Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • DJI_0262

Rodzinna wędrówka z PTTK po gminie Obrowo

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów odbędzie się w najbliższą sobotę (4 lutego) o godz. 10.00 na przystanku MZK linii nr 122, przy ul. Wyszyńskiego.

W ramach wycieczki z punktu startu uczestnicy rajdu o godz. 10.07 wyjadą do Osieka nad Wisłą. Trasa wycieczki będzie wiodła z Osieka, przez Osiek-Łęg, punkt widokowy im. Michała Kokota, Chrapy, do Silna. Długość całego przejścia wyniesie około 12 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Pierwsza historyczna wzmianka o Osieku nad Wisłą pochodzi z 1388 roku i dotyczy ustanowienia parafii osieckiej. W połowie XVI wieku wieś była własnością szlachecką należącą do Mikołaja i Pawła  Nałęczów. W końcu XVI wieku należała do J. Łążyńskiego, S. Łosia i W. Nałęcza. W 1729 roku dziedzicami majątku osieckiego byli Albin i Andrzej Kowalewscy  a w 1746 roku należała do Mikołaja Kowalewskiego. Do rodziny Kowalewskich majątek w Osieku należał, także w I połowie XIX wieku, kiedy właścicielami byli: Łukasz i Grzegorz Kowalewscy. Od 16 do 20 lipca 1831 roku Osiek był widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty na rzece, po których przeszło wojsko liczące ponad 50.000 żołnierzy i ponad 300 dział. W połowie XIX wieku na terenie Osieka ówczesny właściciel Kowalewski prowadził eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku.

Co ciekawego można zobaczyć w Osieku? Między innymi kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa został wybudowany w latach 1927 – 1930, w miejscu poprzedniego wcześniejszego wzniesionego z drewna na początku XVIII wieku, który spłonął w 1925 roku. Obok kościoła stoi dzwonnica z tego samego okresu co kościół. Przed świątynią na cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż z inskrypcją poświęcony rodzinie Kowalewskich. We wsi znajdują się także zabytkowe chaty z połowy XIX wieku o konstrukcji zrębowej lub sumikowo – łątkowej.

Prężnie działa także Miejscowa Izba Regionalna ze zbiorami kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą. posiadającą m.in. rzeźby nieżyjącego Józefa  Kamińskiego, wyroby wikliniarskie oraz obrusy i serwety.

fot. Michał Kardas

drukuj (Rodzinna wędrówka z PTTK po gminie Obrowo)

  • autor: Henryk Miłoszewski/PTTK

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.