzami Powiatowo-Gminnych Dożynek 2023. Rolnicy z całego powiatu spotkają się w sobotę 26 sierpnia w Grzywnie, aby wspólnie uczcić symboliczne zakończenie zbiorów.

Uroczystości rozpocznie przemarsz dożynkowego korowodu, który wystartuje o godz. 13:30. Prowadzić będą chełmżyńskie mażoretki i muzycy Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Delegacje sołectw z Gminy Chełmża, reprezentanci gmin leżących w naszym powiecie oraz gospodarze i zaproszeni goście przejdą na teren rekreacyjny przy boisku ORLIK, gdzie rozpocznie się msza święta dziękczynna w intencji rolników, a po niej część oficjalna wydarzenia z symbolicznym dzieleniem poświęconego chleba.

- Dzielenie chleba to jedna z najważniejszych dożynkowych tradycji. Gospodarze muszą to zrobić w taki sposób, aby wszyscy mogli się nim poczęstować. Chleb to symbol dostatku i dobrobytu, który ma nas nie opuszczać przez kolejne 12 miesięcytłumaczy Starosta Toruński Marek Olszewski.

Tegoroczne dożynki mają dwóch gospodarzy i dwie pary starostów dożynkowych. Anna Błażejczyk i Kazimierz Osiak będę starostami reprezentującymi rolników z całego powiatu. Małgorzata Żak i Patryk Rentflejsz będą reprezentować wszystkich rolników z Gminy Chełmża.

Odpowiednią oprawę święta plonów zagwarantują wieńce i ozdoby wykonane przez mieszkańców wszystkich sołectw w gminie Chełmża oraz gmin powiatu toruńskiego. Nie zabraknie także stoisk z regionalnymi przysmakami i rękodziełem. W ramach Powiatowo-Gminnych Dożynek ogłoszono konkursy na najciekawsze stoisko i najpiękniejszy wieniec tradycy/ozdobę dożynkową. Zwycięzców wyłoni jury złożone z przedstawicieli Starosty Toruńskiego, Wójta Gminy Chełmża oraz Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

W programie symbolicznego zakończenia żniw nie mogło zabraknąć muzyki! Na dożynkowej scenie wystąpią: Polskie Kwiaty, Happy Four oraz zespół Boys, który swój koncert zacznie o godz. 17:30. Finałem wspólnego świętowania będzie widowiskowy laser show.

Organizatorami dożynek są: Starostwo Powiatowe w Toruniu, Gmina Chełmża, Społeczny Komitet Dożynkowy w Grzywnie oraz Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

fot. Katarzyna Orłowska/UG Chełmża
grafiki, plakat: Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża
fflm: Olek Urbański

drukuj (Zapraszamy na święto plonów do Grzywny!)

  • autor: Adrian Aleksandrowicz

Film zapraszający na Powiatowo-Gminne Dożynki 2023

Galeria zdjęć

  • plakat dozynkowy
  • mapa dojazdu na dozynki

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.