Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • las piwnicki

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „I Rajd po zmroku”

Komisja Młodzieżowa działająca przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza w piątek 22.10.2021 r. na rajd pieszy przeznaczony dla uczestników w każdym wieku pn. „I Rajd po zmroku”. Zbiórkę uczestników zaplanowano przy pawilonie Polna Park u zbiegu ulic Watzenrodego i Ugory o godzinie 17:45.Trasa będzie prowadziła przez teren parku miejskiego na osiedlu Jar w Toruniu. W większości pięciokilometrowy marsz będzie odbywał się po terenach nieoświetlonych, w związku z czym każdy z uczestników jest zobowiązany do posiadania latarki oraz elementów odblaskowych. Obowiązują zapisy do dnia 20.10.2021 r. do godziny 15:00 droga mailową na adres: komisja.mlodziezowa@gmail.com Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie dostępnym w zakładce Aktualności. Rajd poprowadzi przodownik turystyki pieszej Patryk Staniszewski.

W dniu 23. października br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo-pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.30 na pętli MZK na Wrzosach (przy ul. Pawiej), skąd wyjdą na trasę: przez Wrzosy, rezerwat „Las Piwnicki”, leśniczówkę Łysomice, Osieki, z zakończeniem przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Cała trasa będzie miała około 15 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Las Piwnicki - jest leśnym rezerwatem przyrody utworzonym w 1956 roku, około 8km na północ w linii powietrznej od centrum Torunia. Razem z rezerwatem przyrody „Płutowo” i „Ostrów Panieński” są najstarszymi w ziemi chełmińskiej. Dzisiejszy obszar rezerwatu był do 1921 roku własnością prywatną Adolfa Meistera i należał do majątku Piwnice. Właściciel traktował tę okolicę jako tereny łowieckie. Od 1922 roku po wywłaszczeniu obszar stanowił własność Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu. Na skutek intensywnych działań Adama Wodziczki i Stefana Mikulskiego wojewoda pomorski wydał w 1924 roku zarządzenie o utworzeniu rezerwatu, z którego m.in. nie wolno było usuwać drzew. Okres wojny nie przyniósł znaczących zmian czy strat, jeżeli chodzi o oblicze rezerwatu. Najbardziej zróżnicowanym florystycznie siedliskiem grądu są fragmenty w części północno-zachodniej, południowej oraz w części środkowej rezerwatu. Występują tam ponad 300 letnie dęby, około 160 letnie sosny, ponadto grab, olcha czarna oraz osika. W południowej części rezerwatu dominuje łęg olchowy, w którym przewagę ma olcha czarna. Występowanie łęgu w części południowej rezerwatu ma bezpośrednio związek z przepływającą tu Strugą Łysomicką, na przemian nazywaną Strugą Piwnicką. W podszycie grądu i łęgu występują : bez czarny, kruszyna, leszczyna , czeremcha oraz jarząb pospolity. Powierzchnia rezerwatu obejmuje ponad 37 ha.

drukuj (Weekend z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.