Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • DSC08225

Każdy z nas może funkcjonować ekologicznie!

Z okazji obchodzonego 5 czerwca Światowego Dnia Ochrony Środowiska Beata Kujawa Prezes Zarządu Stowarzyszenia Nasza Drwęca – Nasz Dom wyjaśnia, jak każdy z nas może dbać o naszą planetę.

Dlaczego troska o naszą planetę powinna być dla nas wszystkich rzeczą priorytetową?

- Bo rezerwowej Ziemi dla nas nie przewidziano. Wszystko wskazuje na to, że człowiek jest jej największym, bezrefleksyjnym niszczycielem. Najwyższy czas byśmy sobie to uświadomili, bo kończą się zdolności samoregeneracji naszej planety. Jeśli chcemy by nasze wnuki miały fajne życie, musimy podchodzić do niej ze szczególną troską. Zmiany klimatyczne przecież dzieją się na naszych oczach. Każde drzewo jest teraz cenne a każda rzeka jedyna.

Jak każdy z nas może zmienić swoje życie tak, aby postępować bardziej ekologicznie?

- Ważna jest świadomość społeczna. Każdy z nas w niewielki sposób może funkcjonować ekologicznie - oszczędzając wodę, prąd, korzystając z opakowań wielorazowego użytku czy choćby segregując odpady. Nie wyrzucając śmieci przez okno samochodu. Większe i aktywne grupy społeczne mogą wpływać na wielkich tego świata. Dużą rolę odgrywają tu młodzi ludzie, organizujący różne akcje społeczne, happeningi ekologiczne. Uważam, że bardzo ważne jest uświadamianie i  edukacja ekologiczna najmłodszych- już od przedszkola.

Jakie są najważniejsze proekologiczne działania podejmowane przez Stowarzyszenie Nasza Drwęca - Nasz Dom? Co mogą Państwo uznać za swój sukces?

- Nasze Stowarzyszenie powstało w 2020 r. Spontanicznie. Był to tzw. zryw oddolny spowodowany informacją , że nieoczekiwanie, w naszej pięknej wsi ma powstać na rzece Drwęcy wielki, betonowy most. Drwęca objęta jest obszarem Natura 2000, jest rezerwatem przyrody i rezerwatem ichtiologicznym - a to nie koniec form ochrony przyrody na niej obowiązujących.

Ci najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy Nowej Wsi, o tym zamierzeniu dowiedzieli się z doniesień medialnych. Nikt z nami nie przeprowadził żadnych konsultacji społecznych, nikt wcześniej słowem nie wspomniał podczas wiejskich zebrań. Mostu nie było też w planie miejscowym naszej wsi, stąd też trudno się dziwić, że ta wiadomość wszystkich nas zszokowała. Tak powstało Stowarzyszenie Mieszkańców Nowej Wsi NASZA DRWĘCA-NASZ DOM. Naszym priorytetem jest ochrona rzeki Drwęcy i charakteru naszej wsi, zagwarantowanego nam w obowiązującym studium rozwoju Gminy Lubicz, gdzie już dawno temu nasze sołectwo określono jako osadniczo-ekologiczne. Tak potężny most, zbierający ruch z Torunia i ciężarówki ze strefy przemysłowej w Małgorzatowie, zmieniłby naszą wieś w tranzytową - a na to nie ma zgody. Oczekujemy zrównoważonego rozwoju gminy i alternatywnych rozwiązań, które, dziś to wiemy, istnieją. Ostatnio np. bardzo ciekawe rozwiązanie drogowe zaproponował Urząd Marszałkowski i Pan Marszałek Piotr Całbecki. Interesujemy się także gminą Lubicz całościowo, uczestniczymy w działaniach planistycznych, korespondujemy z różnymi instytucjami, wskazujemy propozycje rozwiązania różnych spraw. Ale przede wszystkim chcemy przekonać lokalne władze do tego, że most w Nowej Wsi niepotrzebnie zniszczy walory środowiskowe naszego sołectwa, będzie bardzo kosztowny w realizacji, a efekty jego powstania będą  mizerne - z prostego powodu: wpięcie drogi prowadzącej do mostu zaplanowano w Lubiczu Górnym, w istniejącym korku na drodze krajowej nr 10, na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej z Komunalną. Realizacja mostu i nowych dróg do niego wiązałaby się z wycinką wielu hektarów lasu -zarówno na terenie Nowej Wsi jak i Lubicza Dolnego. Dlatego bardzo cieszą nas aktualne wieści, że niebawem rozpocznie się kompleksowa modernizacja "dziesiątki" - to ogromna zasługa Posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego. Wykonanie tego zadania odsuwa planowany most w niebyt. Niezależnie, chcemy mieć wpływ na to co dzieje się w sołectwie i gminie - nic o nas bez nas. Chcielibyśmy dialogu z władzami - zarówno na szczeblu lokalnym jak i na wyższym. Naszym sukcesem było wielkie zjednoczenie się mieszkańców podczas zbierania podpisów pod protestem dotyczącym budowy mostu - w zaledwie dwa dni, w malutkim sołectwie udało się zebrać ponad 250 podpisów. Dołączyły do nas w tej akcji jeszcze ościenne wsie - łącznie na ręce Wójta Gminy Lubicz złożyliśmy protest podpisany przez 350 osób. Poczuliśmy moc! Osobny temat stanowi kwestia, czy protest ten miał jakiekolwiek znaczenie dla naszych włodarzy. Ale nie poddajemy się. Rzuciliśmy nowe światło na tę inwestycję- a to też sukces.

Są Państwo bardzo zdeterminowani, aby walczyć o lepsze "zielone" jutro dla nas wszystkich. Co daje Wam siłę? Co Was najbardziej motywuje?

- Motywujemy siebie nawzajem. No i piękne otoczenie w którym mieszkamy- z jednej strony wsi rzeka, a z drugiej las. Wszystkim nam zależy na naszej wsi a otaczająca nas przyroda daje nam siłę. Nawet miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich nazywa się "Pod Dębem" bo mamy we wsi okazały dąb, który jest pomnikiem przyrody

W dolinie Drwęcy można się zakochać?

- Oczywiście, że tak. Cieszymy się, że możemy mieszkać w takim miejscu i chcemy podzielić się tą radością z innymi. Dlatego z niecierpliwością czekamy na ukończenie ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż naszej wsi. Bez wątpienia każdy, kto wybierze się do nas na wycieczkę rowerem, niejednym zakątkiem się zachwyci - zachody słońca nad doliną Drwęcy są zjawiskowe! Często można spotkać łosie na skraju lasu a wiosną pokrzykujące żurawie na łąkach. Ścieżka ma być skończona jeszcze w tym roku- zatem serdecznie zapraszamy!

Jakie życzenia chciałaby Pani usłyszeć z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska?

- Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, jako przewodniczącej Stowarzyszenia, marzy mi się, aby przez dalsze dekady udało się zachować w niezmienionym stanie dolinę Drwęcy i urok naszego sołectwa. Aby pomimo swojego rozwoju Nowa Wieś pozostała choć trochę sielska.

fot. Olek Urbański

drukuj (Każdy z nas może funkcjonować ekologicznie!)

  • autor: Adrian Aleksandrowicz

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.