Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2022-11-18-gala-liderow-samorzadu

Starosta Toruński wśród „Liderów Samorządu”

Organizatorzy Gali Liderów Samorządu 1990-2023 wyróżnili Starostę Toruńskiego Marka Olszewskiego. Starosta znalazł się w zaszczytnym gronie wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów, którzy stoją na czele swoich małych ojczyzn przynajmniej trzy kadencje.

Starosta Marek Olszewski odebrał to wyróżnienie podczas gali zorganizowanej 18 listopada 2022 roku w gminie Kleszczów przez Wydawnictwo Temida, wydające publikacje poświęcone samorządowi. Medal staroście wręczył Jerzy Stępień, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i jeden z twórców reformy samorządowej.

Marek Olszewski pracę samorządową rozpoczynał jako wójt Gminy Lubicz. Pełnił tę funkcję nieprzerwanie od 1991 do 2018 roku. Za jego kadencji gmina bardzo się rozwinęła dzięki nowoczesnej polityce inwestycyjnej. Priorytetowe osie rozwoju stanowiły edukacja i infrastruktura służąca poprawie życia.

Starosta w latach 1999-2018 działał w Związku Gmin Wiejskich RP (od 2015 pełnił funkcję przewodniczącego). Pracował także jako Przewodniczący Zespołu ds. Edukacji Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Był członkiem Komitetu Regionów w Brukseli.

Jak ze swojej perspektywy starosta ocenia ponad trzy dekady polskiej samorządności?

- Trudne były początki, czas formowania się samorządu. Postawiono przed nami bardzo ambitne zadania a ich realizacja była znacznie trudniejsza niż obecnie, bo wtedy nikt nie wiedział, z jaką siłą wiąże się wspólnota samorządowa. Trudny był także przełom lat 90. i początku XXI wieku. Zrealizowano lub zapoczątkowano wtedy inwestycje, które dzisiaj wydają nam się czymś oczywistym, a wtedy były absolutną nowością. Bardzo trudnym okresem w życiu samorządowca były także ostatnie lata. COVID-19 zmusił nas do wprowadzenia rewolucyjnych zmian. Samorząd to wspólnota, to kontakt z mieszkańcami, pomaganie im, załatwianie ich spraw. Bardzo zaraźliwy wirus z tak szybką drogą transmisji zmusił nas do wypracowania rozwiązań, jakie do tej pory nie były nawet rozważane: praca zdalna, izolacja, załatwianie bezpośrednio tylko naprawdę pilnych spraw. Każde tak trudne doświadczenie nas czegoś uczyzapewnia Starosta.

Lider Samorządu od 2018 roku stoi na czele Zarządu Powiatu Toruńskiego. W tej kadencji władzom samorządowym Powiatu udało się zrealizować największe w historii naszego samorządu inwestycje. Udało się wybudować filię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach oraz halę na maszyny rolnicze przy Zespole Szkół CKU w Gronowie. Niebawem oddane do użytku zostaną hala sportowa przy gronowskiej placówce i Środowiskowy Dom Samopomocy w Osieku nad Wisłą.

Powiat systematycznie inwestuje także w edukację i ochronę zdrowia, realizując remonty i modernizacje szkół ponadpodstawowych, domów pomocy społecznej, a także w budowę dróg i ścieżek rowerowych.

fot. Wydawnictwo Temida

drukuj (Starosta Toruński wśród „Liderów Samorządu”)

  • autor: Adrian Aleksandrowicz

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.